tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Európska komisia schválila slovenskú schému vo výške 20 mil. € na podporu sektora výroby potravín, nápojov a kŕmnych zmesí v kontexte vojny Ruska proti Ukrajine. Schéma bola schválená v rámci dočasného rámca štátnej pomoci pre krízy a prechod, ktorý Komisia prijala 9. marca 2023 na podporu opatrení v odvetviach, ktoré sú kľúčové pre urýchlenie ekologického prechodu a zníženie závislosti od palív. Nový rámec mení a čiastočne predlžuje dočasný krízový rámec, ktorý bol prijatý 23. marca 2022, aby umožnil členským štátom podporovať hospodárstvo v kontexte súčasnej geopolitickej krízy, ktorý bol už zmenený a doplnený 20. júla 2022 a 28. októbra 2022.

V rámci schémy bude mať pomoc formu priamych grantov. Účelom schémy je podporiť spoločnosti pôsobiace v odvetviach výroby potravín, nápojov a kŕmnych zmesí, ktoré v súčasnosti čelia nedostatku likvidity v dôsledku zvýšenia nákladov okrem iného na elektrinu, krmivo pre zvieratá, hnojivá a „zúrodňovače“ pôdy.

Komisia zistila, že slovenská schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom a prechodnom rámci. Pomoc najmä i) nepresiahne 2 mil. € na spoločnosť; a (ii) budú poskytnuté najneskôr 31. decembra 2023.

Komisia dospela k záveru, že schéma je potrebná, vhodná a primeraná na nápravu vážnej poruchy v hospodárstve členského štátu v súlade s článkom 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ a podmienkami stanovenými v rámci dočasnej krízy a prechodu. Na tomto základe Komisia schválila schému podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci.

 

Tlačová správa Európskej komisie (krátené)

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov