tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) eviduje pozitívny trend v rámci nového programového obdobia 2023-2027 v oblasti Ekoschém, do ktorých sa prihlásila vyše polovica žiadateľov (53,16 %).

Generálny riaditeľ Jozef Kiss: „Verím, že v nasledujúcich kampaniach toto číslo ešte  rádovo stúpne, keďže už v tejto kampani žiadatelia pocítia rozdiel vo výške získaných finančných prostriedkov.  Kým pri základnej platbe dostanú približne 100 EUR na hektár,  tak pri Ekoschéme k tomuto dostanú navyše 59 EUR v oblastiach mimo chránených území a 92 EUR v chránených územiach. To znamená, že až 8 882 žiadateľov získa viac finančných prostriedkov vďaka svojmu ekologickému prístupu v hospodárení“.

Podľa predbežných výsledkov prijatých jednotných žiadostí na rok 2023 prostredníctvom www.slovensko.sk zvládli poľnohospodári novinky bez problémov a v elektronickej komunikácii s nimi sa PPA posúva opäť na novú úroveň.

  1. V rámci predkladania žiadostí o vnútroštátnu doplnkovú platbu na dobytčie jednotky bolo predložených 2 522 žiadostí, pričom správne bolo podaných 2 469 žiadostí a iba 53 (2,1 %) žiadostí nebolo podaných správne. 
  1. V rámci jednotných žiadostí na rok 2023 – priame podpory 2023  bolo predložených 16 981 predložených žiadostí, pričom správne podaných bolo 16 707 žiadostí a nesprávne podaných 274 žiadostí  (1,6 %). V tejto súvislosti je dôležité uviesť, že 38 % zo všetkých žiadostí bolo prijatých v posledných 3 dňoch kampane a 62 % zo všetkých žiadostí  v poslednom 1,5 týždni. To znamená, že žiadatelia si nechali podávanie žiadostí na poslednú chvíľu, čo do budúcna chce PPA zmeniť a motivovať ich k skoršiemu termínu. Je to aj v ich záujme, keďže ak podajú svoju žiadosť skôr, vedia v nej urobiť ešte potrebné úpravy či opravy, na ktoré ich dokáže agentúra včas upozorniť. Pri neskorom termíne podania sa tejto možnosti vzdávajú a ak majú v žiadosti nedostatky, nemajú už čas na nápravu a budú vyhodnotené negatívne.

Okrem spomenutého sa na podporu pre mladého poľnohospodára prihlásil obdobný počet žiadateľov ako v minulosti (738 žiadostí), avšak vďaka novému pravidlu, kedy bude podporených touto platbou nie prvých 28 ha nahlásených mladým poľnohospodárom, ale prvých 100 ha, budú mladí poľnohospodári podporení celkovo vyššou sumou.

 

Tlačová správa PPA

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov