Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ešte minulý týždeň sme na našom portáli uverejnili negatívnu reakciu slovenských poľnohospodárov, potravinárov a Klubu 500 na návrh poslanca Martina Fecka z OĽANO obmedziť vývoz agrokomodít nad 400 t. Po predstaviteľoch prvovýroby sa proti návrhu vyslovila aj európska exekutíva.

Hovorca Európskej komisie (EK), ktorého oslovil portál euractiv.sk uviedol, že návrh na reguláciu vývozu agrokomodít by mohol destabilizovať trhy, viesť k zvyšovaniu cien a následnému narušeniu potravinovej bezpečnosti krajín, ktoré sú čistými dovozcami potravín. To platí podľa neho nielen v rámci EÚ, ale aj v rámci ďalších medzinárodných fór, ako je napr. Svetová obchodná organizácia. Regulácie tohto typu by mohli narušiť aj prístup k humanitárnym nákupom v rámci Svetového potravinového programu. Preto je EK skôr zástancom koordinácie so všetkými blízkymi partnermi a pri obmedzeniach presadzuje ich uplatňovanie v nevyhnutnej a primeranej miere.

Ak by aj návrh poslanca Martina Fecka prešiel v parlamente, v Bruseli by zrejme narazil na prekážku – EK by mohla začať voči Slovensku právne konanie, ktorého krajným riešením by mohli byť finančné sankcie voči nášmu štátu. Návrh poslanca nemá podporu ani u predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu (SME rodina), ktorý uviedol, že je v rozpore nielen s legislatívou EÚ, ale aj so slovenskou ústavou.

 

Podľa tlačovej správy euractiv.sk spracoval M. Dukes

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov