V Bruseli pôsobí 12 000 lobistov. Snažia sa ovplyvniť poslancov Európskeho parlamentu a politikov. Kritici sa domnievajú, že sa im podarilo presadiť glyfosát a zabrániť väčšej ochrane prírody.
V Bruseli sa politika tvorí pre celú EÚ. V oblasti poľnohospodárstva je vplyv obzvlášť silný vďaka spoločnej poľnohospodárskej politike. Nie je preto prekvapujúce, že množstvo záujmových skupín sa snaží pomôcť pri formovaní pravidiel.
Podľa denníka Tagesschau je v Bruseli registrovaných približne 12 000 lobistov. Chemický a automobilový priemysel, americké internetové spoločnosti, environmentálne skupiny a poľnohospodárstvo sú obzvlášť dobre zastúpené.
Napríklad chemická spoločnosť Bayer len v roku 2022 minula na lobing v Bruseli 7 miliónov eur. Spoločnosť so sídlom v Leverkusene môže považovať za úspech, že Európska komisia koncom roka 2023 schválila herbicíd glyfosát na ďalších desať rokov. Podľa Tagesschau to bolo pre mnohých prekvapením. Rozsah, v akom lobing spoločnosti Bayer ovplyvnil toto rozhodnutie, sa však dá len ťažko dokázať, poznamenávajú autori. Hranice sú presne definovateľné - medzi pochybným vplyvom na jednej strane a odborným poradenstvom na strane druhej, ktoré komisári a poslanci parlamentu potrebujú pre svoje rozhodnutia.
Silná Európska únia poľnohospodárov
Medzi najvplyvnejšie lobistické skupiny v Bruseli patrí aj Európske združenie poľnohospodárov a družstiev Copa-Cogeca, ktorého členom je aj združenie Raiffeisen. V stávke je veľa peňazí, pretože poľnohospodárske dotácie tvoria tretinu celého rozpočtu EÚ.
Environmentálne združenia a poľnohospodárski ekonómovia kritizujú skutočnosť, že táto lobby sa viac zaujíma o záujmy poľnohospodárskeho priemyslu ako o farmy. Ako príklad uvádzajú zákon o obnove prírody. Keď ho chcel parlament schváliť, poslanci dostali e-mail od Copa-Cogeca, v ktorom ich žiadali, aby ho odmietli, napísal Süddeutsche Zeitung. Hoci kresťanskodemokratická strana EPP vtedy nariadila zamietnutie zákona ako usmernenie, nakoniec našla väčšinu, pretože niektorí poslanci EPP z Írska a Portugalska ho údajne nedodržiavali.
Podľa Tagesschau sa však nikto nemusí obávať infiltrácie do politiky. Všetci odborníci sa zhodujú, že v Bruseli platia pomerne prísne pravidlá v porovnaní s inými krajinami. Stretnutia s poslancami EP a vysokými predstaviteľmi Komisie musia byť zdokumentované a zverejnené kvôli registru transparentnosti.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka:(© picture-alliance, NurPhoto | Nicolas Economou