tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu pokles cien ošípaných, rast cien mliečnych komodít a rast cien ropy.

Ceny jatočných kráv v Nemecku v tomto týždni pokračujú v korekcii nadol, ceny býkov sú stabilné.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni ostávajú nezmenené na 2,30 EUR/kg jat. hm. Na aukciách na burze ISN v Nemecku cena zobchodovaných zvierat ostala na medzitýždennej báze bez zmeny na 2,33 EUR/kg jat. hm, čo by mohlo naznačovať na cenovú stabilizáciu na trhu v najbližšom období.

Ceny v exportných krajinách klesajú. Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni poklesli o 5 eurocent/kg jat. hm. na 1,86 EUR/kg jat. hm., ceny v Španielsku na Mercolleide ich nasledujú, keď ostatný týždeň stratili zo svojej ceny 3 eurocent/kg živej hmotnosti, čo ich poslalo na 1,88 EUR/kg ž. hm. Európske exporty ošípaných ostávajú dlhodobo utlmené kvôli nižšiemu dopytu Číny. Za prvý polrok exporty bravčoviny z EÚ klesli na medziročnej báze o 16 %, pričom dovozy do Číny sa spomalili medziročne o 29 %. Aktuálne dianie v Číne pritom nenaznačuje na skorú zmenu trendu.

V Poľsku sme na prelome augusta a v úvode septembra videli výrazný pokles cien jatočných ošípaných, ktoré stratili zo svojej ceny viac ako 30 eurocent/kg jat. hm. k 2,20 EUR/kg jat. hm. Momentálna stabilizácia cien v Nemecku by mohla priniesť zastavenie poklesu cien aj v regióne V4. Predpokladáme, že tento týždeň ostanú slovenské ceny ošípaných bez výraznejších zmien v pásme 2,30 – 2,40 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných ostatný týždeň posilnili o 1 eurocent/kg jat. hm. na 2,20 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian ceny živých ošípaných ostatné dva dni zaznamenali určité prírastky, čo by mohlo pomôcť aj farmárskym cenám k miernemu vzostupu. Dnes sa živé ošípané na burze obchodujú za 2178 EUR/t ž. hm., čo znamená, že medzitýždenne posilnili o 32 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne klesli o 2 % na 1,75 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA jemne strácali, keď medzitýždenne oslabili o 0,6 % na 1,82 USD/kg jat. hm.

Nižší dopyt Číny tak vplýva na ceny nielen v EÚ ale aj v USA. Stavy prasníc v Číne pritom v júli korigovali nadol len mierne a so 42,5 mil. jedincov sú stále historicky vysoké. Čína tak v dohľadnej dobe zrejme nebude potrebovať zintenzívňovať importy bravčoviny.

Jatočný dobytok

Ceny jatočného dobytka v Nemecku v aktuálnom týždni vykazujú zmiešaný trend. Jatočné kravy (O3) medzitýždenne zlacneli o 8 eurocent jat. hm., keď sa v tomto týždni obchodujú za 3,87 EUR/kg jat. hm. Jatočné býky (R3) medzitýždenne zostali nezmenené na 4,62 EUR/kg jat. hm.

Trh EÚ: V 35. týždni 2023 priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) medzitýždenne vzrástla o 2 eurocent/kg jat. hm. 4,85 EUR/kg jat. hm. Ceny kráv v EÚ-27 (trieda O3) sa rovnako posunuli nahor a to o 3 eurocent/kg jat. hm. na 4,15 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny mladých býkov (A) triedy R2 v 35. týždni 2023 vzrástli medzitýždenne o 1 eurocent/kg jat. hm. na 4,66 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v SR pokračovali v pohyboch v širšom cenovom intervale, ktorý vyplýva s nižšieho počtu realizovaných zvierat. V 35. kalendárnom týždni ceny vzrástli na medzitýždennej báze o 37 eurocent/kg jat. hm. na 2,64 EUR/kg jat. hm. (trieda O3).

Sezónny efekt by mohol držať ceny býkov na európskom ako aj slovenskom trhu najbližšie obdobie na vyšších úrovniach, ceny jatočných kráv môžu korigovať nižšie.

V USA ceny živého dobytka dosiahli tento týždeň nové rekordy, čo je reakciou na pokles stavov chovaných zvierat v krajine. Na globálnom trhu by tak mal ďalej pretrvávať trend udržania sa cien jatočného dobytka na vyšších úrovniach.

Mlieko

Ceny mliečnych komodít v EÚ ostatný týždeň zareagovali na spotový trh v západnej Európe a pripisovali si v sumári mierne zisky. Európske ceny masla síce klesli medzitýždenne o 4 EUR/t na dnešných 4525 EUR/t, no ceny SOM posilnili o 45 EUR/t na 2320 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM medzitýždenne vzrástla o 1,6 % na 35,94 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 35. kalendárnom týždni 2023 boli na medziročnej báze vyššie o 1 %. Zdá sa tak, že pokles dodávok z minulých týždňov bol hlavne efektom teplého počasia, ktorý dočasne znížil produkciu. Spotové ceny mlieka však ostávajú v prorastovom móde, keď si minulý týždeň pripísali k dobru 4 EUR/100 kg na severe krajiny, čím posilnili na 48 EUR/100 kg a o 1,5 EUR/100 kg vzrástli na juhu krajiny a to na cenu 49,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka medzitýždenne pridali 2 EUR/100 kg, čo ich posunulo na 48 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne klesli o 1,7 % na 40,70 USD/100 kg. Produkcia mlieka v USA za prvý polrok na medziročnej báze vzrástla len o 0,2 %, čo podporilo ceny komodity v krajine počas leta v raste.

Na EÚ trhu nateraz prevládajú naďalej zmiešané signály. Niektoré mliekarne avizovali v septembri pokles farmárskych cien mlieka, no pokračujúci nárast spotových cien mlieka v Nemecku ako aj v Holandsku naznačujú na možný obrat v cenotvorbe komodity. V AGROMAGAZÍNe ponechávame náš výhľad pre slovenské ceny surového kravského mlieka bez zmeny s očakávaním pohybu cien v bočnom pásme v okolí 40 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): september 2023: 41,59 EUR/100 kg, október 2023: 40,79 EUR/100 kg, november 2023: 40,90 EUR/100 kg.

Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): september 2023: 40,19 EUR/100 kg, október 2023: 39,90 EUR/100 kg, november 2023: 40,60 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent sa minulý týždeň udržala nad 89 USD za barel, vďaka čomu si mohla pripisovať nové zisky. Dnes sa obchoduje za 92 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne posilnila o 3 USD za barel.

Združenie OPEC očakáva, že svetová spotreba ropy v roku 2024 bude pokračovať v raste, keďže globálnej ekonomike sa podľa analytikov OPEC darí stále relatívne dobre aj napriek rastu úrokových sadzieb. Aliancia predpokladá, že svetová spotreba ropy v roku 2023 vzrastie o 2,44 mil. barelov denne a v roku 2024 o ďalších 2,25 mil. barelov denne.

Vízia stabilného dopytu v kombinácii s aktuálne dobrovoľným poklesom ťažby zo strany Saudskej Arábie ako aj poklesom exportov z Ruska tak ďalej stimulujú ceny ropy v raste. Z pohľadu technickej analýzy sa doterajšia úroveň rezistencie ropy Brent na úrovni 89 USD za barel stala po jej prekonaní novou úrovňou podpory, od ktorej by sa mala komodita odrážať na vyššie úrovne. Aktuálnym cenovým cieľom komodity by mal byť interval medzi 98 – 100 USD za barel. Naopak, ak cena ropy klesne pod 89 USD za barel, potom môže zakcelerovať korekciu späť k 80 USD za barel. Momentálne je však pravdepodobnejší scenár ďalšieho rastu cien ropy.

Ako sme už avizovali viackrát, ak by sa rope podarilo ďalej cenovo rásť, mohlo by to opäť podnietiť v raste i inflačné očakávania, čo by mohlo priniesť zmenu sentimentu investorov a motivovať ich k presunu časti kapitálu späť do komodít. Ak by sa ropa odtrhla a posilnila nad 100 USD za barel, mohlo by to vyvolať obrat trendu smerom k rastu aj pri agrokomoditách. V tomto momente však stále nie sme v takomto scenári, keďže simultánne panuje obava, že vyspelé ekonomiky sa dostanú do recesie, čo cenám komodít bráni v raste. Ak ale na trhu uvidíme ďalší pokles ponuky ropy a k tomu mrazivejšiu zimu v Európe, potom ceny energií majú ambície zamieriť vyššie a to môže podporiť v raste celý komoditný sektor. Paradoxne ale práve výrazný rast cien ropy, resp. energií môže byť vo finále hlavný dôvod, ktorý vženie vyspelé ekonomiky do recesie a znovu zrazí ceny komodít k zemi.

S cenami ropy pokračujú v raste i ceny PHM na burzách v Európe, pričom ostatný týždeň rástli rýchlejšie ceny nafty v porovnaní s benzínmi. Aj preto zrejme budeme vidieť na slovenskom trhu tento týždeň ďalšie priblíženie cien nafty k cenám benzínu natural 95. Predpokladáme, že v tomto týždni vzrastú ceny nafty o 3 eurocent/l na 1,70 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 posilnia o 2 eurocent/l na 1,75 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov