V apríli sa cena repky opäť výrazne klesla, po tom, čo sa spočiatku dostala sa až k hranici 500 EUR/t. Pozitívny trend v raste ceny repke dodala marcová správa USDA o stagnácii osevných výmer sóje v USA, ktorá posunula ceny repky nahor.
Trh získal ďalšiu podporu, keď OPEC oznámil svoj zámer znížiť produkciu ropy, čo viedlo k ďalšiemu rastu ceny repky. Koncom prvej dekády apríla ale cena repky opäť dostala poriadne zabrať a skorigovala nadol. Dôvod jej cenového poklesu sa dá vysvetliť veľmi jednoducho. Podľa Coceralu sa produkcia v EÚ v tomto ročníku vyšplhala na 19,86 mil. ton, pričom v minulej sezóne to bolo o 3,3 mil. ton menej. Dovozy repky do EÚ v aktuálnom ročníku do začiatku apríla predstavovali 6,28 mil. ton. V minulej sezóne to bolo za rovnaké obdobie 3,64 mil. ton. V tejto sezóne je teda v EÚ k dispozícii celkovo o 5,9 mil. ton repky viac.
Hoci poveternostné podmienky v EÚ sú v súčasnosti viac ako ideálne, a preto nie je v dohľade žiadny „trh s počasím“ – t.j. obdobie, kedy ceny na trhu sú pod vplyvom aktuálneho počasia“, prémie na hotovostnom trhu sa zatiaľ nemôžu zvyšovať. V ponuke je stále značné množstvo komodity a je možné, že nárast cien z ostatných dní bude mať za následok, že v nasledujúcich dňoch poľnohospodári zvýšia ponuku komodity na trhu.
V porovnaní s ostatnými krajinami pôvodu je komodita z Ukrajiny stále najlacnejšia. Je však dôležité poznamenať, že objemy spracované na repkový olej v posledných mesiacoch naďalej klesali. Celkovo pretrváva dlhodobý klesajúci trend ceny a nie je jasné, či nedávny cenový nárast vydrží.
Lars Kuchenbuch, komoditný analytik
KS Agrar, Nemecko