Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Plodiny na globálnych burzách uplynulý týždeň spočiatku razantne strácali, neskôr väčšina z nich dokázala vymazať zaznamenané straty.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice na 259 EUR/t. Kukurica oslabila o 1 EUR/t na dnešných 254 EUR/t. Repka na MATIFe posilnila o 3 EUR/t, čo ju poslalo na 457 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne stúpla o 5 EUR/t na dnešných 507 EUR/t, kým austrálska repka zlacnela o 34 EUR/t na 392 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 6 EUR/t na 269 EUR/t, kým cena mäkkej pšenice v USA oslabila o 5 EUR/t na 235 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne zdražela o 2 EUR/t na 235 EUR/t a cena sóje sa prepadla o 23 EUR/t na 487 EUR/t.

Pšenica

Hrozba príchodu ekonomickej recesie ďalej tlačila ceny plodín nadol, keď sa pšenica sa na burze MATIF v jeden moment obchodovala na 244 EUR/t. Nebyť intervencie Ruska, ceny by zrejme nedokázali ďalej zastaviť svoj pokles. Koncom týždňa však ruské agrárne ministerstvo avizovalo obchodníkom s obilninami, aby spomalili svoje exporty pšenice a slnečnicového oleja.

Tiež padli pochybnosti o tom, či je čiernomorská exportná dohoda v záujmoch Ruska, keďže dochádza k razantným prepadom cien agrokomodít. Očakáva sa, že Rusko v marci vyviezlo 4,2 mil. ton pšenice, čo znamená medziročný nárast exportov za spomínaný mesiac o 100 %. Trhy zareagovali na apel ruského agrárneho ministerstva prudkým obratom ceny, ktorý bol navyše podnietený aj skutočnosťou, že všetky trhy s plodinami sa už niekoľko týždňov pohybovali v silno prepredanom pásme.

Ceny pšenice tak v priebehu ostatných dvoch dní dokázali posilniť o takmer 20 EUR/t, keď sa dostali na 262 EUR/t. Trh pritom môže využívať svoje náhle získané rastové momentum aj ďalšie dni, čo by mohlo komoditu dostať až k úrovni jej 50 – dňového priemeru na 275 EUR/t.

Stále však platí, že plodiny sa nachádzajú v poklesnom trende a i preto je ďalej potrebné počítať s obratom ceny späť na nižšie úrovne. Americká centrálna banka FED minulý týždeň zvýšila základný úrok o 0,25 % (25 bázických bodov), čo povedie k ďalšiemu sprísneniu podmienok na trhu s úvermi. Zdá sa ale, že toto sprísňovanie centrálnej banky bolo finálne, keďže sa čaká, že komerčné banky v tomto momente sami sprísnia podmienky pre požičiavanie, keďže čelia veľkým tlakom.

Tak či tak, aktuálne dianie zvyšuje riziko príchodu ekonomickej recesie, pričom dlhopisový trh vysiela signály, že recesia môže nastúpiť už čoskoro. I preto treba zodpovedne manažovať cenový risk manažment. Momentálne sme vo fáze, kedy je potrebné využiť každý dočasný cenový nárast plodín pre zakontrahovanie časti novej produkcie plodín.

Združenie COCERAL nedávno navýšilo odhad produkcie pšenice v EÚ a V. Británie na 144,5 mil. ton z 143,3 mil. ton. Vývoj kondície porastov pšeníc v EÚ tak nateraz vyzerá priaznivo.

Kukurica

Aj ceny kukurice dokázali ostatné dni profitovať z ruskej slovnej intervencie ohľadom spomalenia exportov pšenice z krajiny. Na MATIFe sa cena odrazila nahor z 241 EUR/t na dnešných 257 EUR/t.

Cenám kukurice a to predovšetkým na burze CBoT však pomohol aj razantný nárast tempa exportov komodity z USA, ktoré v minulom týždni dosiahli 3,2 mil. ton. Veľkým nákupcom bola Čína. USDA pritom v rámci svojho monitoringu hlási aj dnes veľký nákup americkej kukurice, ktorý presahuje 100 tis. ton. Na CBoT sa tak kukurici tiež podarilo zastaviť svoj cenový pokles na úrovni 6,1 bušelov na aker (244 USD/t) a rýchlo posilniť na 6,4 USD za bušel (256 USD/t).

Účastníci trhov pritom očakávajú tohtotýždňový report USDA o plánovaných výmerách plodín pre nový ročník. Niektoré analýzy hovoria, že farmári budú mať motiváciu v novej sezóne len opatrne navyšovať výmery kukurice, pričom vyšší rast výmer by mohla zaznamenať sója. Keďže ale ostatné dni ceny sóje citeľne skorigovali, čím sa pomer ceny sóje k cene kukurice dostal za niekoľko dní z 2,45 na 2,26:1, mohlo by to znovu favorizovať rast výmer kukurice oproti sóji. Uvidíme, aké čísla predstaví v piatok USDA.

Keďže v Brazílii mešká žatva sóje, automaticky sa posúva i sejba druhej úrody kukurice safrinha. To môže znamenať nižšie výnosy druhej úrody kukurice, keďže časť výmer farmári nezasejú v optimálnom časovom okne pre túto plodinu.

Analytici COCERAL pre EÚ + V. Britániu znížili odhad nadchádzajúcej produkcie kukurice z 64,5 mil. ton na 62,3 mil. ton. Rovnako tak ukrajinské agrárne ministerstvo znížilo odhad budúcej produkcie kukurice na Ukrajine z 25 mil. ton na 21,7 mil. ton.

EÚ trh je však momentálne stále silno zásobovaný ukrajinskou kukuricou. V kombinácii s rastúcim rizikom príchodu ekonomickej recesie tak treba aj pri kukurici na burze MATIF očakávať, že súčasný cenový vzostup môže byť len dočasný. Kukurici by sa však mohlo v aktuálnej fáze rastu podariť posilniť do pásma 270 – 275 EUR/t.

Olejniny

Nami avizovaný cenový obrat repky na burze MATIF v dôsledku silne prepredaného trhu sa napokon neuskutočnil v okolí 445 EUR/t, ale až na úrovni 422 EUR/t (presnejšie 419 EUR/t), tak ako to avizovala technická analýza ceny (viď predchádzajúci report). Repka sa tak prepadla prakticky bez zastavenia z 570 na 420 EUR/t.

Momentálne však na trhu vidíme pruský cenový obrat komodity, pričom za pár dní sa komodite podarilo vymazať 50 EUR/t zo straty, čo znamená, že olejnina posilnila už k 470 EUR/t. Technicky by rastové momentum repky mohlo pokračovať ďalej až k úrovni jej 50 – dňového priemeru, ktorý momentálne leží na cene 522 EUR/t, no každým dňom tento priemer klesá približne o 2 EUR/t.

Ak by sa komodite podarilo dostať k 500 EUR/t, je namieste pouvažovať o ďalšom čiastkovom kontrakte na novú úrodu, ak tak poľnohospodári nateraz neurobili. Platí to, čo pri ostatných plodinách. Riziko príchodu recesie môže ceny ďalej tlačiť nadol a preto je potrebné využívať krátkodobých vzostupov ceny na vyššie úrovne.

Na austrálskom trhu sa cena repky pritom ostatný týždeň zosunula už pod 400 EUR/t.

Ukrajinská produkcia repky by mohla túto sezónu dosiahnuť 3,3 mil. ton, keďže krajina zvýšila minulú jeseň pestovateľské výmery na 1,2 mil. ha.

Ešte razantnejší cenový pokles však ostatný týždeň predviedli ceny sóje na burze CBoT. Tie sa neudržali nad svojím predchádzajúcim minimom na 14,8 USD za bušel (544 USD/t), čo ich poslalo do novej vlny prudkého poklesu na 14 USD za bušel (514 USD/t).

Ostatné dva dni síce sója maže predchádzajúce straty, no aktuálne je technicky v poklesnom trende a to znamená, že môžu nasledovať nové cenové minimá. Okrem toho cena novej úrody dostala pod 13 USD za bušel (477 USD/t), čo postupne môže tlačiť nižšie aj ceny vlaňajšej produkcie.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 13. týždňa 2023: pšenica 265 – 275 EUR/t, kukurica 263 – 268 EUR/t, repka 465 – 500 EUR/t.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov