Ceny pšenice MATIF nedokázali v posledných dňoch zastaviť klesajúcu dynamiku. Prognóza USDA bilancie pre pšenicu v EÚ sa medzimesačne nezmenila. USDA ale medzimesačne znížilo odhad koncoročníkových svetových zásob pšenice o 2,14 mil. ton, čo bolo menej ako očakávali účastníci trhu (-2,7 mil. ton).
Tento pokles bol spôsobený najmä nižšími finálnymi zásobami v Číne (-5 mil. ton). Napriek tomu sa ale čínske importy neodhadujú vyššie. Okrem toho USDA očakáva vyššie finálne zásoby na strane najväčších exportérov, a to v dôsledku vyšších koncoročníkových zásob v Austrálii (+0,5 mil. t). V prípade Ruska USDA nezmenilo odhad produkcie ani vývozu. Ďalším medvedím faktorom sú pokračujúce dažde v strednej Európe, ktoré zvyšujú potenciál pre rast budúcich zásob. USDA súčasne ponechalo svoje odhady pre USA nezmenené, čo naznačuje na najnižšie koncoročníkové zásoby za posledných 15 rokov a najnižší pomer zásob k spotrebe za 9 rokov.
Na hotovostnom trhu v EÚ sa ostatný mesiac cenové prémie pšenice opäť znížili. V niektorých regiónoch sú už k dispozícii mínusové prémie. Pokles cien ako aj pokles cenových prémií je výrazný. V posledných týždňoch sme nadobudli dojem, že na farmách a v skladoch pravdepodobne ešte stále leží dosť tovaru. To veľmi sťažuje situáciu najmä pre skladovateľov, pretože momentálny predaj by znamenal realizáciu prvých strát. Na druhej strane by táto situácia mohla ďalej zvýšiť na trhu tlak na pokles cien. Momentálne vnímame trh na súčasných cenových úrovniach ako férovo ocenený. Vzhľadom na príchod nedávnych zrážok ale "otázka počasia" v Európe už nie je v centre pozornosti špekulantov. Z technického hľadiska sa ďalšia cenová podpora pšenice nachádza na úrovni 257 €/t a následne na 244 €/t.
Lars Kuchenbuch, komoditný analytik, KS Agrar, Nemecko