Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Poklesný trend na trhu s plodinami pokračuje. Nedávny sled udalostí v bankovom sektore USA by však mohol komoditám dočasne pomôcť.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 267 EUR/t. Kukurica zlacnela o 4 EUR/t na dnešných 263 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne prepadla o 45 EUR/t na cenu 485 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne poklesla o 45 EUR/t na 522 EUR/t, kým austrálska repka na domácom trhu oslabila o 36 EUR/t na 445 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena čiernomorskej pšenice o 3 EUR/t na 274 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA korigovala nadol o 4 EUR/t na 235 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne zlacnela o 9 EUR/t na 226 EUR/t a cena sóje klesla o 18 EUR/t na 512 EUR/t.

Pšenica

V minulotýždňovom reporte WASDE USDA opätovne navyšovalo odhad svetovej produkcie pšenice na rekordných 789 mil. ton, keď do bilancie započítalo aktualizácie vyššej úrody v Austrálii, Kazachstane či v Indii.

K tomu všetkému sa minulý týždeň pridala ostrá rétorika šéfa Americkej centrálnej banky FED o tom, že bude zrejme potrebné opäť začať razantnejšie dvíhať úrokové sadzby v snahe dostať infláciu pod kontrolu, keďže táto vo februári na medzimesačnej báze v USA opäť začala zrýchľovať.

Komodity reagujú na náznaky pre zvyšovanie úrokov negatívne, keďže vyššie sadzby zvyšujú pravdepodobnosť pre príchod ekonomickej recesie, ktorá tlmí dopyt po komoditách. Pšenica tiež reagovala na správy o tom, že Rusko bude chcieť predĺžiť čiernomorskú exportnú dohodu s Ukrajinou, ktorej platnosť má skončiť 18.3.2023. Všetky tieto faktory tak celý minulý týždeň tlačili ceny pšenice na MATIFe nadol na nové minimá až k 260 EUR/t.

V piatok však na trh dorazili správy o insolvencii 16 - tej najväčšej banky v USA Silicon Valley Bank, pričom v pondelok podobné problémy ohlásila ďalšia banka. Obidve banky nezvládli risk manažment vyplývajúci z rýchleho rastu úrokov na amerických dlhopisoch, ktorý je dôsledkom súčasnej menovej politiky FEDu. Na trhu vypukla malá panika, pričom úroky dlhopisov v priebehu troch dní padli o takmer 1  percentuálny bod. Dlhopisový trh tak vydal jasný signál, že očakáva, že FED skončil s agresívnym rastom úrokových sadzieb a momentálne musí brať ohľad na stabilitu bankového sektora.

Táto nová realita na trhu sa dotkla všetkých aktív vrátane komodít. Ak by sa potvrdilo, že FED zastaví proces dvíhania základnej úrokovej sadzby, znamenalo by to okrem oslabenia dolára i vyššie šance pre vyhnutie sa ekonomickej recesii, a i preto sme včera videli na trhu s agrokomoditami pomerne výrazný cenový odraz ich cien nahor a to hlavne pri obilninách.

Pri olejninách ako aj rope je situácia trošku iná, keďže nedávne problémy v bankovom sektore vystrašili trhy z možného ďalšieho šírenia insolventnosti bánk, čo drží ceny ropy ako aj rastlinných olejov (ktoré sú výraznejšie naviazané na ekonomický cyklus) naďalej pod tlakom. Otázka znie, ako na celú situáciu napokon zareaguje FED, ktorá má budúci týždeň rozhodovať o ďalšom zvyšovaní úrokov.

Inými slovami, makroekonomické faktory aktuálne výrazne vplývajú ceny agrokomodít a i preto je dôležité sledovať, čo sa bude diať v tejto oblasti.

Ceny pšenice na MATIFe v tomto momente majú tendenciu mierne rásť, pričom k rastu cenám okrem vyššie uvedeného „makra“ pomáha i skutočnosť, že trh s komoditou sa dostal do výrazne prepredaného pásma, čo zvyšuje šance pre technický cenový vzostup. Pšenica sa však stále nachádza v poklesnom trende a nateraz sa zdá, že sa to tak skoro nezmení.

Dnes ruskí predstavitelia ohlásili, že súhlasia s predĺžením exportnej dohody s Ukrajinou, no len po dobu nasledujúcich dvoch mesiacov. Zdá sa tak, že exporty obilnín z regiónu Čierneho mora budú minimálne do polovice mája plynule pokračovať ďalej. A to môže opäť zatlačiť ceny pšenice nižšie. Myslíme si však vzhľadom na technicky prepredaný trh s komoditou ako aj novú realitu týkajúcu sa rastu úrokov, že pšenica dokáže ďalšie dni pripisovať cenové zisky, pričom by sa mohla dostať k 285 EUR/t. Pozor, ani pri dosiahnutí tejto ceny sa stále nevymaní z poklesného trendu, čo znamená, že nateraz zo strednodobého hľadiska stále platí, že komodita môže generovať nové cenové minimá.

Kukurica

O tom, že aktuálne trh s plodinami je do značnej miery ovládaný makroekonomickou situáciou, svedčí aj dianie na trhu s kukuricou. Dramatické sucho v Argentíne prinútilo USDA minulý týždeň znížiť odhad tamojšej produkcie medzimesačne až o 7 mil. ton na 40 mil. ton, no napriek tomu, cena komodity ako na burze CBoT, tak i na burze MATIF pokračovala v poklese na nové minimá. Na MATIFe sa cena zosunula až k 257 EUR/t, no od včerajška vidíme technický silný cenový odraz na vyššie úrovne.

Vzhľadom na to, že trh s kukuricou je na burzách vo fáze prepredania, je možné očakávať pokračovanie technického cenového odrazu na vyššie úrovne. Na MATIFe by tak kukurica mohla znovu vzrásť do pásma 275 - 280 EUR/t.

Musíme byť ale opatrní, tento trh nie je len o samotných plodinách, ale aj o recesii, a ak sa problémy v bankovom sektore budú kopiť, cena kukurice (a mnohých ďalších komodít) môže zo strednodobého hľadiska mieriť nižšie. Sme v poklesnom trende a to znamená zvýšené riziko pokračovania tvorby nových cenových miním.

Koncom marca USDA zverejní dôležitý report o očakávaných pestovateľských výmerách jarných plodín v USA pre novú sezónu. Vzhľadom na to, že ceny hnojív v USA ostatné dva mesiace razantne klesali, je dosť možné, že farmári budú chcieť navyšovať pestovateľské výmery kukurice na úkor sóje. Na druhej strane katastrofické sucho v Argentíne, ktoré zrejme zdecimuje tamojšiu úrodu sóje až o polovicu, bude ďalej držať na atraktívnejších úrovniach ceny sóje – čo môže vytvoriť v mysliach farmárov dilemu, ku ktorej plodine sa v novej sezóne prikloniť.

Olejniny

Repka má za sebou cenovo veľmi negatívny týždeň. Po tom, čo sa nedokázala udržať nad dôležitou úrovňou cenovej podpory ležiacej na 520 EUR/t, nasledoval prudký cenový prepad k 480 EUR/t. Najbližší záchytný bod repky v podobe ďalšej cenovej podpory leží pritom na cenovke 475 EUR/t. Ak si repka neudrží ani túto métu, môže klesnúť až k 425 EUR/t, čo však v tomto momente na takto silno prepredanom trhu považujeme za menej pravdepodobné. Podobne ako pri obilninách, aj pri repke očakávame technický odraz ceny späť k cene 520 EUR/t.

Správy o navýšení nedávno zožatej finálnej produkcie repky v Austrálii na rekordných 8,27 mil. ton a následne report USDA, v ktorom ministerstvo navýšilo finálnu produkciu repky vo svete (hlavne vďaka Austrálii) medzimesačne o 1,2 mil. ton na rekordných 86,3 mil. ton – to sú hlavné faktory, ktoré zatlačili ceny repky ostatné dni nadol a to nielen v EÚ, ale aj v Kanade či Austrálii.  

USDA tiež medzimesačne navýšilo odhad finálnych zásob repky vo svete v aktuálnom ročníku medzimesačne o 0,51 mil. ton na 6,67 mil. ton, čo znamená, že medziročne by malo dôjsť k zotaveniu globálnych zásob repky o viac ako 2,5 mil. ton.  K tomu všetkému sa pridala korekcia cien ďalších rastlinných olejov od palmového, cez repkový až po sójový.

Repke pritom nepomohli správy ani o tom, že USDA kvôli suchu opäť razantne znižovalo odhad argentínskej produkcie sóje a to o 8 mil. to na 33 mil. ton, čo viedlo simultánne aj k celkovej redukcii svetovej produkcie olejnín v aktuálnej sezóne 2022/23.

Boli to makrofaktory, o ktorých sme hovorili vyššie, ktoré efektívne zabránili cenám sóje v ďalšom raste. Ba čo viac, komodita sa napriek razantnej redukcii úrody porúčala na burze CBoT znovu nadol pod 15 USD za bušel.

Situácia v Argentíne je ale veľmi komplikovaná. Krajinu ostatné dni znovu potrápili horúčavy takmer 40 stupňov Celzia a sucho úplne devastuje plodiny. Analytici argentínskej plodinovej burze Rosario ako aj analytici na burze v Buenos Aires dnes znovu radikálne redukovali výhľad produkcie sóje na 27 mil. ton (Rosario), resp. 29 mil. ton (Buenos Aires).

Argentína s veľkou pravdepodobnosťou zožne sotva polovicu pôvodne očakávanej produkcie sóje. Na druhej strane Brazília očakáva ďalej rekordnú produkciu 153 mil. ton. A aj keď to znie paradoxne, ceny sóje môžu ďalšie dni pokračovať v poklese na nové tohtoročné minimá. Vzhľadom na dianie v Argentíne však neočakávame výraznejšiu korekciu nadol.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 11. týždňa 2023: pšenica 265 – 275 EUR/t, kukurica 263 – 273 EUR/t, repka 475 – 520 EUR/t.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov