Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu prevažne stagnáciu cien ošípaných, pokles cien mliečnych komodít a pokles cien ropy. Nemecko eviduje v tomto týždni citeľnejší pokles cien jatočných býkov.

Jatočné ošípané

Európsky trh s jatočnými ošípanými vykazuje prevažne stabilnú cenotvorbu. Nemecké ceny jatočných ošípaných aj v tomto týždni pokračujú v stagnácii na 2,28 EUR/kg jat. hm. Na najčerstvejšej aukcii burzy ISN z dnešného dňa cena jatočných ošípaných vzrástla o 2 eurocent/kg jat. hm. na 2,38 EUR/kg jat. hm., čo dáva predpoklady pre zotrvanie cien na vyšších úrovniach aj v regióne V4 v aktuálnom týždni. Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,74 EUR/kg jat. hm.

Španielske exportné ceny uplynulý týždeň posilnili o 4 eurocent/kg jat. hm. na 1,97 EUR/kg jat. hm.

V regióne V4 by sme v tomto týždni vidieť stagnáciu cien komodity, prípadne mierny cenový rast o 1 – 2 eurocent/kg jat. hm. Slovenské ceny by sa tak mali pohybovať v pásme 2,23 – 2,32 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v ostatnom týždni klesli a to 12 eurocent/kg ž. hm. na 2,05 EUR/kg jat. hm. Na burze Dalian ceny živých ošípaných oslabili o 67 EUR/t ž. hm. na 2213 EUR/t ž. hm. Čínske stavy prasníc však pokračujú v krajine v poklese, čo dáva predpoklady pre pokles produkcie a tým postupný vzostup cien.

Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne posilnili o 0,4 % na 1,74 USD/kg jat. hm. Ceny futures jatočných polovičiek v USA pridali takmer 4 %, čo ich poslalo na 1,94 USD/kg jat. hm. USDA pre rok 2023 v najnovšom výhľade na medzimesačnej báze mierne znížilo odhad domácej produkcie ošípaných o 10 tis. ton na 12,42 mil. ton

Jatočný dobytok

Na nemeckom trhu ceny jatočných kráv (trieda R3) v tomto týždni ostávajú na 4,25 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných býkov (R3) však v dôsledku rastúcej ponuky a súčasne klesajúceho domáceho dopytu výraznejšie korigujú a to o 16 eurocent/kg jat. hm. na 5,00 EUR/kg jat. hm.

Na trhu v USA sa začína produkcia hovädziny opäť zrýchľovať, keď opatrne stúpajú prognózy o výške celoročnej produkcie komodity pre rok 2023. Medziročne by však produkcia v USA mala aj tak poklesnúť o 6 % v dôsledku horšej kondície trvalých trávnych porastov a kvality krmovín ako aj zníženiu stavov chovaných zvierat.

Mlieko

Na európskom trhu s mliečnymi komoditami uplynulý týždeň pokračovala cenová korekcia. Európske maslo medzitýždenne zlacnelo o 75 EUR/t na dnešných 4800 EUR/t, kým ceny SOM skorigovali o 67 EUR/t na 2541 EUR/t. Tento vývoj tak ďalej tlačí trhovú cenu mlieka vypočítanú z cien SOM a masla nadol. Tá medzitýždenne poklesla o 3,2 % na 38,72 EUR/100 kg.

Európska produkcia mlieka nabrala obrátky, čo je dôvodom aj súčasného tlaku na pokles cien mliečnych komodít. Súčasný evidentný tlak na pokles cien, ktorý je badateľný hlavne na spotovom trhu, však ostatné týždne vedie v Nemecku k spomaľovaniu rastu dodávok mlieka do mliekarní. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 11. kalendárnom týždni 2023 vzrástli na medziročnej báze o 2,6 %, pričom v úvode roka medziročný rast presahoval 4 %.

Minulotýždňové nemecké spotové ceny mlieka na medzitýždennej báze poklesli o 1,5 - 3 EUR/100 kg do intervalu 29-30,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka minulý týždeň klesli o 1 EUR/100 kg na 29,5 EUR/100 kg.

Ceny mlieka určeného na produkciu syra v USA medzitýždenne posilnili o 1,1 % na 39,57 USD/100 kg.

Pretrvávajúca cenová korekcia mliečnych komodít bude ďalej vyvíjať tlak na pokles farmárskych cien surového kravského mlieka v SR.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): marec 2023: 49,99 EUR/100 kg, apríl 2023: 46,79 EUR/100 kg, máj 2023: 45,79 EUR/100 kg.

Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): marec 2023: 48,89 EUR/100 kg, apríl 2023: 45,49 EUR/100 kg, máj 2023: 44,09 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Problémy v bankovom sektore ostatné dni razantne vplývali na cenotvorbu rizikových aktív vrátane ropy. Ceny akcií prudko skorigovali nadol a pokles sa nevyhol ani cenám ropy. Komodita medzitýždenne zlacnela o 7 USD za barel, keď sa dnes obchoduje za 79 USD za barel. Technicky sa jej týmto otvoril priestor pre ďalší pokles smerom k 75 USD za barel. Bude však potrebné sledovať, do akej miery sa zastabilizujú ostatné trhy, pričom ak by FED náhodou zastavil, resp. spomalil rast úrokových sadzieb, ceny ropy by mohli na to zareagovať rastom. Pomalší rast úrokov totiž povedie okrem iného aj k oslabeniu dolára, čo je prorastový faktor pre ceny ropy.

Momentálne sa však ropa nachádza v poklesnom trende a teda v hre môže byť ďalší pokles ceny k 75 USD za barel.

Predpokladáme ale, že ceny ropy budú tento týždeň oscilovať v okolí méty 80 USD za barel.

Aliancia OPEC dnes zverejnila novú prognózu svetovej spotreby ropy, pričom naďalej očakáva, že v roku 2023 stúpne dopyt po rope o 2,3 mil. barelov denne. Mierne však upravila nadol rast spotreby ropy v krajinách OECD.

Otázka znie, do akej miery sa na tomto raste spotreby prejaví prípadná ekonomická recesia vo vyspelých ekonomikách, ktorej príchod ostáva ďalej realistickou alternatívou.

Lacnejšia ropa naviedla ostatný týždeň k poklesu aj ceny PHM na európskych burzách. To vytvorilo priestor pre zlacňovanie cien PHM v SR. V tomto týždni by tak ceny nafty mohli klesnúť o 2 eurocent/l na 1,55 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 1 eurocent/l na 1,57 EUR/l.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov