Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Na rozdiel od burzových cien reálne výrobné ceny obilia a repky opäť výrazne klesli. Prekonajú rekordy?

Je nesporné, že obilie z oblasti Čierneho mora skutočne sťažuje život vývozcom z EÚ na svetovom trhu. Ak po Putinových vyhláseniach budú nasledovať činy, veľa sa toho zatiaľ nezmení. Korekcie cien smerom nadol sú však v poslednom čase oveľa výraznejšie v reálnom spotovom obchodovaní ako na futures burzách.

Existujú pre to pravdepodobne dve hlavné vysvetlenia. Prvým z nich je, že makléri nacenili v problémoch s vývozom rýchlejšie ako zberatelia a spracovatelia, ktorí len teraz dobiehajú. Druhým je, že maloobchodníci využívajú súčasnú neistotu na výrazné rozšírenie vlastných marží.

Nie je možné s istotou povedať, ktoré vysvetlenie je správne. Faktom však je, že farmári by nemali robiť unáhlené rozhodnutia o predaji, ale radšej pozorne sledovať, čo sa deje. Ak sa napríklad nepredĺži dohoda o ukrajinskom exporte cez Čierne more, ceny pšenice, kukurice a podobne by sa mohli opäť zvýšiť. To isté platí, ak sa pomerne optimistické prognózy úrody v roku 2023 upravia smerom nadol.

Sója a palmový olej podporujú ceny repky

Na rozdiel od parížskych burzových cien sú reálne ceny repky stále mierne nízke. Mnohí spracovatelia špekulujú s lacným dovozom z Austrálie a vopred počítajú aj s primeranou úrodou v EÚ v roku 2023. Mnohé firmy sa preto v súčasnosti  nákupom bránia, uvádzajú sprostredkovatelia.

Relatívne stabilné ceny sójového komplexu a palmového oleja však podporujú ceny repky. Preto sú odvody väčšinou obmedzené. To platí aj pre ponuky na budúcu úrodu. Vo väčšine prípadov sú ponúkané podobné ceny ako pri promptnom tovare. Ochota predať však nie je veľmi výrazná. Mnohí výrobcovia dúfajú, že neskôr opäť dosiahnu lepšie zárobky.

 

Z topagrar.com preložila a upravila Martina Gondeková NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Shutterstock

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov