Reakcia futures na pšenicu na burze MATIF bola na najnovší report WASDE od USDA len mierna, keď marcový kontrakt pšenice posilnil o 1 EUR/t, pričom v úvode druhej dekády februára sa cena komodity dostala na 297 EUR/t. USDA očakáva celosvetové zásoby pšenice na konci ročníka na 269,34 mil. ton, čo je o 0,95 mil. ton viac, ako prognózovali pred reportom účastníci trhu.
Produkcia Ruska bola navýšená o 1 mil. ton na 92 mil. ton a odhad exportov krajiny sa zvýšil na 43,50 mil. ton. Produkcia pšenice pre EÚ zostala nezmenená, ale USDA navýšilo odhad celoročníkových exportov Únie na 37 mil. ton. V celosvetovom meradle sa zvýšili odhady koncoročníkových zásob v Austrálii. Na druhej strane, ministerstvo medzimesačne redukovalo odhad finálnych zásob 2022/23 pre EÚ a Ukrajinu. Celkovo možno povedať, že správa vyznela pozitívne pre svetový trh s pšenicou. Tieto údaje by mohli podporiť súčasný vzostupný trend komodity na burze MATIF.
Spotový trh sa ostatné obdobie vyvíja rovnako pozitívne. Sme zvedaví, či je trh naozaj tak dobre zásobený pšenicou. Prinajmenšom, nakupujúci sa snažia vzbudiť tento dojem. Cenové
prémie na hotovostnom trhu v prvej dekáde febrára výrazne klesli, a to najmä na elitnú pšenicu. V dôsledku poklesu stavov hospodárskych zvierat výroby v Nemecku by sa mal znížiť aj dopyt po kŕmnej pšenici.
V najbližších týždňoch sa budú všetky oči upierať aj na Ukrajinu a Rusko. Ak by sa vojna opäť vystupňovala, mohlo by to opäť citeľnejšie zvýšiť cenu pšenice. Momentálne však neexistujú náznaky, že exportný koridor na prepravu obilia bude ukončený skôr, ako sa plánovalo. Je to preto, že jednostranné ukončenie zo strany Ruska by negatívne ovplyvnilo vlastný vývoz tejto krajiny.
Lars Kuchenbuch, komoditný analytik, KS Agrar, Nemecko