Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ceny kukurice MATIF sa koncom roka tiež mierne zotavili. Očakávania na nový rok vo všeobecnosti predpokladajú normalizáciu európskej produkcie kukurice na úrovni približne 63 mil. t po tom, čo táto v roku 2022 zaznamenala nové 15-ročné minimum na 50,5 mil. ton. Vysoké výrobné náklady zostávajú hlavným faktorom neistoty. Veľkým faktorom neistoty sa stane aj Čína a zmena jej politiky riešenia pandémie COVID-19. Mnohí pozorovatelia trhu vsádzajú na efekt zotavenia ekonomiky zo strany Ázie.

Pozornosť sa naďalej sústreďuje na počasie v Argentíne a zhoršujúce sa podmienky pre tamojšiu úrodu. Zdá sa, že šance na zrážky v druhej polovici januára vzrástli, keď sa  v Argentíne a v južnej Brazílii očakávajú roztrúsené prehánky. Burza v Buenos Aires opäť znížila hodnotenie kondície porastov kukurice v Argentíne, keď v dobrej až výbornej kondícii je len 13 % porastov, čo znamená pokles o 2 % z úvodu roka. Aj najnovší WASDE report od USDA poukázal na nižšiu produkciu kukurice v Brazílii a Argentíne.

Pri cenách kukurice sa volí vyčkávacia taktika, pričom v najbližších týždňoch sa pozornosť bude ďalej sústrediť na Južnú Ameriku. Ak sa dažde do regiónu nedostavia, výhľad produkcie by sa mohol opäť znížiť. Ponuka kukurice na hotovostnom trhu sa však začiatkom roka opäť výrazne zvýšila.

 

Lars Kuchenbuch, komoditný analytik, KS Agrar, Nemecko

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov