Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Po období cenových poklesov sa zdá, že ceny plodín na burzách zaznamenali prvky stability, keď prerušili svoj cenový pokles.

Na burze MATIF za ostatný týždeň vzrástli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 306 EUR/t. Kukurica medzitýždenne zlacnela o 5 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 287 EUR/t. Repka na MATIFe oslabila o 8 EUR/t, čo ju poslalo na 560 EUR/t. Cena kanadskej repky stúpla o 8 EUR/t na dnešných 612 EUR/t, kým austrálska repka stagnovala medzitýždenne na nezmenenej sume 502 EUR/t.

Na burze CBoT za ostatný týždeň cena čiernomorskej pšenice stagnovala na 300 EUR/t, kým cena mäkkej pšenice v USA posilnila o 4 EUR/t na 263 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne vzrástla o 4 EUR/t na 244 EUR/t a cena sóje pridala 5 EUR/t na 509 EUR/t.

Pšenica

V ostatnom WASDE reporte USDA mierne znížilo odhad globálnej produkcie pšenice, tá však stále s takmer 781 mil. ton ostáva blízko svojich absolútnych rekordov. Dobrou správou však je, že ceny pšenice ako na burze CBoT, tak i na MATIFe sa zastabilizovali. Na MATIFe síce pšenica skorigovala na chvíľu pod svoje letné minimá (307 EUR/t), čo komodite technicky otvorilo priestor pre pokles k 280 EUR/t, no zdá sa, že zafungovala psychologicky okrúhla cenová úroveň 300 EUR/t, ktorá nateraz nepustila ceny nižšie. Cena pšenice pod 307 EUR/t však naďalej predstavuje značné riziko, že cenový pokles sa obnoví. Keďže ale všetky trhy s plodinami aktuálne vykazujú silne prepredané úrovne, existuje zvýšená pravdepodobnosť, že pšenica sa dokáže odraziť vyššie.

Cenám komodity k vzostupu pomohla správa o tom, že útoky Ruska viedli k blackoutom v dôležitom ukrajinskom exportnom prístave v Odese, čo môže spomaliť exporty obilnín z regiónu. Keďže ale i dnes opustila prístav ďalšia loď naložená obilninami, indície naznačujú na to, že energetický blackout by nemal ovplyvniť exporty z regiónu. Od začiatku platnosti čiernomorskej exportnej dohody, teda od začiatku augusta po súčasnosť Ukrajina exportovala po mori už 13,6 mil. ton obilnín.

Ostatné dva týždne sa však spomalili exporty pšenice z Ruska, ktoré sa aktuálne pohybujú na úrovni 0,5 až 0,9 mil. ton týždenne. Keďže Rusko potrebuje túto sezónu vyviezť 44 mil. ton pšenice, je pre krajinu dôležité udržať tempo exportov na úrovni približne 1 mil. ton týždenne.

Stále platí, že správy z regiónu Čierneho mora môžu ďalej viesť k zvýšenej volatilite cien obilnín.

Súčasná stabilita cien pšenice na burzách zvyšuje šance pre cenový obrat. Pšenica na MATIFe však potrebuje posilniť nad 315 EUR/t, aby sa dostala do neutrálneho pásma a nad 330 EUR/t, aby prerušila svoj poklesný trend. Hovoriť o cenovom obrate je tak v tomto momente stále predčasné.

Kukurica

Cena kukurice na burze MATIF sa v súlade s našimi predpokladmi dostala na úroveň svojich letných miním 285 EUR/t. Táto úroveň nateraz funguje ako úroveň podpory, pričom cene sa od nej podarilo odraziť na vyššie úrovne. Trhom pomohol k stabilizácii cien WASDE report, v ktorom USDA znížilo odhad tohtoročníkovej ukrajinskej produkcie kukurice medzimesačne o 4,5 mil. ton na 27 mil. ton.

Ministerstvo tiež redukovalo odhad ruskej úrody kukurice a rovnako zredukovalo odhad produkcie v EÚ smerom k 54 mil. ton. Na druhej strane USDA napriek zníženiu odhadu produkcie Ukrajiny navýšilo odhady importov kukurice z krajiny a to o 2 mil. ton na 17 mil. ton. Evidentne tak kalkuluje s pokračovaním exportného koridoru pre ukrajinské obilniny, pričom možno počítať s tým, že slušná porcia týchto exportov nájde cieľovú destináciu v EÚ.

Ceny kukurice posilnili aj na burze CBoT a to napriek tomu, že USDA pokračovalo v navyšovaní odhadu koncoročníkových zásob plodiny v USA po tom, čo znížilo očakávané exporty kukurice z USA v aktuálnom ročníku. Odhad produkcie kukurice pre USA ostal medzimesačne bez zmeny, čo naznačuje na to, že sa bude blížiť finálnemu výsledku. Ten USDA spravidla definitívne spresňuje vo svojom januárovom WASDE reporte, takže ešte môžeme očakávať nejaké zmeny, no tieto už zrejme nebudú výrazné. Otázkou ostáva ako sa bude ďalej vyvíjať tempo exportov kukurice z USA, ktoré ostáva nateraz 50 % pod svojím dlhodobým priemerom.

Napriek indíciám, že cenový trend na trhu s kukuricou by sa mohol začať obracať, sa nateraz stále prikláňame skôr k scenáru, že momentálny vzostup cien kukurice sú len technické nákupy v rámci prepredaného trhu. Inými slovami, komodita ostáva v poklesnom trende a tým ďalej náchylná na tvorbu nových miním. To však nevylučuje, že sa kukurica najbližšie týždne znovu nedokáže posilniť a dostať sa k 300 EUR/t. Vzhľadom na prepredaný trh je to pomerne realistický scenár.

Olejniny

Ceny repky na burze MATIF včera podliezli svoje letné minimá na cene 560 EUR/t, čo komodite otvorilo priestor pre pokles k 520 – 530 EUR/t. Dnes sa však repke podarilo znovu dostať nad dôležitú úroveň 560 EUR/t, čo zvyšuje šance na to, že komodita by mohla zastaviť svoj poklesný trend. Dobrou správou pre európske ceny repky je i fakt, že ceny repky ďalších dvoch exportérov sveta – Kanady a Austrálie ostatný týždeň stagnovali, resp. v prípade Kanady dokonca i vzrástli. StatsCan totiž nedávno znížil odhad tohtoročníkovej produkcie repky v Kanade na 18,2 mil. ton, pričom minulú stredu rovnako znížilo odhad produkcie o 0,5 mil. ton na 19 mil. ton aj USDA.

Nič to však stále nemení na tom, že nás čaká rekordná produkcia repky v aktuálnej sezóne, ktorá by mala prekročiť métu 84 mil. ton. Okrem toho výmery repky v EÚ pre sezónu 2022/23 vzrástli odhadovo o ďalších 7 %, čo zvyšuje pravdepodobnosť vysokej úrody komodity v EÚ aj v lete 2023.

Cenám rastlinných olejov pritom komplikuje situáciu aj pokračujúci pokles cien ropy, ktorá takto reaguje na rastúce riziko príchodu globálnej recesie. Keďže nemalá porcia produkcie repky sa využíva pre výrobu bionafty, na jej ceny tak vplýva aj ekonomický cyklus, ktorý sa momentálne nachádza vo fáze spomaľovania rastu a možno už i v recesii.

Ako sme už avizovali minulý týždeň, trh s repkou je momentálne silne prepredaný, čo môže viesť k technickým nákupom v najbližšom období a teoreticky vytiahnuť ceny späť k 600 EUR/t. Zo strednodobého hľadiska však naďalej vidíme ako realistické riziko ďalšieho poklesu ceny komodity na burze MATIF k 520 EUR/t.

Technicky v lepšej prorastovej pozícii sa pritom aktuálne naďalej nachádzajú ceny sóje na burze CBoT. Tým sa minulý týždeň dokonca podarilo na chvíľu dostať nad 14,7 USD za bušel, čo komodite otvorilo priestor pre vzostup k 15,2 USD za bušel, no nateraz sa potvrdzuje naša téza, podľa ktorej komodita nemá dostatok sily k tomu, aby vykazovala citeľnejší rastový trend.

Je pravda, že uvoľnenie lockdownových opatrení kvôli COVID-19 v Číne môže zvýšiť dopyt krajiny po komodite a tiež pokračujúce sucho v Argentíne zase môže redukovať tamojšiu úroveň produkcie, no všetky oči sa momentálne upierajú hlavne na Brazíliu, kde sa formuje rekordná úroda plodiny. Majme na pamäti, že drahé priemyselné hnojivá motivujú k pestovaniu sóje, keďže táto je menej náročná na výživu, čo však môže viesť budúci rok k prekvapivo vysokej produkcii tejto plodiny vo svete. V kombinácii s aktuálnou slabosťou na susedných trhoch s plodinami tak momentálne vidíme stále len obmedzený priestor pre rast cien sóje na trhoch. Naopak, riziko poklesu cien rastie, obzvlášť, ak do Brazílie zaznamená zrážkovo normálny december a január, čo je kľúčové obdobie pre formovanie tamojšej úrody sóje.

Sumárne, tento týždeň vidíme čoraz väčšie šance pre realizáciu technických nákupov na prepredanom trhu s plodinami, čo by mohlo ich ceny dostať dočasne na vyššie úrovne.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 50. týždňa 2022:

pšenica 300 – 315 EUR/t, kukurica 285 – 300 EUR/t, repka 555 – 590 EUR/t.

/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov