Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu jemný vzostup cien jatočných ošípaných, stagnáciu cien jatočných býkov, pokles cien mliečnych komodít a stagnáciu cien ropy.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny ošípaných v EÚ sa v aktuálnom týždni obchodujú za 2 EUR/kg jat. hm., čo je rovnaká cena ako pred týždňom.  Obmedzená ponuka na nemeckom trhu v kombinácii so solídnym dopytom však opatrne ďalej dvíha ceny komodity na pravidelných aukciách na burze ISW. Tunajšie ceny ostatný týždeň posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 2,13 EUR/kg jat. hm. Ceny v Dánsku ostali medzitýždenne nezmenené na 1,83 EUR/kg jat. hm. Cenový nárast o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,65 EUR/kg jat. hm. evidujú ceny v Španielsku.

Na trhu V4 sme ostatné obdobie videli zaujímavý vzostup cien jatočných ošípaných v Poľsku, ktoré dosiahli už 2,15 EUR/kg jat. hm. a sú tak najvyššie v rámci celého regiónu V4. Poľská produkcia ošípaných v ostatných troch kvartáloch roka 2022 v porovnaní s totožným obdobím roka predtým poklesla o 8 %.

Slovenské ceny komodity aj vzhľadom na tento vývoj tak môžu v tomto týždni mierne posilňovať do pásma 2,06 - 2,12 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných ostatný týždeň zaznamenali prudký prepad svojej ceny, keď stratili 36 eurocent/kg jat. hm., čo ich poslalo na 2,65 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian ceny živých ošípaných medzitýždenne stratili 428 EUR/t ž. hm. (teda takmer o 43 eurocent/kg ž. hm.), keď sa dnes obchodujú za cenu 2408 EUR/t ž. hm. EUR/t ž. hm. Čínska vláda aj v úvode decembra zásobovala trh zo strategických rezerv, pričom najnovšie analýzy analytikov naznačujú, že v krajine klesá dopyt po komodite a súčasne rastie jatočné spracovanie ošípaných. Najväčší spracovateľ komodity v krajine – spoločnosť Muyuan Foods Co Ltd. - nedávno zvýšila svoj odhad ročného jatočného spracovania ošípaných z doterajších 56 mil. jedincov na 61 – 62 mil. ošípaných. Očakáva sa pritom ďalší tlak na pokles cien komodity. Súčasne tento trend tak naznačuje, že Čína zrejme nebude mať motiváciu zvyšovať svoje importy bravčoviny z EÚ. Pre ceny ošípaných v EÚ to nie je dobrá správa, no keďže nateraz vidíme na EÚ trhu ďalej obmedzenú domácu produkciu, dianie v Číne by nateraz nemalo vytvárať výraznejšie tlaky na pokles európskych cien jatočných ošípaných.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA  v ostatnom týždni oslabili o 0,5 % % na 1,84 USD/kg jat. hm. Na trhu futures jatočné polovičky korigovali nadol o 3,5 %, keď sa dnes obchodujú za 1,85 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Európsky trh s jatočnými ošípanými vykazuje momentálne len veľmi málo sa meniacu dynamiku. Ceny jatočných býkov prevažne stagnujú, kým ceny jatočných kráv zaznamenávajú miernu korekciu nadol.

Na nemeckom trhu s jatočným dobytkom vidíme v aktuálnom týždni vidíme stagnáciu cien. Ceny jatočných kráv triedy R3 tak ostávajú na 3,95 EUR/kg jat. hm a ceny jatočných býkov (trieda R3) na 5,10 EUR/kg jat. hm.

Mliečne komodity

Niektoré európske mliečne komodity pokračujú v knihovaní pomerne razantných cenových strát. Cena masla na burze EEX oslabila medzitýždenne o 170 EUR/t na dnešných 5313 EUR/t. Naproti tomu cena SOM vzrástla o 6 EUR/t na 2871 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM sa zosunula medzitýždenne nadol o 3,2 % na 44,32 EUR/100 kg.

Trhové ceny na trhu futures sa však tentoraz plne preliali aj do nemeckých cien mlieka na spotovom trhu. Spotové ceny mlieka v krajine v minulom týždni klesli na severe až o 9,5 EUR/100 kg a na juhu o 8 EUR/100 kg do pásma 43 až 47,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny oslabili o 4,5 EUR/100 kg na 48 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 48. týždni 2022 boli medziročne vyššie o 3,6 %, čo naznačuje na razantnú expanziu produkcie mlieka najväčšieho producenta v EÚ.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne oslabili o 4,9 % na aktuálnych 42,00 EUR/100 kg.

Vzhľadom na aktuálny vývoj v Európe sa treba pripraviť na korekciu cien surového kravského mlieka a to aj na slovenskom trhu. Razantný pokles cien mlieka v Nemecku však môže opäť zastaviť expanziu výroby, keďže náklady na produkciu komodity ostávajú vysoké. V tomto momente však produkcia expanduje a to nielen v EÚ, ale aj v ďalších regiónoch sveta. Tlak na pokles cien sa tak môže zintenzívniť. Túto skutočnosť tak zohľadňujeme aj v našom aktuálnom cenovom výhľade, keď pre mesiace január a február 2023 znižujeme očakávané ceny mlieka o 1 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): december 2022: 49,25 EUR/100 kg, január 2023: 47,45 EUR/100 kg, február 2023: 46,15 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): december 2022: 49,70 EUR/100 kg, január 2023: 47,85 EUR/100 kg, február 2023: 46,45 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ceny ropy Brent v súlade s našimi očakávaniami sa minulý týždeň zosunuli k 75 USD za barel, pričom následne sa im podarilo odraziť späť nahor na aktuálnych 81 USD za barel. A to znamená, že v medzitýždennom porovnaní posilnili o 2 USD za barel. Toky ropy po mori z Ruska postupne menia svoj smer, keďže EÚ zaviedla embargo na dovozy komodity z tejto destinácie po mori. Ropa je však aktuálne stále pevne usadená v poklesnom trende v dôsledku rastúceho rizika príchodu recesie do vyspelých ekonomík. Súčasné zmiernenie podmienok pre lockdowny v Číne síce zvyšuje šance pre zrýchlenie tamojšieho ekonomického rastu a tým aj spotreby ropy, na strane druhej sa očakáva, že FED ako aj Európska centrálna banka tento týždeň znovu zvýšia svoje úrokové sadzby a tým aj pravdepodobnosť príchodu ekonomickej recesie, keďže vyššie úroky zvýšia náklady na obsluhu dlhu. Cena ropy sa tak vďaka technickým nákupom síce môže dostať k 83 USD za barel, no rozhodnutia centrálnych bánk počas stredy (FED) a štvrtka (ECB) môžu komoditu následne znovu namotivovať k poklesu.

Keďže ale ceny americkej ropy WTI sa postupne začínajú blížiť k značke 70 USD za barel, čo je cena, pri ktorej by USA mali znovu začať nakupovať ropu späť do strategických rezerv (strategické rezervy USA sú po ich viac ako polročnom uvoľňovaní na trh na najnižších úrovniach od roku 1984), môžeme očakávať, že ďalší cenový pokles ropy bude obmedzený. Aj ropa Brent by tak mohla vytvoriť svoje dlhodobejšie cenové minimum práve v okolí 70 – 75 USD za barel. Teda za predpokladu, že sa nezačnú v krátkej dobe výrazne zhoršovať indikátory ekonomickej aktivity vo svete.

Počas dnešného dňa nám na európskych burzách znovu začínajú rásť ceny palív, čo obmedzí potenciál ich znižovania do ďalších dní, pričom ceny môžu dokonca i mierne vzrásť. Ceny benzínu Natural 95 by mohli tento týždeň vzrásť o 1 eurocent/l na 1,54 EUR/l, kým ceny nafty by mohli stagnovať na 1,66 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov