Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

Najnovšie dianie na Ukrajine by technicky mohlo pomôcť cenám kukurice na burze MATIF udržať sa nad kľúčovou úrovňou podpory, ktorá aktuálne leží na značke 300 EUR/t.

Dôvod?

Podľa agentúry APK-Inform totiž môžu značné plochy ukrajinskej úrody kukurice zostať prezimovať na poliach kvôli ťažkostiam so zberom a nedostatku paliva.

Ukrajina v roku 2021 zozbierala takmer 42 mil. ton kukurice. V tomto roku by podľa analytikov mohla úroda predstavovať 27,5 až 27,9 mil. ton.

Agentúra APK-Inform vo svojej správe skonštatovala, že vyhliadka, že veľká časť úrody kukurice zostane túto zimu na poliach, je "čoraz pravdepodobnejšia" vzhľadom na nízke domáce ceny, ťažkosti s poľnými prácami spôsobené vojnou a vysoké ceny pohonných hmôt.

Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva v piatok uviedlo, že k 17. novembru bolo pozberaných len 50 % pestovateľských plôch kukurice, z ktorých farmári zozbierali doteraz 12,3 mil. ton plodiny.

Vláda uviedla, že Ukrajina by tento rok mohla zozbierať 50 až 52 miliónov ton obilnín, čo je menej ako rekordných 86 miliónov ton v roku 2021, a to z dôvodu straty pôdy v prospech ruských vojsk a nižších výnosov plodín.

Poľnohospodári už ukončili zber pšenice a jačmeňa v roku 2022, pričom ich produkcia dosiahla 19,4 mil. ton a 5,6 mil. ton.

 

Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov