Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

Plodiny na globálnych burzách uplynulý týždeň zaznamenávali zmiešané výsledky.

Na burze MATIF medzitýždenne stagnovali ceny pšenice na 324 EUR/t. Kukurica oslabila o 11 EUR/t na dnešných 307 EUR/t. Repka na MATIFe zlacnela o 23 EUR/t, čo ju poslalo na 603 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne klesla o 34 EUR/t na dnešných 611 EUR/t, kým austrálska repka zlacnela o 18 EUR/t na 527 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne stagnovala cena čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) na 310 EUR/t, kým cena mäkkej pšenice v USA oslabila o 5 EUR/t na 286 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne zdražela o 4 EUR/t na 254 EUR/t a cena sóje stúpla o 2 EUR/t na 514 EUR/t.

Pšenica

Dohoda o ukrajinských exportoch obilnín má svoje druhé pokračovanie. Rusko súhlasilo s predĺžením dohody o ďalších 120 dní, čo znamená, že dohoda by mala platiť až do 18.3.2023.

Ako už avizujeme dlhšie, Rusko potrebuje taktiež vyvážať svoju rekordnú produkciu pšenice, pričom odstúpenie od dohody by ruským vývozcom mohlo skomplikovať ich vlastné exporty. Rusko ale údajne v rámci súhlasu s dohodou má i podmienku, aby mu bol umožnený transport amoniaku cez potrubie z Togliatti do ukrajinskej Odessy.

Ak si Rusko presadí túto požiadavku, mohlo by to mať vplyv aj na ceny dusíkatých hnojív, ktoré by mohli začať klesať. Na druhej strane prípadné komplikácie môžu znovu viesť Rusko k vetovaniu dohody s dopadmi na ceny pšenice aké sme videli i nedávno po tom, čo Ukrajina zaútočila na ruskú námornú flotilu.

Ceny pšenice po zverejnení správy o predĺžení dohody na MATIFe reagujú skutočne zaujímavo a to sa týka hlavne kontraktu s najskorším termínom dodávky za december 2022. Ten ostatné dni otvára vždy na nových denných maximách, pričom za spomínané tri dni tento kontrakt posilnil o 26 EUR/t na 340 EUR/t. Naproti tomu marcový kontrakt 2023, ktorý čoskoro nahradí expirujúci decembrový kontrakt, sa stabilne drží v okolí 325 EUR/t.

Tradične vzostup cien kontraktov s najbližším termínom dodávky pri stagnácii nasledujúcich kontraktov naznačuje na nedostatok pšenice na európskom trhu. To však je vzhľadom na aktuálnu dostatočnú zásobovanosť EÚ trhu menej pravdepodobné.

Decembrový kontrakt 2022 aktuálne už je menej likvidný ako marcový a i preto treba súčasný vzostup cien pšenice v rámci tohto kontraktu brať s rezervou. Nehovoriac o tom, že trh každý deň tento kontrakt otvára s tzv. cenovou medzerou, ktorú bude mať tendenciu v nejakom momente znovu vyplniť. I preto očakávame, že ceny pšenice na MATIFe sa začnú znovu vracať späť k 325 EUR/t, pričom aktuálnym cieľom by mala byť méta 305 EUR/t.

Exporty z Ukrajiny pokračujú v rýchlom tempe, keď v rámci dohody krajina vyviezla od začiatku augusta už 11,8 mil. ton obilnín. Len v októbri pritom Ukrajina vyviezla 5,7 mil. ton obilnín. Rýchle tempo vývozov je i z Ruska, ktoré každý týždeň exportuje približne 1 mil. ton pšenice.

Analytici odhadujú, že Rusko túto sezónu vyvezie medzi 42 až 44 mil. ton pšenice. Tieto faktory tak aktuálne nehovoria za pokračovanie rastu cien pšenice na trhu. I preto očakávame, že do konca roka sa ceny komodity môžu zosúvať nižšie, aj keď možno cenová akcia ostatých troch dní na tento scenár nenaznačuje.

Kukurica

Ceny kukurice sa ostatný týždeň v súlade s našimi očakávaniami zosunuli nadol k značke 300 EUR/t. Tá však nateraz zafungovala ako úroveň cenovej podpory, čo pomohlo cenám odraziť sa o čosi vyššie smerom k značke 310 EUR/t.

Problémom cien kukurice je napriek tohtoročnej slabej produkcii EÚ skutočnosť, že do únie aktuálne prúdi množstvo kukurice vyrobenej mimo EÚ. Importy kukurice do EÚ od začiatku ročníka do 13.11.2022 dosiahli už 10,85 mil. ton, čo znamená, že sú až o 130 %, resp. o viac ako 6 mil. ton vyššie v porovnaní s vlaňajškom. A to sa nachádzame sotva len v tretine aktuálneho ročníka.

Veľa kukurice nakupuje Španielsko, ktoré dominantne dováža komoditu z Brazílie. Z tejto destinácie do EÚ priplávalo už takmer 6 mil. ton kukurice. Z Ukrajiny to bolo ďalších 4,7 mil. ton. EÚ je tak veľmi dobre zásobená kukuricou. Ukrajina pritom doteraz vyvážala ešte len minuloročnú produkciu, pričom tá aktuálna by mala byť znovu robustná. Očakáva sa v okolí 31 mil. ton.

EÚ trh tak môže byť zásobovaný komfortne ukrajinskou kukuricou aj v nasledujúcich mesiacoch. Tento faktor tak zvyšuje riziko, že kukurica na MATIFe si neudrží ani métu 300 EUR/t, čo komoditu môže poslať nižšie k 280 EUR/t.

Sporné dáta prichádzajú aj z aktuálnej žatvy kukurice v USA. Niektorí analytici naznačujú na to, že produkcia krajiny sa môže dostať k 350 mil. ton, iní zase pracujú so scenárom, že dosiahne 360 mil. ton. Plus mínus 10 mil. ton sa môže pomerne citeľne prejaviť v celkovej bilancii zásob krajiny a i preto nateraz nemožno vylúčiť na burze CBoT cenový pohyb kukurice obidvomi smermi. Aj preto zrejme cena komodity na tejto burze momentálne váha a pohybuje sa relatívne stabilne v okolí 6,5 USD za bušel.

Predĺženie dohody o ukrajinských exportoch môže ďalej vyvíjať tlak na pokles cien kukurice na trhoch. Na druhej strane sa blíži nástup EÚ embarga na ruskú ropu dovážanú po mori, čo môže ovplyvniť ceny ropy. Ak by tieto začali znovu rásť, aj ceny kukurice by mohli týmto získať prorastovú podporu.

V tomto momente však trh ostáva v poklesnom trende a to znamená zvýšené riziko tvorby nových miním.

Keďže ceny pšenice na MATIFe nám ostatné tri dni prekvapivo posilňujú, je pravdepodobné, že i kukurici sa podarí v aktuálnom týždni zotrvať nad cenovkou 300 EUR/t.

Olejniny

Ceny repky na MATIFe sa neudržali ani nad úrovňou podpory 610 EUR/t, čo znamená, že komodite sa otvoril priestor pre ďalší pokles a to zrejme k svojim letným minimám na cene 560 EUR/t.

Komodita síce z plných síl bojuje o udržanie sa nad 600 EUR/t, no pokiaľ sa jej znovu nepodarí bezpečne sa dostať nad 610 EUR/t, resp. nad 625 EUR/t, ostane ďalej pod poklesným tlakom. Ešte viac pritom ostatný týždeň korigovali nadol ceny kanadskej repky, čo naznačuje na výrazné zlepšenie zasobovanosti tamojšieho trhu komoditou, keďže v tomto regióne akurát finišuje žatva tohtoročníkovej úrody.

Svetová produkcia repky má dosiahnuť rekordných 85 mil. ton, čo by malo viesť i k medziročnému citeľnému navýšeniu koncoročníkových zásob komodity. Okrem toho je i Ukrajina aktívna v rámci svojich exportov repky, keď sa jej od leta podarilo vyviezť (dominantne do EÚ) 0,94 mil. ton repky.

Produkcia repky v EÚ v tejto sezóne pritom dopadla napriek suchej jari nad očakávania, čo ďalej znižuje potreby importov komodity do spoločenstva. Farmári pritom na jeseň ďalej rozširovali pestovateľské výmery repky v EÚ, čo vytvára potenciál pre sľubnú produkciu aj v lete 2023.

Cena repky tak môže ostať ďalej pod tlakom poklesu, pričom momentálne celému spektru olejnín nepomáhajú ani klesajúce ceny ropy. Uvidíme, či zavedenie embarga na ruskú ropu neprinesie opäť rast cien ropy, z čoho by mohli profitovať aj ceny olejnín. Riziko ekonomickej recesie však nateraz drží obmedzený aj prorastový potenciál cien ropy.

Ceny sóje na burze CBoT sa uplynulý týždeň zosunuli nadol k 14 USD za bušel, no nateraz sa udržali nad touto cenovou značkou. Trh aktuálne vstrebáva dáta o očakávanej produkcii v USA, ktoré sú rovnako ako pri kukurici sporné. Produkcia USA by sa však mala pohybovať v okolí 120 mil. ton, čo je plus mínus v blízkosti konsenzu väčšiny analytikov.

Pre sóju pritom bude dôležitý vývoj porastov v Brazílii, kde aktuálne finišuje sejba plodiny. Prvé porasty pritom vstúpia do kritickej fázy tvorby úrody (nasadzovania strukov) už v decembri. V Južnej Amerike stále úraduje La Nina, no sucho robí problémy hlavne v Argentíne. Brazília nateraz aj vďaka veľkej expanzii výmer sóje očakáva rekordnú produkciu plodiny v okolí 152 až 153 mil. ton. Priaznivé počasie počas decembra či januára v Brazílii tak môže vyvolať nové tlaky na pokles cien sóje.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 47. týždňa 2022: pšenica 315 – 325 EUR/t, kukurica 301 – 310 EUR/t, repka 580 – 610 EUR/t.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov