Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Vegetácia porastov kukuríc v USA ako aj vo väčšine Európy sa nevyvíja ideálne. Suché počasie počas leta prinútilo analytikov ostatný mesiac citeľne redukovať svoje odhady nadchádzajúcej produkcie komodity ako v USA, tak i EÚ. Svet sa už tradične pozerá v prípade kukurice hlavne na bilanciu v USA, ktorá s takmer 40 % globálnej produkcie patrí k absolútnym lídrom.

Ešte v úvode leta tu analytici USDA predpovedali rekordný priemerný národný hektárový výnos plodiny na úrovni 11,1 t/ha (177 bušelov na aker), v najnovšej správe však ministerstvo znížilo ako odhad zberovej plochy tak i výnosu na 10,82 t/ha (172,5 bušelov na aker). Tieto číselné korekcie znížili odhad nadchádzajúcej produkcie kukurice v USA z 368,5 mil. ton z úvodu leta na aktuálnych 354 mil. ton. Letná Pro Farmer Crop Tour pritom naznačila na to, že finálna produkcia kukurice v USA môže byť ešte nižšia. Skauti monitorujúci porasty na Americkom stredozápade totiž dospeli ku konsenzu, že produkcia kukurice v USA sa môže napokon dosiahnuť len 349 mil. ton. To výrazne mení dáta bilancie plodiny. Ostro sledovaný pomer zásob k spotrebe kukurice v USA po septembrovej korekcii očakávanej produkcie a tým aj zásob v ročníku 2022/23 klesol na 8,5 %, čo je štvrté najnižšie číslo v histórii a súčasne najnižšie číslo od sezóny 2012/13. Ak by sme pritom vychádzali z odhadu produkcie z letných výsledkov Pro Farmer Crop Tour (produkcia o 5 mil. ton nižšia ako odhaduje USDA a súčasne spotreba ponechaná na súčasnom odhade USDA), potom pomer zásob k spotrebe v USA by na konci ročníka 2022/23 klesol na kritických 7,2 %, ktoré sme videli v roku 2012 a ktoré vytiahli vtedajšie ceny kukurice na burze CBoT na rekordných (a doteraz neprekonaných) 8,4 USD za bušel (331 USD/t).

Tesné zásoby kukurice historicky vedú k vysokým cenám plodiny. Dlhodobá korelácia medzi ukazovateľmi pomeru zásob k spotrebe plodiny v USA za jednotlivé ročníky a priemernej ceny komodity na trhu v USA za tieto ročníky z dielne analytikov DTN v USA nám naznačuje, že pri poklese zásob k spotrebe v USA pod 9 % sa ceny kukurice spravidla hýbu v top 10 % historicky najvyšších hodnôt. Aktuálne prognózované zásoby k spotrebe v USA na úrovni 8,5 % naznačujú na priemernú cenu kukurice na trhu za celý ročník v okolí 5,6 bušelov na aker, čo je 220 USD/t. Ak by sa ale pomer zásob k spotrebe ďalšie mesiace priblížil k 7 % - potom historicky to poukazuje na cenový interval medzi 6,3 až 8,5 USD za bušel.

Apropos, aktuálna cena kukurice (polovica októbra) na trhu USA momentálne so 7 USD za bušel sa už nachádza v tomto intervale, čo by malo znamenať, že súčasné ceny kukurice sú spravodlivo ohodnotené. Musíme však brať do úvahy fakt, že v USA naliali do finančného systému od začiatku pandémie 39 % nových dolárov, čím de facto došlo k zriedeniu hodnoty týchto dolárov. Ak by sme súčasné ceny upravili o infláciu za roky 2021 a 2022 v USA (sumárna inflácia 15 %), potom dostaneme výsledok, že dnešných 7 USD za bušel je ekvivalentom 6,08 USD/bušel hodnoty dolárov z roku 2020. Z tohto pohľadu tak ceny kukurice ešte môžu mať v talóne ďalší prorastový potenciál v prípade, že odhad úrody v USA bude ďalej klesať (a s ním aj pomer zásob k spotrebe).

 

David Karkulín

Celý článok nájdete v októbrovom vydaní AGROMGAZÍNU na s.16

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov