Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Cena repky sa po septembrovej korekcii opäť dostala do rastového tempa, pričom sa jej podarilo z technického hľadiska prelomiť niekoľko rezistencií. Aktuálna rezistencia pri novembrovom kontrakte leží na úrovni 639,00 €/t, pričom technické indikátory na cenovom grafe sú nastavené pozitívne pre jej prekonanie.

Importy repky do EÚ prebiehajú v tomto ročníku rýchlejšie v porovnaní s tým minulým. V tejto sezóne EÚ-27 nateraz doviezla 1,46 mil. ton repky, čo je v porovnaní s predchádzajúcou sezónou o 475 tis. t viac. Najdôležitejším dodávateľom do EÚ je v súčasnosti predovšetkým Ukrajina s 940 916 t, za ktorou nasleduje Austrália s 597 173 t.

Analytici UkrAgroConsult uvádzajú, že celkové vývozy repky olejnej z Ukrajiny (vrátane železničnej a cestnej dopravy) v júli a auguste dosiahli 784 800 ton. To je len o 5,9 % menej ako v predchádzajúcej sezóne (júl až august). Podľa Organizácie Spojených národov do 27. septembra opustilo Ukrajinu 399 600 t repky cez prístavy (Odesa, Čornomorsk, Južnyj/Pivdennyj). Cieľovými destináciami tejto repky boli Holandsko, Francúzsko, Rumunsko, Belgicko, Nemecko a Portugalsko. Výťažnosť olejov z tohtoročných repiek možno považovať za nadpriemernú. Ceny rastlinných olejov naďalej klesajú. Najvýraznejší pokles eviduje palmový olej, ktorého cena klesla na úroveň z novembra minulého roka.

Očakávame, že trh bude v nasledujúcich týždňoch naďalej veľmi nervózny, pričom ceny repky sa môžu hýbať oboma smermi. V súčasnosti cenu opäť ovplyvňujú zintenzívnené vojnové aktivity na Ukrajine.

 

Lars Kuchenbuch, komoditný analytik KS Agrar, Nemecko

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov