Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

V uplynulom týždni na trhu EÚ ceny zookomodít prevažne stagnovali, kým ropa zlacnela na 85 USD za barel.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny ošípaných v EÚ ďalej prechádzajú neutrálnym vývojom, keď aj v tomto týždni stagnujú na 2,10 EUR/kg jat. hm. Ponuka na nemeckom trhu ostatný týždeň mierne vzrástla pri stagnujúcom dopyte, čo by mohlo najbližšie dni vyvolať jemné korekcie ceny nadol. Ceny v Dánsku v aktuálnom týždni stagnujú na minulotýždňovej cenovej hladine 1,80 EUR/kg jat. hm. a rovnako sa medzitýždenne nemenili ani ceny v Španielsku (1,72 EUR/kg jat. hm.) Prevažne stabilná cenotvorba by tak mohla pokračovať i v regióne V4, kde sa ceny komodity hýbu v v okolí 2,10 – 2,16 EUR/kg jat. hm. Vzhľadom na súčasné dianie na trhu predpokladáme, že ceny v SR budú tento týždeň naďalej stagnovať v intervale 2,13 – 2,18 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných medzitýždenne posilnili o 5 eurocent/kg jat. hm., čo ich poslalo na 3,45 EUR/kg ž. hm. Tento vývoj bol v súlade s vývojom cien živých ošípaných na burze Dalian, ktoré medzitýždenne stúpli o 46 EUR/t ž. hm. na 3284 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA  medzitýždenne klesli o 2,5 % na 2,13 USD/kg jat. hm. Na trhu futures jatočné polovičky zlacneli o 6,4 %, keď sa dnes obchodujú za 1,99 USD/kg jat. hm. Na pokles cien vplývajú sezónne efekty.

Jatočný dobytok

Na nemeckom trhu s jatočným dobytkom sa situácia medzitýždenne opäť nezmenila. Naďalej vidíme stagnáciu cien jatočných kráv ako aj jatočných býkov. Ceny jatočných kráv triedy R3 v tomto týždni stagnujú na 4,20 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných býkov medzitýždenne zostávajú (trieda R3) na 4,98 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny jatočných býkov (R2+3) sa hýbu v okolí 4,38 EUR/kg jat. hm.

Pokles produkcie objemových krmív na EÚ trhu môže prinútiť niektorých chovateľov ukončovať výkrm predčasne pri o niečo nižších jatočných hmotnostiach, čo by mohlo ďalšie mesiace dočasne zvýšiť ponuku na trhu a tým brzdiť ceny v raste. No súčasne tým klesnú stavy HD, čo zase hovorí zo strednodobého hľadiska o opätovnom náraste cien komodity.

Mliečne komodity

Európske mliečne komodity si ostatný týždeň zaznamenali zmiešané výsledky. Cena masla na burze EEX v Nemecku klesla medzitýždenne o 75 EUR/t na dnešných 7075 EUR/t, kým cena SOM stúpla o 38 EUR/t na 3734 EUR/t. Teoretická, resp. trhová cena mlieka sa tak posunula v porovnaní s minulým týždňom nahor o 0,4 % na 60,83 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 37. týždni 2022 boli medziročne vyššie o 1,2 %, pričom spotové ceny mlieka v krajine medzitýždenne poklesli o 1 EUR/100 kg do pásma 62,5 až 65,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny pokračujú na spotovom trhu v raste, keď ostatný týždeň posilnili o 0,5 EUR/100 kg na 63,5 EUR/100 kg. Súčasná cenotvorba na spotovom trhu v západnej Európe tak naznačuje na pokračovanie lokálnych nedostatkov mlieka.

To je i dôvod prečo farmárske ceny mlieka v Nemecku ostatný mesiac pomerne razantne posilnili k 55 eurocent/l. Zdá sa tak, že i slovenské farmárske ceny komodity by mohli v septembri zaknihovať citeľnejšie prírastky.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne oslabili o 1 % na aktuálnych 46,32 EUR/100 kg.

AGROMAGAZÍN mierne navyšuje svoj odhad pre slovenské ceny surového kravského mlieka

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): September 2022: 46,45 EUR/100 kg, október 2022: 47,05 EUR/100 kg, november 2022: 47,95 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): September 2022: 46,50 EUR/100 kg, október 47,25 EUR/100 kg, november 2022: 48,15 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent sa ostatný týždeň statočne držala nad cenovkou 90 USD za barel, no prudké posilnenie dolára voči košu svetových mien v kombinácii so zvýšenou volatilitou na viacerých dôležitých menových pároch vnieslo na trh ďalšiu nestabilitu, čo poslalo ceny komodity na chvíľu k 84 USD za barel. Dnes sa komodita obchoduje za 86 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne jej cena poklesla o 5 USD za barel. Ropa sa z technického hľadiska dostala na chvíľu pod svoju dôležitú úroveň podpory na cene 86 USD za barel, čo výrazne zvýšilo pravdepodobnosť pre ďalší pokles jej ceny do pásma 77-78 USD za barel. Nateraz sa však zdá, že „ropní býci“ stavujúci na rast ceny komodity znovu získali kontrolu, čím sa cena komodity dostala opäť nad túto dôležitú značku 86 USD za barel.

Okrem silného dolára stojí za tlakom na pokles cien ropy aj výrazne sa zvyšujúce riziko príchodu globálnej recesie. Americká centrálna banka pomerne agresívne zvyšuje úroky a súčasne sťahuje likviditu z trhu, čo zvyšuje šance pre pokračovanie spomaľovania ekonomickej aktivity nielen v USA, ale aj na ostatných kontinentoch, keďže USD je rezervnou menou. Spomalenie ekonomiky tak môže spomaliť i dopyt po rope.

Na druhej strane je tu však stále veľa rizík aj na strane dostupnosti ropy na trhu. EÚ sa od decembra pripravuje na embargo ruskej ropy po mori, čo znamená, že prestane denne nakupovať približne 1,3 mil. barelov ropy z Ruska a obráti sa na iné trhy. Rusko tak môže byť nútené spomaliť svoju produkciu, ktorá však na globálnom trhu môže napokon niekde chýbať. Okrem toho sa očakáva, že kvôli nedostatku zemného plynu EÚ zvýši túto zimu spotrebu ropy, aby pokryla svoje nároky na výrobu tepla. Tieto faktory tak môžu výhľadovo znovu podporiť ceny ropy v raste.

Okrem toho Rusko dnes ohlásilo, že na najbližšom stretnutí OPEC+ navrhne aliancii v novembri znížiť produkciu ropy medzimesačne až o 1 mil. barelov denne. Aj tento faktor dnes vyhnal ceny komodity späť nad 86 USD za barel.

Predpokladáme, že ropa Brent sa bude tento týždeň hýbať v pásme medzi 85 až 90 USD za barel. Strednodobý trend cien vnímame ako prorastový, no momentálne je potrebné rešpektovať súčasný poklesný trend ceny ropy a i preto nie je možné vylúčiť ďalší pokles ceny.

Cenová volatilita sa dnes znovu rozprúdila na trhu s európskym zemným plynom, ktorý v reakcii na potvrdené masívne úniky plynu na plynovodoch Nord Stream 1 ako aj 2 pod morom vyskočili nahor o 20 % a sú znovu nad 200 EUR/MWh. Plyn uniká z plynovodov na troch miestach súčasne čo je veľmi neštandardná situácia, ktorá naznačuje, že k poškodeniu (pod morom) mohlo dôjsť úmyselne. Zdá sa tak, že plyn cez Nord Stream túto zimu definitívne nepotečie a to ani v prípade, že by si Nemecko počas potenciálneho krízového scenára nedostatku energií počas zimy napokon chcelo prehodnotiť sankcie a rozhodlo sa spustiť Nord Stream 2. Zrejme to nebude technicky možné.

Lacnejšia ropa ostatný týždeň opäť potlačila nižšie i ceny PHM kótované v dolároch na európskych burzách. Radosť z lacnejšieho tankovania nám však s veľkou pravdepodobnosťou pokazí masívne oslabenie eura voči doláru, ktoré stratilo ostatný týždeň zo svojej hodnoty 4 %. V tomto momente majú ceny benzínu Natural 95 potenciál pre pokles o 1 eurocent/l na 1,63 EUR/l, no lacnejšie euro úplne znegovalo potenciál pre pokles cien nafty a to naznačuje na to, že ceny ostanú na 1,78 EUR/l. Keďže dolár posilňuje voči euru i dnes (blížime sa ku kurzu 0,95 EUR/USD), napokon sa nemusí podariť ani znižovanie cien benzínov.

 

/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov