BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

V uplynulom týždni na trhu EÚ si pripisovali mierne zisky ceny ošípaných, jatočných býkov, rástli ceny mliečnych komodít, zatiaľ čo ceny ropy opäť skorigovali k 100 USD za barel.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny ošípaných v EÚ ďalej prechádzajú neutrálnym vývojom, keď aj v tomto týždni stagnujú na 1,80 EUR/kg jat. hm. Ceny v Dánsku si pripisujú mierne zisky, keď v aktuálnom týždni posilňujú o 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,67 EUR/kg jat. hm. Mierny cenový vzostup o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,69 EUR/kg jat. hm. evidujú ceny v Španielsku. Stabilná cenotvorba pokračuje aj v regióne V4, kde sa ceny komodity pohybujú v intervale medzi 1,85 až 1,95 EUR/kg jat. hm. Vzhľadom na súčasné dianie na trhu predpokladáme, že ceny v SR budú tento týždeň naďalej stagnovať v intervale 1,88 – 1,95 EUR/kg jat. hm.

Ceny ošípaných na trhu v EÚ-28 vystúpili k 1,98 EUR/kg jat. hm., čo je cena, ktorá aktuálne len tesne pokrýva výrobné náklady chovateľov. I preto nateraz zrejme farmári v EÚ nebudú mať ambíciu zvyšovať produkciu. Na druhej strane Čína by mohla v druhom polroku 2022 rýchliť svoje importy bravčoviny z EÚ, aj keď momentálne treba povedať, že reálne stúpa geopolitické napätie medzi Čínou a štátmi G7, čo môže ďalšie mesiace ovplyvniť aj importnú politiku najľudnatejšej krajiny Ázie.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných po intervenciách vlády ako aj výhľade pre nárast produkcie v 3.Q 22 (vzhľadom na medzimesačný nárast domácich stavov prasníc) zastavili svoj rast a  skorigovali nadol, keď medzitýždenne stratili zo svojej ceny 13 eurocent/kg jat. hm., čo ich poslalo na 3,14 EUR/kg ž. hm. Naproti tomu na burze Dalian ceny živých ošípaných medzitýždenne stúpli a to o 76 EUR/t ž. hm. na 3009 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA  medzitýždenne klesli o 2,7 % na 2,63 USD/kg jat. hm. Na trhu futures jatočné polovičky zdraželi o 2,8 %, keď sa dnes obchodujú za 2,66 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Na nemeckom trhu s jatočným dobytkom sa situácia medzitýždenne veľmi nezmenila. Naďalej vidíme stagnáciu cien jatočných kráv a súčasne rast cien jatočných býkov. Ceny jatočných kráv triedy R3 v tomto týždni stagnujú na 4,60 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných býkov medzitýždenne pridali 6 eurocent/kg jat. hm., čo posúva ich ceny (trieda R3) na 4,91 EUR/kg jat. hm.

Trh si pritom naďalej všíma dianie v USA, kde pokračuje citeľný pokles stavov jatočného dobytka. Ani v EÚ momentálne nemožno počítať s výraznejším rastom ponuky komodity na trhu, keďže európski farmári čelia vysokým kŕmnym nákladom, ktoré nestíhajú plne vykrývať ani medziročne vyššie ceny komodity.

Mliečne komodity

Európske mliečne komodity si ostatný týždeň zaznamenali zmiešané výsledky. Cena masla na burze EEX v Nemecku posilnila medzitýždenne o 125 EUR/t na dnešných 7000 EUR/t, kým cena SOM stagnovala na 3650 EUR/t. Teoretická, resp. trhová cena mlieka sa tak posunula v porovnaní s minulým týždňom nahor o 1,6 % na 61,87 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 29. týždni 2022 boli medziročne vyššie o 0,3 %, pričom spotové ceny mliek v krajine medzitýždenne poklesli o 2 EUR/100 kg do pásma 57,5 až 58 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny nasledovali, keď oslabili o 1,5 EUR/100 kg na 56,5 EUR/100 kg.

Dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla ďalšiu pomerne razantnú korekciu cien mliečnych komodít, keď jednotlivé kontrakty boli zobchodované za priemernú cenu 3913 USD/t, čo je o 5 % menej oproti minulej akcii z polovice júla. Cenový pokles tak naznačuje na pokračujúci nižší dopyt po mliečnych komoditách zo strany Číny kvôli jej politike nulovej tolerancie výskytu COVID-19, ktorá vedie k pokračovaniu lokálnych lockdownov krajiny.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne oslabili o 1 % na aktuálnych 45,19 EUR/100 kg.

Ceny surového kravského mlieka na trhu v EÚ sú stále citeľne nižšie v porovnaní s trhovou cenou mlieka vyvodenou z aktuálnych cien mliečnych komodít. I preto očakávame v SR pokračovanie nárastu farmárskych cien mlieka v ďalších mesiacoch.

Témou nasledujúcich týždňov sa pritom môže stať nedostatok objemových krmív pre nadchádzajúcu sezónu, keďže jarné a letné suchá citeľne znížili úrodnostný potenciál nielen silážnych kukuríc, ale aj krmovín na ornej pôde ako aj sena.

A tak aj keď v súčasnosti vidíme na trhu s komoditami evidentný odliv kapitálu z tejto skupiny aktív, keďže sa očakáva spomalenie dopytu po nich z titulu možného razantného spomalenia globálnej ekonomiky, stále ostáva v hre scenár, že budeme súčasne svedkami ďalšieho poklesu ponuky viacerých komodít na trhu. Stagflácia tak môže držať ceny komodít na vyšších úrovniach aj napriek ekonomickému spomaleniu.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): August 2022: 45,55 EUR/100 kg, september 2022: 46,15 EUR/100 kg a október 2022: 46,55 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): August 2022: 45,40 EUR/100 kg, september 2022: 46,10 EUR/100 kg a október 46,60 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ceny ropy na globálnom trhu vykazujú naďalej nejasné smerovanie. Minulý týždeň sme videli vzostup ceny ropy Brent nad 110 USD za barel, no v aktuálnom týždni komodita razantne skorigovala späť na dnešných 100 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne cena ropy klesla o 7 USD za barel.

Zdá sa, že obavy zo spomalenia svetovej ekonomiky naberajú na obrátkach, čo zvyšuje riziko poklesu dopytu po rope. Na túto skutočnosť reaguje cena ropy poklesom. Na druhej strane si však komodita stále udržuje rastový trend svojej ceny, čo simultánne potvrdzuje i obavy o dostatok ponuky ropy na globálnom trhu. Účastníci trhov budú pozorne sledovať zajtrajšie zasadanie aliancie OPEC+, ktorá bude rozhodovať o výške produkčnej kvóty pre mesiac september. Prevláda pritom názor, že OPEC+ ponechá produkciu na úrovni augusta.

Predpokladáme, že cena ropy sa bude najbližšie obdobie naďalej pohybovať v pásme medzi 100 až 110 USD za barel. Zo strednodobého hľadiska predovšetkým z titulu pokračujúceho geopolitického napätia vo svete naďalej vidíme zvýšenú pravdepodobnosť pre budúci rast cien komodity.

Minulotýždňová cenová korekcia ropy výrazne stlačila nadol hlavne ceny benzínov v EÚ, ktoré skorigovali na burzách o viac ako 15 %. Ceny nafty v sledovanom období klesli približne o 5 %. Tento vývoj tak otvoril priestor pre ďalšie znižovanie cien PHM v SR. Najbližší týždeň by sme mohli vidieť pokles cien benzínu Natural 95 o 4 eurocent/l na 1,80 EUR/l, a pokles cien nafty o 2,5 eurocent/l na 1,82 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/

David Karkulín, Agrobiznis

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov