Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Cenový vzostup plodinám dlho nevydržal, pričom aktuálne sa táto skupina aktív dostala znovu pod poklesný cenový tlak.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 17 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 335 EUR/t. Kukurica zlacnela o 1 EUR/t na dnešných 312 EUR/t. Repka na MATIFe oslabila o 17 EUR/t, čo ju poslalo na cenu 681 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne stúpla o 2 EUR/t na dnešných 645 EUR/t, kým austrálska repka zlacnela o 11 EUR/t na 610 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena čiernomorskej pšenice o 15 EUR/t na 355 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA oslabila o 20 EUR/t na 294 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne oslabila o 12 EUR/t na 238 EUR/t a sója zlacnela o 16 EUR/t na 542 EUR/t.

Pšenica:

Cenový vzostup pšenici na burze MATIF, ktorý komoditu v úvode minulého týždňa vytiahol k 375 EUR/t, dlho nevydržal. Komodita totiž ďalšie dni odovzdala takmer všetky zisky, pričom aktuálne sa zosunula k 330 EUR/t. Predchádzajúce cenové minimum na 325 EUR/t si pšenica nateraz udržala, no rastie pravdepodobnosť, že pri ďalšom útoku na túto métu si ju neudrží, čo by znamenalo korekciu k nami už niekoľko týždňov avizovanému cieľu 312 EUR/t.

K najčerstvejšej korekcii cien pšenice sa pričinili najnovšie rokovania Ruska a Tureckom o otvorení solidárnych koridorov pre ukrajinské exporty obilnín po mori. Rétoriku pritom mení aj EÚ, ktorá dnes zjemnila niektoré sankcie, keď uvoľnila finančné aktíva vybraných ruských bánk, ktoré financujú exporty plodín ako aj hnojív z Ruska.

Podobne ako Ukrajina, aj Rusko potrebuje túto sezónu vyvážať pšenicu, keďže očakáva rekordnú produkciu komodity. Zmiernenie niektorých sankcií vrátane realizácie niektorých ústupkov týkajúcich sa exportov ukrajinskej produkcie  tak môže byť realistickejším scenárom nasledujúcich dní.

Doterajší priebeh žatvy pšenice v Rusku naznačuje na nadštandardné výnosy plodiny, keď farmári z nateraz zožatej pšenice dosiahli priemerný výnos 4,2 t/ha, čo je o 24 % vyšší výnos v porovnaní s vlaňajškom. Naproti tomu na Ukrajine farmári zaknihovali v doterajšom priebehu žatvy výnos len 3 t/ha, čo signalizuje jeho medziročný pokles o 29 %.

Ruské exporty pšenice postupne zrýchľujú, keď krajina minulý týždeň vyexportovala 0,5 mil. ton pšenice (prvý júlový týždeň to bolo len 0,3 mil. ton). Vzhľadom na výrazne vysokú očakávanú produkciu krajiny však toto tempo exportov stále nemožno považovať za príliš uspokojivé. I preto je dosť možné, že v ďalších týždňoch dôjde k nejakej dohode o zabezpečení plynulejších exportov obilnín z regiónu Čierneho mora, čo však môže ďalej vyvíjať tlak na pokles cien pšenice.

Predpokladáme, že pšenica na MATIFe sa môže postupne zosunúť nadol k 312 EUR/t.

Naproti tomu americká pšenica na CBoT by mohla mierne posilňovať po tom, čo sa Egypt rozhodol znížiť minimálny obsah dusíkatých látok v pšeniciach, ktoré importuje, na 10,5 %. Táto zmena by tak mohla naštartovať nákupy pšenice s nižšími obsahmi NL práve z USA.

Kukurica:

Zaujímavý cenový vývoj vykazuje kukurica na burze CBoT, kde cena komodity klesá aj napriek tomu, že čoraz väčšia časť územia USA eviduje nejakú formu sucha. Cena komodity sa dnes znovu zosunula k 5,9 USD za bušel, pričom cena novej úrody klesla dokonca k 5,6 USD za bušel. Naproti tomu na MATIFe si kukurica udržala minulotýždňové zisky, aj keď aj na tejto burze vidíme počas dnešného dňa cenovú korekciu komodity.

Kondícia porastov kukurice v USA sa v ostatnom týždni nemenila, keď v dobrej až excelentnej kondícii zostalo 64 % všetkých porastov kukuríc. Približne polovica všetkých porastov je vo fáze tvorby šúľkov, pričom súčasné teplé a na mnohých miestach suché počasie môže formovanie budúcej úrody komodity skomplikovať. Nateraz ale účastníci trhu evidentne nevenujú tomuto riziku veľkú pozornosť, a to je jeden z dôvodov, prečo ceny komodity na CBoT sa znovu zosunuli pod 6 USD za bušel (pod 235 EUR/t).

Ukrajinská kondícia kukuríc nateraz vyzerá priaznivo, čo dáva predpoklady pre dosiahnutie dobrých úrod. Keďže ale Ukrajina bude mať kvôli problémom s exportmi nedostatok skladovacích kapacít, cena kukurice v krajine sa môže dostávať pod čoraz väčší poklesný tlak. Tento vývoj tak môže nepriaznivo ovplyvniť aj cenotvorbu komodity v periférnych štátoch EÚ, ktoré susedia s Ukrajinou.

Treba však veľmi pozorne sledovať aktuálnu vlnu horúčav, ktorá prišla do Európy, pretože táto má potenciál redukovať úrodotvorný potenciál európskych kukuríc. Francúzsko, Maďarsko, Rumunsko – všetky tieto krajiny môžu v najbližších týždňoch začať znižovať odhady svojej očakávanej produkcie kukurice. Táto skutočnosť sa tak môže stať podporou rastu cien komodity v nasledujúcom období. Pritom nesmieme opomínať aj faktor oslabovania eura voči doláru, ktorý rovnako tlačí európske ceny v eurách na vyššie úrovne. Aj keď sa euro javí ako podhodnotené, stále môže voči doláru strácať a dostať sa až k 0,92 EUR/USD.

V tomto momente sa však kukurica na MATIFe stále nevymanila z poklesného trendu a to znamená, že je tu stále značná pravdepodobnosť poklesu ceny komodity späť pod 300 EUR/t.

Olejniny:

Tlak na pokles cien repky pretrváva. Komodite sa síce na burze MATIF pred týždňom podarilo posilniť k 700 EUR/t, no túto métu si neudržala a dnes sa znovu zosúva smerom k 650 EUR/t. Pokles ceny pod 640 EUR/t otvorí komodite priestor pre ďalšiu korekciu do pásma 580 – 600 EUR/t. Medziročne vyššia produkcia repky v EÚ je jedným z faktorov, ktorý tlačí ceny nižšie. Francúzska produkcia repky sa odhaduje na 3,77 mil. ton, čo je medziročne plus o 8 %. Okrem toho Nemecko ako aj Veľká Británia podľa najnovších ohlásení plánujú prehodnotiť svoje ciele v oblasti primiešavania biozložky do palív vyrobenej z plodín určených na potravinárske využitie. Keďže na produkciu biopalív v Nemecku ide značná časť produkcie repky, takéto vyjadrenia naznačujúce na redukciu primiešavania bionafty z repky do palív logicky vyvíjajú tlak na pokles cien komodity.

Odhady ukrajinskej produkcie repky varírujú v širokom rozpätí medzi 1,7 až 2,6 mil. ton a teda je nateraz ťažké určiť, koľko repky vlastne náš východný sused bude mať k dispozícii na export do EÚ.

Ceny sóje na burze CBoT sa ostatný týždeň pohybovali v bočnom pásme medzi 14,5 až 15 USD za bušel. Sucho a teplo v USA nateraz príliš účastníkov trhov neznepokojuje. Kondícia porastov sóje v USA sa v ostatnom týždni ďalej zhoršovala, keď v dobrej až excelentnej kondícii bolo ohodnotených 61 % porastov, čo je o 1 % menej ako týždeň predtým. Vlani však bolo v rovnakom čase takto ohodnotených 60 % porastov a teda kondícia sóje v tomto roku sa nateraz javí stále medziročne ako mierne lepšia. Prehlbujúce sa sucho však môže tento trend zmeniť, obzvlášť teraz, keď tamojšie porasty začali nasadzovať struky.

Technická analýza cien sóje nateraz naznačuje na nerozhodné smerovanie a je tak si potrebné počkať na ďalšiu cenovú akciu. Vo všeobecnosti však nárast ceny nad 15 USD za bušel otvorí komodite priestor pre ďalší rast smerom k 15,8 USD za bušel, pokles pod 14,5 USD za bušel zase priestor pre pokles k 13,8 USD za bušel.

Na MATIFe môže repka ďalšie dni strácať, obzvlášť, ak si neudrží cenu 643 EUR/t a klesne nižšie. Potom je v hre avizovaný cieľ medzi 580 až 600 EUR/t. Dosiahnutie tohto cieľa je momentálne dosť pravdepodobné. Na druhej strane je potrebné sledovať vývoj počasia v USA, ktoré môže začať v nejakom bode stimulovať ceny sóje v raste, na čo by mohla rastovo zareagovať aj repka. V tomto momente sa však i sója pohybuje v bočnom cenovom pásme.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 29. týždňa 2022: pšenica 312 – 335 EUR/t, kukurica 300 – 330 EUR/t, repka 600 – 650 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov