Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu s ošípanými pohyb cien v obidvoch smeroch, rast cien HD, pokles cien mlieka a opätovný zosun cien ropy k 100 USD za barel.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných si aj v tomto týždni držia svoj status quo, keď sa obchodujú na medzitýždenne nezmenenej úrovni 1,85 EUR/kg jat. hm. Najčerstvejšia aukcia nemeckej burzy ISN však priniesla pokles cien komodity na medzitýždennej báze o 5 eurocent/kg jat. hm. na 1,87 EUR/kg jat. hm. Nedávne potvrdenie výskytu AMO v chove ošípaných v Dolnom Sasku tak má na tamojšiu cenotvorbu negatívny dopad, keď brzdí ceny v raste.

Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,65 EUR/kg jat. hm. Naproti tomu ceny v Španielsku pokračujú v raste, keď ostatný týždeň vzrástli o 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,67 EUR/kg jat. hm.

V úvode júla sa darilo aj cenám komodity v regióne V4, keď sa slovenským, maďarským ako aj poľským cenám podarilo dostať do pásma 1,90 – 1,94 EUR/kg jat. hm. V tomto týždni očakávame pohyb cien jatočných ošípaných na slovenskom trhu v bočnom pásme v intervale 1,90 – 1,98 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v ostatnom týždni výrazne spomalili svoj cenový rast, keď posilnili o 5 eurocent/kg ž. hm. na 3,36 EUR/kg jat. hm. Do situácie sa vložila vláda, ktorá začala na trh uvoľňovať zásoby zo strategických rezerv, pričom súčasne apelovala na najväčších producentov komodity, aby títo naďalej zabezpečovali dostatočnú ponuku komodity na domácom trhu. Na burze Dalian ceny živých ošípaných medzitýždenne posilnili stále o pomerne razantných 283 EUR/t ž. hm. na dnešných 3358 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne posilnili o 1,6 % na 2,75 USD/kg jat. hm. Ceny futures jatočných polovičiek v USA medzitýždenne nasledovali fyzický trh, keď posilnili o 1,9 % na 2,38 USD/kg jat. hm. USA očakávajú zvýšený dopyt po komodite zo strany Číny, čo vedie k cenovému vzostupu komodity.

Jatočný dobytok

Aktuálne znížená ponuka komodity v kombinácii so stabilným dopytom sa postarala o cenové prírastky cien jatočného dobytka na nemeckom trhu v aktuálnom týždni. Ceny jatočných kráv (trieda R3) medzitýždenne pridali 5 eurocent/kg jat. hm. na 4,60 EUR/kg jat. hm. Jatočné býky (R3) zdraželi o 7 eurocent/kg jat. hm. na 4,75 EUR/kg jat. hm.

Mlieko

Na európskom trhu s mliečnymi komoditami ostatný týždeň prebiehala cenotvorba v obidvoch smeroch. Európske maslo medzitýždenne posilnilo o 50 EUR/t na dnešných 7175 EUR/t, zato ceny SOM pokračovali v oslabovaní, keď klesli o 48 EUR/t na dnešných 3850 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z cien týchto dvoch komodít tak medzitýždenne klesla o 0,3 % na 64,59 EUR/100 kg. Žiaľ, farmári reálne môžu o takejto realizačnej cene mlieka naďalej len snívať, keď sa na celoeurópskej úrovni (priemer ceny surového kravského mlieka v EÚ-27) stále snažia ešte len dostať cez métu 50 EUR/100 kg.

Nemecké spotové ceny boli minulý týždeň na medzitýždennej báze o 0,5 EUR/100 kg nižšie, keď sa dostali do intervalu 57 – 58,5 EUR/100 kg. Holandské ceny stagnovali na 57,5 EUR/100 kg.

Ceny mlieka určeného na produkciu syra v USA medzitýždenne posilnili o 2,6 % na 49,87 USD/100 kg.

AGROMAGAZÍN rozširuje cenový výhľad surového kravského mlieka na mesiac september.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Júl 2022: 44,65 EUR/100 kg, august 2022: 45,55 EUR/100 kg, september 2022: 46,15 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Júl 2022: 44,35 EUR/100 kg, august 2022: 45,40 EUR/100 kg, september 2022: 46,10 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent zažíva opätovný vzostup volatility svojej ceny. Po minulotýždňovom poklese ceny pod 100 USD za barel sa komodita odrazila prodko nahor k 108 USD za barel a zdalo sa, že z lacnejších cien PHM znovu nič nebude. Dnes však ropa opätovne razantne klesla a to o viac ako 7 % a dostala sa k 100 USD za barel. Medzitýždenne je tak cena ropy o 4 USD za barel lacnejšia ako pred týždňom.

Cenu dnes stiahla nadol správa o zavádzaní nových lockdownov ako ochrane voči šíreniu COVID-19 v niektorých čínskych mestách, čo signalizuje pokles dopytu po komodite zo strany druhej najväčšej ekonomiky sveta. Okrem toho ceny tlačí nadol dnes už niekoľkokrát spomínané rastúce riziko príchodu recesie do EÚ ako aj do USA.

Na druhej strane štruktúra forwardovej krivky jednotlivých futures kontraktov ropy sa naďalej nemení a poukazuje na tesnú ponuku komodity na trhu. Naďalej tak platí, že ropa zrejme ešte neplánuje kapitulovať a tým ďalej výraznejšie zlacňovať. Najnovšie hlási problémy s dodávkami ropy Líbya, pričom aliancia OPEC+ ani v júni nedokázala zdvihnúť svoju produkciu o avizovaných 400 tis. barelov denne, ale len o približne 280 tis. barelov denne. Okrem toho USA púšťajú na trh ropu zo svojich strategických rezerv na dennej báze, čo vedie k ich postupnému poklesu.

Veľká neistota panuje ohľadom dodávok ropy zo strany Ruska, ktoré čelí sankciám zo strany viacerých krajín G7. Aj keď v prípade Ruska je momentálne väčšou témou cenotvorba zemného plynu. Rusko totiž priškrtilo dodávky zemného plynu cez Nord Stream 1 o 60 % a od včerajška plyn zastavilo úplne tradične kvôli každoročnej letnej 10 – dňovej údržbe na plynovode. Európske krajiny sa však obávajú, že tentoraz Rusko plyn po tejto plánovanej odstávke už opätovne nepustí. I preto burzové ceny európskeho plynu TTF vzrástli už na 175 EUR/MWh.

Dnešný opätovný pokles cien ropy Brent znovu zreálnil šance pre zníženie cien PHM v Európe vrátane SR. Protivetrom v tomto snažení je však slabnúce euro voči doláru, ktoré sa dostalo na paritu 1,00 USD/EUR. No i napriek tomu momentálne je priestor pre pokles cien PHM na slovenskom trhu. Tento týždeň by sme mohli vidieť pokles cien nafty v SR o 3 eurocent/l na 1,87 EUR/l a pokles cien benzínu Natural 95 o 2,5 eurocent/l na 1,88 EUR/l.

Pri zotrvaní cien ropy Brent na 100 USD za barel je pritom šanca pre pokračovanie ďalšieho znižovaniu cien palív v SR. Predpokladáme ale, že ropa Brent sa začne ďalšie dni znovu dvíhať na vyššie cenové úrovne a tým tento potenciál opätovne zneguje. Na druhej strane komodita sa oficiálne dostala do poklesného trendu a ak by sa jej nepodarilo udržať nad métou 98 USD za barel, môže sa zosunúť k 90 USD za barel. Takýto cenový pokles by už bol citeľný aj na zaplatených účtoch z čerpacích staníc. No ako sme už skonštatovali vyššie, momentálna situácia na trhu nateraz nenaznačuje na to, že ropa sa chystá výraznejšie zlacňovať.

 

/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov