Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu rast cien ošípaných, stagnáciu cien jatočného dobytka a pokles cien mliečnych komodít ako aj ropy.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,85 EUR/kg jat. hm., pričom viac menej totožný trend badať i na aukcii na burze ISN v Nemecku kde ceny medzitýždenne poklesli o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,92 EUR/kg jat. hm. Nemeckým cenám aktuálne nepomáha fakt, že v Dolnom Sasku potvrdili na farme ošípaných výskyt AMO, čo znamená, že Čína sa zrejme nebude ponáhľať zrušiť svoj importný zákaz bravčoviny z Nemecka. Dolné Sasko je pritom spolkovou krajinou s najväčším počtom chovaných ošípaných v Nemecku so 6 mil. ošípaných na miestnych farmách.

Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni rastú o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,65 EUR/kg jat. hm., ceny v Španielsku na Mercolleide minulý týždeň posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,65 EUR/kg jat. hm.

Predpokladáme, že slovenské ceny jatočných ošípaných v tomto týždni sa budú pohybovať v intervale 1,84 – 1,90 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v uplynulom týždni doslova vzlietli o 57 eurocent/kg ž. hm. na 3,31 EUR/kg ž. hm., kým na burze Dalian sa ceny živých ošípaných dostali vyššie o 351 EUR/t na 3075 EUR/t ž. hm.

Čínske ceny komodity tak vzrástli od začiatku júna o 50 %, pričom dnes údajne vstúpila do hry aj čínska vláda, ktorá urgovala najväčších chovateľov komodity, aby zabezpečili dostatočné dodávky komodity na domácom trhu. Súčasne vláda v snahe stabilizovať ceny začne púšťať na trh bravčovinu zo svojich strategických rezerv.

Čínske stavy prasníc v 1. Q. 2022 prepadli medziročne o viac ako 10 % po tom, čo farmári kvôli nízkym realizačným cenám v kombinácii s rastom cien kŕmnych zmesí evidovali niekoľko mesiacov výrobné straty.   

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne posilnili o 4 % na 2,71 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA stúpli o 1,1 % na 2,34 USD/kg jat. hm..

Predpokladáme, že Čína zintenzívni svoje importy bravčoviny v snahe zastabilizovať domáce ceny, z čoho by mohli profitovať exportéri z EÚ a USA. I preto predpokladáme, že na trhu v EÚ budeme ďalšie týždne vidieť rast cien jatočných ošípaných.

Jatočný dobytok

Ceny jatočného dobytka v Nemecku sa medzitýždenne nemenili. Jatočné kravy (R3) tento týždeň stagnovali na cene 4,55 eurocent/kg jat. hm. Jatočné býky (R3) rovnako medzitýždenne nezmenili svoje ceny, keď ostali na 4,68 eurocent/kg jat. hm.

Predpokladáme, že i na trhu v SR sa budú v aktuálnom týždni ceny jatočného dobytka meniť len minimálne.

Mlieko

Ceny mliečnych komodít v EÚ ostatný týždeň korigovali nadol. Európske ceny masla klesli o 85 EUR/t na dnešných 7125 EUR/t, kým ceny SOM oslabili o 62 EUR/t na 3898 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM pokračuje v poklese, pričom aktuálne klesla na 64,79 EUR/100 kg, čo predstavuje medzitýždenný pokles o 1,6 %.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 25. kalendárnom týždni 2022 sa na medziročnej báze po dlhej dobe dostali do plusových čísel, keď boli vyššie o 0,3 %. Spotové ceny mlieka však v Nemecku minulý týždeň stagnovali v pásme 57,5 – 58,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka medzitýždenne pridali 0,5 EUR/100 kg, čo ich posunulo na 57,5 EUR/100 kg.

Včerajšia aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande potvrdila poklesný trend cien mliečnych komodít. Tie boli zobchodované za priemernú cenu 4360 USD/t, čo znamená v porovnaní s predchádzajúcou aukciou z polovice júna pokles o 4,1 %.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne korigovali nadol o 2 % na 49,81 USD/100 kg.

Mliekareň FrieslandCampina zvýšila júlovú cenu surového kravského mlieka medzimesačne o 3,5 EUR/100 kg na 60 EUR/100 kg. Rast cien má byť motiváciou pre farmárov zvyšovať produkciu.

Keďže slovenské ceny surového kravského mlieka ostávajú výrazne za trhovými cenami, očakávame, že súčasná korekcia trhových cien mliečnych komodít negatívne neovplyvní trend postupného rastu farmárskych cien mlieka.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Jún 2022: 44,45 EUR/100 kg, júl 2022: 45,35 EUR/100 kg, august 2022: 46,35 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Jún 2021: 44,30 EUR/100 kg, júl 2022: 45,40 EUR/100 kg, august 2022: 46,30 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Cena ropy Brent už druhý deň v rade drasticky klesá, pričom za toto krátke obdobie stratila zo svojej ceny takmer 15 USD za barel. Aktuálne sa komodita obchoduje za 99 USD za barel, čo signalizuje medzitýždenný pokles o 18 USD za barel.

Razantné zvýšenie rizika príchodu recesie do EÚ ako aj USA vytvára predpoklady pre spomalenie dopytu po komoditách a tým aj inflácie, čo prinútilo investorov húfne opúšťať komoditný sektor a to i napriek tomu, že fundamentálne sa toho na trhu s ropou ostatný týždeň až tak veľa nezmenilo. Na tomto trhu panuje veľká neistota, keď ešte minulý týždeň analytici významnej investičnej banky predikovali možný nárast cien ropy na úroveň 380 USD za barel, zatiaľ čo včera ďalšia investičná banka zase naznačila na opačný extrém a tým je možný pokles cien ropy k 65 USD za barel v prípade, že dôjde k deštrukcii dopytu po rope.

Aj keď súčasný pokles cien ropy Brent vyzerá dramaticky, komodita nateraz nestratila prorastový trend a to znamená, že môže kedykoľvek znovu zamieriť vyššie. Naznačuje na to i štruktúra forwardovej krivky jednotlivých futures kontraktov, ktorá naďalej poukazuje na tesnú ponuku komodity vzhľadom na dopyt. I preto nemeníme náš výhľad, pričom očakávame skorý návrat cien k 120 USD za barel.

Súčasná cenová korekcia cien ropy stlačila nižšie i európske ceny benzínov ako aj nafty. Ak by sa trh udržal na súčasných cenových hladinách (čo sa však zrejme asi neudrží), potom by ceny nafty ako aj benzínu Natural 95 mali mať potenciál pre pokles o 5 eurocent/l. Možno sa to zdá málo, no treba zobrať do úvahy fakt, že euro včera oslabilo voči doláru na svoje dvadsaťročné minimum, pričom najobchodovanejší menový pár sa blíži k parite (1,00 USD/EUR).

Predpokladáme, že v tomto týždni poklesnú ceny nafty a benzínu Natural 95 zhodne o 3 eurocent/l na 1,92 EUR/l (nafta), resp. 1,93 EUR/l (benzín Natural 95).

Európa si pritom musí všímať aj dianie na trhu so zemným plynom, ktorého ceny ďalej razantne rastú. Aktuálne sa dostali na 171 EUR/MWh, čo znamená nárast o viac ako 70 % za ostatné tri týždne, teda od obdobia, kedy Rusko začalo redukovať dodávky zemného plynu do EÚ.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov