Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Ceny plodín na globálnych burzách sa ostatný týždeň výrazne strácali. Na burze MATIF medzitýždenne klesla cena pšenice o 38 EUR/t na dnešných 350 EUR/t. Kukurica oslabila rovnako o 38 EUR/t, čo poslalo jej cenu na 300 EUR/t. Európska repka na MATIFe zlacnela o 58 EUR/t na 682 EUR/t. Kanadská repka medzitýždenne oslabila o 58 EUR/t na 674 EUR/t, zatiaľ čo cena austrálskej repky klesla o 54 EUR/t na 632 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 25 EUR/t na 366 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA sa prepadla o 42 EUR/t na 319 EUR/t. Kukurica na CBoT aj kvôli prerolovaniu kontraktov výrazne stratila, keď klesla o 47 EUR/t na 246 EUR/t. Cena sóje klesla o 63 EUR/t (prerolovanie líderského kontraktu z júlového na augustový 2022) na 531 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice na burze MATIF ostatný týždeň stratila svoju úroveň podpory na hladine 374 EUR/t, čo ju v súlade s našimi očakávaniami poslalo nadol k 350 EUR/t. Nateraz sa táto cenová hladina udržala, stále však platí, že komodita ostáva v poklesnom trende a to znamená zvýšené riziko ďalšieho poklesu smerom k 312 EUR/t. Spúšťačom poklesu ceny bola aktualizácia odhadu ruskej produkcie pšenice zo strany analytikov SovEconu, ktorí tento odhad navýšili medzimesačne o 0,6 mil. ton na rekordných 89,2 mil. ton. Rusko tak zrejme bude mať k dispozícii na export v novom ročníku až 41 mil. ton pšenice, čo je o 25 % viac v porovnaní s aktuálne končiacim ročníkom 2021/22. Analytici SovEconu pritom priniesli tento týždeň aj prvé výsledky zo žatvy jačmeňov v regióne Krasnodar, ktoré prekonávajú očakávania, keď sú medziročne vyššie o 19 %. Keďže tento región je súčasne i hlavným regiónom pestovania pšenice, je tu predpoklad, že i produkcia pšenice tu bude vysoká.

Rovnako sa očakáva priaznivá produkcia pšenice v EÚ a to napriek tomu, že Francúzsko ako aj Nemecko už dlhšiu dobu evidujú zrážkový deficit, ktorý hlavne vo Francúzsku priniesol aj redukciu výnosov. Nateraz však trh nepočíta s tým, že sucho výraznejšie okresalo produkciu pšenice v EÚ. Uvidíme, čo povedia reálne výsledky žatvy vo Francúzsku ako aj Nemecku, nateraz však účastníci trhov nepočítajú s nejakými prekvapeniami. Zdá sa tak, že cenová korekcia plodín so začínajúcou sa žatvou na severnej pologuli tak môže ďalej pokračovať.

Ukrajina v júni vyviezla 1,2 mil. ton obilnín. Napriek súčasnej situácii Ukrajina za aktuálny ročník vyviezla 23,3 mil. ton kukurice, čo je medziročne o 2 % viac a 18,7 mil. ton pšenice, čo je medziročný nárast exportov o 13 %.

Pozornosť trhov sa bude upriamovať na štart exportov v Rusku v novej sezóne. V júli Rusko štandardne vyváža okolo 2,6 mil. ton pšenice, uvidíme, či sa to krajine aktuálne „pod paľbou sankcií“ podarí aj v júli 2022.

Z pohľadu technickej analýzy je cena pšenice na burze MATIF v poklesnom trende. Ak si komodita neudrží cenu 350 EUR/t a klesne nižšie, novým cenovým cieľom je méta 312 EUR/t. V súčasnej situácii je značne pravdepodobné, že pšenica bude korigovať ešte nižšie. No už tento štvrtok USDA prináša veľmi dôležité reporty o pestovateľských výmerách v USA ako aj stave zásob, čo by technicky mohlo priniesť nové nákupy zo strany investorov a to hlavne pri kukurici, ktorá by takto mohla nepriamo podporiť aj susedný trh s pšenicou. To však len za predpokladu, že USDA potvrdí výrazné zníženie tohtoročných pestovateľských plôch kukurice v USA.

Kukurica

Kukurica na burze MATIF je naďalej ovplyvnená susedným trhom  s pšenicou. Aj pri tejto plodine minulý týždeň došlo k narušeniu úrovne podpory na cene 325 EUR/t, čo komoditu veľmi rýchlo zosunulo k 300 EUR/t.

Podobne tak v USA cena kukurice na burze CBoT korigovala výrazne nadol, pričom ku korekcii prispelo i rolovanie kontraktov, keď najobchodovanejší júlový kontrakt v pozícii lídra aktuálne postupne strieda septembrový kontrakt 2022. Ten sa obchoduje len na 6,6 USD za bušel, pričom cena júlového kontraktu je aktuálne 7,44 USD za bušel.

Kukurica zlacňuje vďaka nateraz priaznivému vývoju kondície porastov v USA. Percento porastov v dobrej až excelentnej kondícii síce medzitýždenne skorigovalo nadol o 3 % na 67 %, stále je však vyššie v porovnaní s vlaňajšími 64 %.

Z Brazílie prichádzajú správy o tom, že miestni farmári nemajú dostatok skladovacích kapacít pre svoju kukuricu (nakoľko niektorí skladujú produkciu voľne mimo skladov), čo vytvára dojem toho, že miestna produkcia bude vysoká. Aktuálny odhad leží na 116 mil. ton. Rovnako tak analytici SovEconu minulý týždeň zvýšili výhľad nadchádzajúcej produkcie Ukrajiny na 28,2 mil. ton. Fundamenty tak momentálne nahrávajú poklesu cien kukurice, pričom do rovnice sa aktuálne mieša i efekt sezónnej korekcie.

No už tento štvrtok USDA spresní tohtoročníkové pestovateľské výmery kukurice v USA, pričom sa odhaduje, že tieto medziročne klesnú o 4,5 %. Ak USDA vyrukuje s väčšou korekciou výmer, kukurica môže znovu získať prorastové stimuly svojej ceny. Obzvlášť teraz pritom cena môže reagovať citlivo, keďže sme v USA stúpili do obdobia reprodukčnej fázy kukuríc, ktoré bude determinovať finálny výnos. Časť regiónu Kukuričného pásu pritom vykazuje zrážkový deficit a vysoké teploty, čo nepraje výhľadom pre vysoké výnosy. I preto by sme mohli pri kukurici po zverejnení reportov USDA vidieť cenový obrat smerom k rastu. Veľa však bude závisieť od dát, ktoré USDA zverejní.

No predsa len po výdatnej korekcii by sme mohli vidieť určité zotavenie cien komodity.

Olejniny

Cenová korekcia sa poriadne zahryzáva aj do repky. Na MATIFe komodita minulý týždeň korigovala k 640 EUR/t, následne vymazala časť strát, pričom sa zdá, že si našla nové obchodné pásmo medzi 640 až 700 EUR/t. Výrazne korigovala i cena kanadskej ako aj austrálskej repky. Kondícia kanadskej repky ostáva s 65 % výmer v dobrej až veľmi dobrej kondícii na úrovni 10 – ročného priemeru, čo naznačuje na priemerný hektárový výnos plodiny. Vlani o takomto čase bola kondícia komodity hodnotená podobne, no potom udreli horúčavy a sucho, čo poslalo kondíciu a tým aj finálny výnos komodity na mnohoročné minimá. Tentoraz to však vyzerá s vlahovým statusom kanadských pôd výrazne lepšie oproti vlaňajšku a i to je jeden z dôvodov, prečo vidíme na trhu pokles cien repky.

Produkcia repky na Ukrajine sa očakáva na úrovni 2,6 mil. ton, čo je len mierne pod vlaňajším výsledkom 2,9 mil. ton.

Európska komisia minulý týždeň znížila odhad hektárového priemerného výnosu repky v EÚ-27 z májových 3,13 t/ha na aktuálnych 3,07 t/ha, produkcia by však mala napriek tomu prekročiť métu 18 mil. ton.

Pri repke ostávame nastavený na scenár vytvorenia cenového minima v okolí ceny 600 EUR/t. Ak komodita najbližšie dni poklesne pod cenu 643 EUR/t, potom sa jej otvorí priestor pre korekciu k vyššie avizovanej méte. V opačnom prípade očakávame pokračovanie pohybu do strany v pásme 640 až 700 EUR/t. Vzhľadom na to, že v reporte USDA sa tento štvrtok očakáva potvrdenie vysokých pestovateľských plôch sóje, ceny olejnín sa ešte môžu dostať pod poklesný tlak.

Cenovej korekcie sa dočkala i sója. Kondícia porastov v USA ostáva medziročne lepšia, keď v dobrej až excelentnej kondícii je hodnotených 65 % všetkých porastov (vlani 60 %). Okrem toho sa predpokladá, že štvrtkový report USDA potvrdí medziročný citeľný nárast pestovateľských plôch sóje v USA.

USDA súčasne nedávno navýšilo svoj odhad produkcie sóje v Brazílii medzimesačne o 1 mil. ton na 126 mil. ton.

Cena sóje na CBoT sa nateraz pohybuje v pevne vymedzenom pásme medzi 15,8 až 17,8 USD za bušel, pričom méta 15,8 USD za bušel pôsobí ako silná úroveň podpory. Keďže ale júlový kontrakt sóje čoskoro vystrieda augustový kontrakt, ktorý sa momentálne obchoduje za 15,3 USD za bušel, je vysoko pravdepodobné, že komodita tento vyššie uvedený interval opustí, pričom úroveň 15,8 USD za bušel sa zmení z úrovne podpory na úroveň rezistencie. Nové technické obchodované pásmo sóje sa tak môže zosunúť do nového intervalu medzi 13,8 až 15,8 USD za bušel.

V USA začína tamojšia sója nasadzovať struky, čo je kľúčová fáza pre tvorbu budúcej úrody. Oči investorov tak budú pozorne sledovať vývoj počasia v USA.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 26. týždňa 2022: pšenica 330 – 360 EUR/t, kukurica 300 – 325 EUR/t, repka 600 – 700 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov