Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ostatný týždeň sme videli na EÚ trhu rast cien jatočných ošípaných ako aj jatočného dobytka, pokles cien mliečnych komodít a do rastového trendu sa navrátili i ceny energií.

Jatočné ošípané

Európske ceny jatočných ošípaných začínajú znovu vysielať prorastové signály. Nemecké ceny komodity si ostatný týždeň pripísali k dobru 5 eurocent/kg jat. hm., keď posilnili na 1,85 EUR/kg jat. hm. Na aukcii ISN najnovšie komodita stagnuje, keď sa dnes zobchodovala za 1,93 EUR/kg jat. hm., čo je rovnaká cena v porovnaní s minulou aukciou z piatka 24.6.2022. Ponuka ošípaných vzhľadom na dopyt je v Nemecku aktuálne mierne nedostatková, čo naznačuje na ďalší možný vzostup ceny.

Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,62 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny v Španielsku na Marcolleide vzrástli o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,63 EUR/kg jat. hm.

Predpokladáme, že tento týždeň mierne posilnia i slovenské ceny jatočných ošípaných o 2-5 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,83 – 1,87 EUR/kg jat. hm.

Produkcia ošípaných v EÚ za prvé dva mesiace roka 2022 klesla medziročne o 4 %, čo signalizuje, že tohtoročná celková produkcia ošípaných v EÚ zrejme nedosiahne vlaňajšie úrovne. To by mohlo počas leta stimulovať ceny komodity v raste.

Skokový rast ostatné dni predvádzajú čínske farmárske ceny jatočných ošípaných. Tie medzitýždenne vzrástli o 34 eurocent/kg ž. hm. na 2,74 EUR/kg ž. hm. Ceny živých ošípaných na burze Dalian medzitýždenne posilnili o 258 EUR/t ž. hm. na dnešných 2724 EUR/t ž. hm. Čínske stavy ošípaných v 1.Q. 2022 citeľne klesli po tom, čo nízke ceny komodity viedli k stratovej ekonomike mnohých chovov. S postupným uvoľňovaním lockdownu pritom stúpa spotreba bravčoviny, čo v kombinácii so spomalením produkcie tlačí ceny nahor. Okrem toho čínska vláda nakupuje bravčovinu aj do svojich strategických rezerv, keď minulý piatok ohlásila nákup ďalších 40 tis. ton komodity. Je pritom možné, že Čína zrýchli aj svoje importy bravčoviny z EÚ ako aj USA, čo by mohlo dopomôcť cenám týchto exportérov zamieriť na vyššie úrovne.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v USA v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne klesli o 2,2 % na 2,60 USD/kg jat. hm., jatočné polovičky na trhu futures korigovali nadol o 2,8 % na dnešných 2,31 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Rastúca cenová dynamika pokračuje na západ od nás i v sektore produkcie hovädziny. Nemecké ceny jatočných kráv v tomto týždni vzrástli o 18 eurocent/kg jat. hm. na 4,63 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), zatiaľ čo ceny jatočných býkov (R3) zaznamenali vzostup o 4 eurocent/kg jat. hm. na 4,66 EUR/kg jat. hm.

Mlieko

Európske ceny mliečnych komodít v ostatnom týždni zaznamenali zmiešané výsledky. Na burze EEX cena európskeho masla medzitýždenne vzrástla o 9 EUR/t, čím posilnila na 7210 EUR/t. Cena SOM zato v sledovanom období klesla o 40 EUR/t na dnešných 3960 EUR/t. Trhová teoretická cena mlieka vypočítaná z cien SOM a masla tak medzitýždenne klesla o 1 % na 65,83 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 24. kalendárnom týždni 2022 boli na medziročnej báze o 1 % nižšie. Mlieko na nemeckom spotovom trhu bolo minulý týždeň ocenené v intervale 57,5 až 58,5 EUR/100 kg, čo znamená medzitýždenný nárast o 1 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny stagnovali na medzitýždenne nezmenených 57 EUR/100 kg.

Na trhu v USA sme v ostatnom týždni videli korekciu cien mlieka (určeného na produkciu syrov) nadol o 4,4 % na 49,60 USD/100 kg.

Slovenské ceny surového kravského mlieka vzhľadom na to, že ostávajú naďalej citeľne pod cenovým priemerom EÚ, majú šancu pokračovať vo svojom vzostupe nahor.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Jún 2022: 44,45 EUR/100 kg, júl 2022: 45,35 EUR/100 kg, august 2022: 46,35 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Jún 2021: 44,30 EUR/100 kg, júl 2022: 45,40 EUR/100 kg, august 2022: 46,30 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky vyprovokovali v ostatných dvoch týždňoch minikorekciu ceny ropy Brent, ktorá klesla z ceny 123 USD za barel na 107 USD za barel. Následne však znovu zaúčinkoval strednodobý trend, ktorý zostáva rastový a primäl ceny ropy opäť zamieriť nahor na dnešných 117 USD za barel. Medzitýždenne je tak cena ropy o 1 USD za barel drahšia. Ceny ropy tlačí nahor uvoľňovanie lockdownu v Číne, čo naznačuje na opätovný vzostup tamojšej spotreby ropy.

Aliancia OPEC+ sa chystá v júli a auguste zvýšiť ťažbu ropy, účastníci trhov však nateraz stále pochybujú o tom, či to bude dostatočné. Navyše začína letná motoristická sezóna, ktorá tradične dvíha dopyt po ropných produktoch.

Neistota na trhu pritom naďalej pretrváva v dôsledku sankcií EÚ zamierených na Rusko. Aktuálne sa to prejavuje hlavne pri cenách zemného plynu. Tie vidíme ostatné dva týždne citeľnejšie rásť. Holandský plyn ako benchmark pre ceny plynu v EÚ sa vyšplhal znovu na 128 EUR/MWh po tom, čo Rusko v reakcii na spomínané sankcie ostatný týždeň znížilo dodávky plynu do Európy o 60 % oproti dlhodobému priemeru.

Ceny nafty na európskych burzách ostatný týždeň mierne klesali, no na druhej strane sme videli nárast cien benzínov. Technicky by ceny nafty v SR mohli tento týždeň klesnúť o 2 eurocent/l na 1,92 EUR/l, kým ceny benzínu Natural 95 môžu stúpnuť o 1 eurocent/l na 1,94 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov