Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu prevažne stagnáciu cien ošípaných, nárast cien jatočného dobytka, zato pokles cien mliečnych komodít a pokles cien ropy.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,80 EUR/kg jat. hm. Najčerstvejšia aukcia na burze ISW v krajine pritom naznačila na možný vzostup ceny, keď ošípané na tejto aukcii boli najnovšie zobchodované za priemernú cenu 1,93 EUR/kg jat. hm., čo je o 5 eurocent/kg jat. hm. viac v porovnaní s minulou aukciou.

Dánske ceny v tomto týždni stagnujú na 1,62 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo v Španielsku ceny minulý týždeň vzrástli o ďalšie 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,60 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny jatočných ošípaných sa v ostatných dvoch týždňoch opatrne zvýšili, pričom tento trend sa prejavil v celom regióne V4. Tento týždeň by sme pritom mohli vidieť aj v SR ďalšie mierne zvyšovanie cien, ktoré by sa mohli dostať do intervalu 1,83 – 1,88 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných medzitýždenne poskočili nahor o 10 eurocent/kg ž. hm., keď sa dnes dostávajú na 2,40 EUR/kg jat. hm. Na burze Dalian futures ceny živých ošípaných medzitýždenne stúpli o 9 EUR/t ž. hm. na 2466 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny v USA v štátoch Iowa a Minnesota v medzitýždenne posilnili o 0,3 % na 2,66 USD/kg jat. hm, kým jatočné polovičky na trhu futures v USA medzitýždenne zdraželi o 2,4 % na 2,38 USD/kg jat. hm.

Aktuálny vzostup cien v Číne môže naznačovať na deficit domácej produkcie komodity. To by mohlo v najbližšom období stimulovať aj vyšší dopyt Číny po európskych exportoch a tým začať opäť tlačiť vyššie aj európske ceny ošípaných.

Jatočný dobytok

Jatočný dobytok v Nemecku si tento týždeň po dlhšej dobe cenových korekcií pripisuje cenový zisk, čím súčasne naznačuje, že poklesný trend cien jatočného dobytka v západnej Európe by mohol byť prerušený. Ceny jatočných kráv v Nemecku (trieda R3) tento týždeň stúpajú o 10 eurocent/kg jat. hm. na 4,45 EUR/ kg jat. hm., zatiaľ čo ceny jatočných býkov (R3) medzitýždenne zdražujú o 12 eurocent/kg jat. hm. na 4,62 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny jatočných býkov tak môžu mať ambíciu korigovať mierne nadol.

Mlieko

Európske mliečne komodity si ostatný týždeň cenovo pohoršili, keď trh korigoval na nižšie úrovne. Cena masla na burze EEX v Nemecku poklesla o 109 EUR/t na dnešných 7201 EUR/t, cena SOM poklesla o 138 EUR/t na 4000 EUR/t. Teoretická, resp. trhová cena mlieka sa tak zosunula medzitýždenne nadol o 2,6 % na 66,51 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 23. týždni 2022 boli medziročne nižšie o 0,7 % a teda naďalej platí, že produkcia mlieka v EÚ nemá nateraz tendenciu výraznejšie rásť.

Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni stúpli o 0,5 EUR/100 kg do pásma 56,5 až 58 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny stagnovali na medzitýždenne nezmenených 57 EUR/100 kg.

Dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla miernu korekciu cien, keď jednotlivé mliečne kontrakty jej účastníci zobchodovali za priemernú cenu 4600 USD/t, čo bolo o 1,3 % menej v porovnaní s minulou aukciou zo začiatku júna. Mierne si prilepšili ceny SOM ako aj mlieka, na druhej strane mierne korigovali nadol ceny sušeného plnotučného mlieka.

Na druhej strane Atlantiku v USA ceny mlieka určeného primárne na výrobu syrov medzitýždenne oslabili o 3,6 % na aktuálnych 51,87 USD/100 kg.

Keďže rast cien surového kravského mlieka v EÚ stále nestíha plne kompenzovať rast výrobných nákladov, môžeme ďalej očakávať stagnáciu produkcie komodity, čo by malo zostať podporou rastu cien. I preto aj v SR naďalej očakávame postupný mierny vzostup cien surového kravského mlieka.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Jún 2022: 45,05 EUR/100 kg, júl 2022: 45,65 EUR/100 kg, august 2022: 46,55 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Jún 2021: 44,90 EUR/100 kg, júl 2022: 45,70 EUR/100 kg, august 2022: 46,50 EUR/100 kg.  

Ropa a PHM

Ropa Brent ostatný týždeň korigovala nadol o 8 USD za barel, keď sa dnes obchoduje za 116 USD za barel. Nová vlna zavádzania lokálnych lockdownov v Číne v kombinácii so zhoršujúcimi sa ekonomickými dátami v krajine viedli k obavám zo spomaľovania čínskej ekonomiky, ktoré dáva predpoklady i pre spomalenie dopytu krajiny po rope.

Na druhej strane najnovšie dáta z intenzity dopravy v USA naznačujú na robustnú spotrebu pohonných hmôt aj napriek ich rekordným cenám. V kombinácii s vyvíjaním nových tlakov na ďalšie sprísňovanie sankcií voči Rusku tak cena ropy aktuálne nemá príliš veľký potenciál pre ďalšie znižovanie. Keďže vrchol motoristickej sezóny ešte len príde, môžeme ďalej očakávať vyššie ceny ropy.

V EÚ pritom najnovšie vidíme znovu na trhu citeľný vzostup cien zemného plynu, ktorý zdražel medzitýždenne o viac ako 40 % na 126 EUR/MWh. Dôvodom je skutočnosť, že Rusko spomalilo toky plynu ako cez Nord Stream 1 do Nemecka, tak i do niektorých iných krajín vrátane Slovenska.

Situácia sa pritom môže komplikovať ďalej po tom, čo Litva v rámci uplatňovania sankcií voči Rusku zakázala dopravu surovín vlakovou dopravou do oblasti Kaliningradu, ktorý patrí Rusku, no je obklopený štátmi EÚ (Litva a Poľsko). Krajina je pritom závislá na importoch železničnou dopravou, pričom tento zákaz bude pre ňu znamenať nedostupnosť 50 % všetkých importovaných tovarov. Geopoliticky ide o veľmi citlivú oblasť, ktorá môže ďalej zostriť konflikt medzi Ruskom a členmi NATO. Silnou zbraňou Ruska sú pritom energie a teda aktuálne dianie môže viesť k zavedeniu nových protiopatrení zo strany Ruska práve v tejto oblasti, čo by znamenalo novú vzpruhu i pre ceny ropy.

Ropa ostáva v rastovom trende, i preto predpokladáme jej skorý vzostup späť k 125 USD za barel. Ak sa pritom komodite podarí dostať nad 125 USD za barel, novým cieľom je méta 140 USD za barel.

Napriek zníženiu cien ropy medzitýždenne o 8 USD za barel sa tento trend vonkoncom nedotkol burzových cien európskej nafty, ktorá stúpla o 3 % na 1320 USD/t. Ceny benzínov naproti tomu korigovali nadol o 5 %. Zdá sa tak, že ceny nafty sa v SR znovu dorovnajú na ceny benzínu Natural 95. Nafta tak môže tento týždeň zdražieť o 3 eurocent/l na 1,93 EUR/l, kým cena benzínu Natural 95 sa zrejme príliš meniť nebude, čo signalizuje jeho stagnáciu na cene 1,93 EUR/l.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov