Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ceny plodín na globálnych burzách vykazovali v ostatnom týždni zmiešané výsledky. Na burze MATIF medzitýždenne klesla cena pšenice o 3 EUR/t na dnešných 395 EUR/t. Kukurica odovzdala 6 EUR/t, čo poslalo jej cenu na 336 EUR/t. Európska repka na MATIFe sa prepadla nadol o 43 EUR/t na 762 EUR/t. Kanadská repka medzitýždenne zlacnela o 21 EUR/t na 814 EUR/t, zatiaľ čo exportná cena austrálskej repky klesla o 56 EUR/t na 722 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 14 EUR/t na 407 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA posilnila o 1 EUR/t na 377 EUR/t. Kukurica na CBoT zdražela medzitýždenne o 17 EUR/t na 291 EUR/t, pričom sója zdražela rovnako o 17 EUR/t na dnešných 602 EUR/t.

Pšenica

Minulotýždňový report WASDE od USDA priniesol len minimálne medzimesačné zmeny v bilancii pšenice, keď USDA medzimesačne znížilo svoj odhad svetovej produkcie pšenice v novom ročníku o 1,4 mil. ton na 773,4 mil. ton. Medzimesačná zmena v očakávaných koncoročníkových zásobách 2022/23 bola ešte nižšia, keď klesla o 0,2 mil. ton na 266,9 mil. ton.

Cena pšenice sa na burze MATIF ostatné dni zastabilizovala v okolí 390 EUR/t. Komodita sa obchoduje pod svojím 50 – dňovým priemerom, čo v tomto momente dáva obmedzené predpoklady pre jej ďalší vzostup, resp. zvyšuje predpoklady pre pokračovanie cenovej korekcie nadol. Aj keď produkcia pšenice v EÚ sa najnovšie odhaduje o niečo nižšia v porovnaní s májovým výhľadom, stále ju môžeme považovať za pomerne robustnú. Prekvapenie by však mohli priniesť dáta z Francúzska, kde suché počasie viedlo k redukcii úrod, nateraz sa však presne nevie, do akej miery.

Vytvorenie solidárnych koridorov na vývoz ukrajinskej pšenice a kukurice zrejme nateraz nie je na programe dňa, keďže Ukrajina z bezpečnostných dôvodov odmietla ponuku Turecka na odmínovanie prístavu v Odese, ktoré by dokázalo naštartovať exporty obilnín z krajiny. Nateraz tak Ukrajina využíva na exporty hlavne vlakovú dopravu, pričom v máji sa jej takto podarilo vyviezť 1,1 mil. ton obilnín. Včera pritom odplávala prvá loď s ukrajinskou kukuricou severnou cestou cez Baltik so smerovaním do Španielska.

Posilnenie rubľa voči doláru a súčasne naplnenie kvóty na vývoz pšenice aktuálne spomaľuje ruské exporty pšenice. Odhaduje sa, že tieto v júni spomalia len na 0,8 až 1 mil. ton. Prekážkou pre plynulé exporty ruskej pšenice sú aj zavedené sankcie, ktoré komplikujú obchody.

Analytici SovEconu najnovšie upozorňujú na deficit vlahy vo viacerých oblastiach Ukrajiny ako aj časti Ruska, čo naznačuje, že tento týždeň SovEcon zrejme pristúpi k poklesu svojho odhadu nadchádzajúcej produkcie pšenice v Rusku, ktorú momentálne vidí na rekordných 88,6 mil. ton. Zaujímavosťou je, že USDA v júnovom výhľade navýšila odhad produkcie Ruska medzimesačne len o 1 mil. ton na 81 mil. ton.

Sezónny efekt poklesu cien pšenice bude zrejme naďalej vplývať na cenotvorbu komodity s tendenciou tlačiť ceny nižšie. Na druhej strane rusko – ukrajinský konflikt naďalej prináša na trh kopec neistoty, čo drží ceny komodity na vyšších úrovniach. Technicky majú aktuálne ceny pšenice o niečo väčšie šance pre pokles, pričom by mohli znovu otestovať svoje nedávne minimá na 374 EUR/t. Pokles pod túto métu otvorí komodite priestor pre novú korekciu smerom k 350 EUR/t. Na druhej strane vzostup ceny nad 400 EUR/t (MATIF) by mohol komodite výrazne zvýšiť šance pre pripísanie dodatočných ziskov.

Kukurica

V súlade s našimi očakávaniami USDA v najnovšom výhľade navýšila svoj odhad očakávanej produkcie kukurice na Ukrajine a to medzimesačne až o 5,5 mil. ton na 25 mil. ton. Ministerstvo najnovšie vychádza zo zberovej plochy 4,5 mil. ha, teda o 1 mil. ha väčšej v porovnaní s minulomesačným výhľadom. Ukrajinskí farmári túto sezónu zasiali kukuricu na 4,6 mil. ha, čo zrejme bude aj finálne číslo. Šance pre zaknihovanie produkcie nad 25 mil. ton túto jeseň sú pomerne značné. Kľúčové však bude, či sa Ukrajine podarí dostať kukuricu z krajiny na exportné trhy. USDA aktuálne vychádza z predpokladu, že na konci ročníka 2022/23 stúpnu zásoby kukurice na Ukrajine na 12 mil. ton, pričom tradične sa pohybujú na 1 mil. ton. Inými slovami, exporty komodity ostanú ďalej obmedzené.

Sejba kukurice v USA je takmer vo finiši, keď farmári zasiali už 97 % plánovaných výmer, čo je súčasne v súlade s päťročným priemerom tempa sejby. Kondícia porastov kukurice sa medzitýždenne jemne znížila, keď v dobrej až excelentnej kondícii je 72 % všetkých porastov (73 % minulý týždeň). Vlani v rovnakom čase to bolo 68 %, čo nateraz naďalej signalizuje slušný hektárový výnos plodiny. Samozrejme, stále je pred nami kľúčové obdobie pre tvorbu úrody počas júla, pričom vývoj počasia v tomto období v regióne nám môže napovedať viac o finálnom výsledku. Ešte predtým nás však posledný júnový deň čaká report o pestovateľských výmerách plodín v USA, ktorý môže priniesť prekvapenia. Momentálne sa počíta z medziročným poklesom pestovateľských výmer kukurice o 5 %.

USDA ponechalo tohtoročnú produkciu kukurice v Brazílii na 116 mil. ton, čo znamená, že neredukovalo svoj výhľad pre tento región, ktorý lokálne stále trpí deficitom zrážok.

Ceny kukurice na burze MATIF ako aj CBoT sa ostatné dni zastabilizovali, cenové grafy však stále poukazujú na riziko pokračovania cenovej korekcie. Tá môže zintenzívniť hlavne v prípade, že cena poklesne pod 325 EUR/t. V takom prípade bude novým cenovým cieľom komodita méta 300 EUR/t. Ak júnový report USDA o výmerách kukurice v USA neprekvapí a súčasne v júli bude v USA panovať priaznivé počasie, potom môžeme realisticky túto korekciu očakávať. Samozrejme, stále platí, že dynamiku cien bude ovplyvňovať dianie na Ukrajine. Tiež si myslíme, že v lete vyvrcholí motoristická sezóna, ktorá potiahne ešte vyššie i ceny ropy, čo by malo byť podporným faktorom pre zotrvanie cien na vyšších úrovniach.

Slovenské ceny kukurice však môžu najbližšie mesiace negatívne ovplyvňovať dovozy komodity z Ukrajiny po železnici smerom do Poľska, pričom už teraz vidíme v Poľsku spomalený ďalší tok kukurice smerom na západ. V regióne sa tak môžu začať intenzívnejšie kopiť zásoby, čo dočasne môže zvýšiť negatívnu cenovú prémiu slovenskej kukurice na trhu SK v porovnaní s cenou futures kukurice na burze MATIF.

Olejniny

Napriek pretrvávajúcim vysokým cenám ropy ceny olejnín v EÚ ostatný týždeň pomerne citeľne strácali. Repka na MATIFe aktuálne bojuje o udržanie sa na méte 770 EUR/t, pričom ak komodita túto úroveň stratí, môže nasledovať korekcia k 720 EUR/t. Produkcia repky v EÚ-27 sa očakáva na úrovni 18,6 mil. ton, čo je o 1,2 mil. ton viac v porovnaní s vlaňajškom. Z Ukrajiny prichádzajú zmiešané názory na tohtoročnú produkciu repky, keď táto varíruje v pomerne širokom rozmedzí 1,5 až 2,5 mil. ton. Je pravdepodobné, že repka sa bude železnicou exportovať z Ukrajiny do EÚ, čo môže ďalej vytvárať tlaky na pokles cien komodity. Samozrejme, pozornosť sa ďalšie mesiace preorientuje do Kanady, kde farmári len nedávno založili porasty jarnej repky.

Sóji sa ostatný týždeň až do zverejnenia reportu WASDE darilo veľmi dobre, keď sa komodite podarilo takmer (17,84 USD/bušel) dorovnať svoje historické cenové maximum na cene 17,89 USD za bušel. Tu však komodita na cenovom grafe vytvorila tzv. dvojitý vrchol a následne začala korigovať nižšie smerom k 17 USD za bušel. Cenám sóje pomáha skutočnosť, že v USA rastie domáce spracovanie komodity pre výrobu bionafty. To sa v apríli dostalo na dosah historických rekordov, pričom sa uvažuje o tom, že mierne navýšenie biozložky v nafte v USA by mohlo takto viesť k určitému zníženiu ceny nafty, ktorá v USA aktuálne (podobne ako aj v EÚ) láme historické cenové rekordy.

Report WASDE a najnovšie aj prvé ohlásenie kondície porastov sóje v USA však aktuálne tlačia ceny komodity nižšie. Až 70 % porastov sóje v USA je v dobrej až excelentnej kondícii, čo je o 8 % viac v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Rovnako tak sejba plodiny sa dostala na 88 % plánovaných výmer, čo je totožné percento ako predstavuje päťročný priemer. Tlak na pokles cien sóje tak môže pokračovať aj ďalšie dni. A to značí i zvýšené šance pre pokles cien repky.

Okrem toho ostatný týždeň poklesla o 10 % (na aktuálnych 1254 EUR/t) aj cena palmového oleja po tom, čo sa znovu plne rozbehli exporty z Indonézie.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 24. týždňa 2022: pšenica 360 – 390 EUR/t, kukurica 315 – 330 EUR/t, repka 735 – 780 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov