LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Sója si v máji prekvapivo z tria hlavných plodín obchodovaných na burze CBoT viedla najlepšie. A to napriek tomu, že USDA v máji vo svojom prvom oficiálnom výhľade pre ročník 2022/23 odhadlo produkciu sóje vo svete na rekordných 395 mil. ton, čo znamená medziročný nárast produkcie o viac ako 50 mil. ton.

Sója síce spočiatku na túto správu reagovala korekciou k úrovni svojej podpory na cene 15,8 USD za bušel, no v ďalšom priebehu mája sa jej podarilo vystúpať opäť nad 17 USD za bušel. Účastníci trhu naďalej vnímajú ponuku olejnín vo svete ako tesnú, čo ostáva podporou cien olejnín vrátane sóje. Časť podpory komodite dodáva aj drahá ropa, resp. drahá nafta, do ktorej sa primiešava bionafta v USA vyrábaná zo sójového oleja. Aktuálne podpriemerná produkcia sóje v Brazílii a Argentíne pritom dáva šance pre robustné exporty sóje v USA v druhom polroku. I preto panuje domnienka, že i napriek razantnému nárastu pestovateľských plôch sóje v USA najbližšiu sezónu sa koncoročníkové zásoby sóje v USA 2022/23 nezotavia až tak ako aktuálne odhaduje USDA. A to drží ceny komodity blízko historických rekordov v okolí 17 USD za bušel.

Aj pri sóji platí, že účastníci trhov budú ostro sledovať čísla finálnych výmer sóje v USA, ktoré ministerstvo zverejní koncom júna a na akékoľvek prekvapenia budú reagovať aj ceny. Predpokladáme, že v júni sa sója bude naďalej hýbať v pásme medzi 15,8 až 17,8 USD za bušel.

 

David Karkulín, AGROMAGAZÍN

David Karkulín, Agrobiznis

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov