logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

katalog-vo-vrecku

trhy a ceny zookomodity AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 29. týždeň 2019

agrarny-vyhlad

AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 29. týždeň 2019

Plodiny:

Minulotýždňový report USDA o Odhade svetovej ponuky a dopyte po agrokomoditách (WASDE) za mesiac júl nenechal trhy chladnými, keď opäť prispel k zvýšenej volatilite cien plodín.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 177 EUR/t. Ceny kukurice sa na medzitýždennej báze udržali na nezmenených 178 EUR/t, zatiaľ čo repka si pripísala k dobru 6 EUR/t, keď jej cena stúpla na 371 EUR/t. Naproti tomu cena kanadskej repky medzitýždenne oslabila o 3 EUR/t na 302 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne stúpli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 2 EUR/t na dnešných 176 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej mäkkej pšenice korigovali nadol o 1 EUR/t na 166 EUR/t. Ceny kukurice na burze CBoT stagnovali na 154 EUR/t a sója posilnila o 6 EUR/t, keď sa počas dnešného dňa obchodovala za 296 EUR/t.

Štvrtkový WASDE report (bližšie info k reportu prinesieme v zajtrajšom spravodajstve) na prvý pohľad nevyznel pre ceny plodín prorastovo, no napriek tomu sme po zverejnení reportu videli na trhu silný cenový rast plodín. Išlo však len o dočasný trend, keďže sa investori rozhodli v úvode aktuálneho týždňa vyberať zisky, čím posunuli ceny väčšiny plodín opäť na nižšie úrovne. Účastníci trhov už tradične vo zverejnenom WASDE reporte sústredili svoju pozornosť na vývoj bilancie jarín v USA, ktorá tento rok skrýva množstvo neznámych. USDA v reporte pritom nadviazalo na júnový report o pestovateľských plochách v USA, ktorý prekvapivo priniesol vyššie čísla pre kukuricu a nižšie pre výmery sóje. WASDE report na to reflektoval, keď v ňom ministerstvo medzimesačne zvýšilo odhad tohtoročnej očakávanej úrody kukurice o 4,7 mil. ton na 352,4 mil. ton s odvolaním sa na vyšší odhad pestovateľských plôch plodiny v porovnaní s júnovou prognózou. Pri sóji, naopak, ministerstvo vychádzajúc z nižších očakávaných osevných plôch, pristúpilo k redukcii odhadu nadchádzajúcej úrody sóje v USA a to o 6,4 mil. ton na 104,6 mil. ton. Citeľné škrty v odhade globálnych úrod boli zrealizované aj pri pšenici, keď ministerstvo najnovšie očakáva svetovú produkciu komodity na 771,5 mil. ton, čo je o 9,3 mil. ton menej v porovnaní s júnovým odhadom. Medzimesačná redukcia očakávanej úrody sa týkala hlavne Ruska (-3,8 mil. ton), no taktiež EÚ (-2,5 mil. ton). Ceny plodín zareagovali na report rastom napriek potvrdeniu stále rekordnej úrody pšenice vo svete, tiež potvrdeniu vyššej očakávanej úrody kukurice v USA (ako aj v J. Amerike či na Ukrajine) a tiež faktu, že svetové zásoby sóje ostávajú naďalej na vysokých úrovniach. Cenový rast plodín však dlho netrval, keď od včerajšieho dňa vidíme, že investori vyberajú svoje zisky, čo tlačí ceny znovu na nižšie úrovne.

Jarinám pritom príliš nepomohol ani včerajší report o kondícii porastov kukurice a sóje v USA, v ktorom USDA zvýšilo podiel porastov v dobrej až excelentnej kondícii medzitýždenne pri kukurici o 1 % na 58 % a pri sóji rovnako o 1 % na 54 %.

Ceny plodín sa tak dočasne dostali do fázy stagnácie, keď účastníkov trhov aktuálne zneisťuje množstvo neznámych ohľadom budúcej úrody kukurice a sóje v USA. Je totiž stále vysoko pravdepodobné, že finálne pestovateľské výmery kukurice v krajine budú napokon nižšie ako sa aktuálne očakáva, keďže mnohí farmári siahli na možnosť využiť poistnú schému pre nezasiate plochy z titulu nepriaznivého počasia. Na možný lokálny nedostatok kukurice predovšetkým v štátoch Ohio, Illinois a Iowa reflektujú aj nákupcovia plodín, ktorí v mnohých prípadoch tlačia cenu kukurice na miestnom trhu nad ceny futures kontraktov burzy CBoT, (plusová cenová prémia), čo je netypické pre tieto štáty a jasne to signalizuje aktuálne zvýšený dopyt po plodine. AGROMAGAZÍN tak naďalej preferuje scenár pokračovania rastu cien kukurice v budúcich mesiacoch, aj keď súčasná neistota na trhu môže nateraz držať ceny plodiny na uzde.

Pri pšenici je situácia naďalej neistá, keďže na trhu bude po letnej žatve rekordný objem komodity. To signalizuje pokles cien pšenice do budúcich mesiacov, no keďže sa nám komplikuje situácia pri kukurici a olejninách, vo finále napokon môžu z tohto trendu ťažiť aj ceny pšenice. To platí o to viac, že Rusko pokračuje v znižovaní odhadu svojej tohtoročnej produkcie plodiny kvôli extrémne teplému a suchému počasiu v júni. Podľa analytikov SovEconu aktuálne výsledky žatvy pšenice v Rusku k 12.7.2019 referujú (k tomu to dátumu) medziročne o 3 % nižšom hektárovom výnose plodiny. SovEcon aktuálne vidí ruskú úrodu pšenice na 76,6 mil. ton, čo je síce stále dosť, no v porovnaní s odhadom zo začiatku júla analytici znížili svoju aktuálnu prognózu o takmer 6 mil. ton. Citeľnejšia redukcia odhadu produkcie sa pritom týka aj EÚ a keďže finálny výnos môže byť ešte nižší než znejú súčasné odhady, pšenica môže nájsť popri podpore susedného trhu s kukuricou aj svoje vlastné fundamenty hovoriace pre rast svojej ceny. Aktuálne je z pohľadu technickej analýzy cena pšenice na burze MATIF uväznená v strede svojho obchodného pásma 166 až 186 EUR/t a najbližšie dni sa môže vydať obidvomi smermi. Čo sa týka kukurice, tá ostáva na MATIFe komfortne zabývaná nad 175 EUR/t s najbližším cenovým výhľadom 183 EUR/t.

Opätovný rast ceny nad 370 EUR/t na burze MATIF ukázala v ostatných dňoch cena repky. Podporu cenám nepochybne dodal aj najčerstvejší report USDA o olejninách, v ktorom ministerstvo medzimesačne znížilo odhad produkcie komodity vo svete o 3 mil. ton na 71,8 mil. ton. Redukcia sa týkala EÚ, Kanady ako aj Austrálie. V prípade EÚ sa pritom očakáva medziročný pokles stavov zásob plodiny na konci ročníka o 0,67 mil. ton na 1,15 mil. ton. Predpokladáme, že tentoraz už repka na MATIFe nepodlezie cenovú métu 365 EUR/t a začne smerovať k nami avizovanému cenovému cieľu 386 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 29. týždňa 2019: pšenica 172 – 178 EUR/t, kukurica 175 – 182 EUR/t, repka 370 – 378 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v EÚ tento týždeň prekvapivo odovzdávajú časť svojich ziskov, keď vykazujú klesajúcu tendenciu vo viacerých krajinách západnej Európy. Nemecké ceny medzitýždenne korigujú nadol o 6 eurocent/kg jat. hm. na 1,77 EUR/kg jat. hm., ceny v Dánsku klesli o 5 eurocent/kg jat. hm. na 1,66 EUR/kg jat. hm. Naproti tomu ceny v Číne v prvej dekáde júla stagnovali na medzitýždennej báze na 2,17 EUR/kg jat. hm. Prorastový trend v uplynulom týždni vykazovali aj ceny v USA, keď futures kontrakty jatočných polovičiek zdraželi o 4 % na 1,75 USD/kg jat. hm. a rovnako tak rástli aj farmárske ceny komodity v štátoch Iowa a Minnesota a to o 3,7 % na 1,55 USD/kg jat. hm. Zdá sa tak, že aktuálne pretrvávajúce prorastové fundamenty na trhu s ošípanými dočasne zatienili obavy z nedávneho schválenia obchodnej dohody EÚ s krajinami Mercosuru (Brazília, Argentína, Paraguay, Uruguay), ktorá zvyšuje riziko rastu importov agrokomodít (hlavne mäsa) z Južnej Ameriky do EÚ. Fundamentálne by však mali ceny jatočných ošípaných v najbližších týždňoch dokázať vymazať aktuálne cenové straty a opäť začať cieliť na vyššie cenové hladiny. Predpokladáme, že tento týždeň uvidíme na slovenskom trhu s jatočnými ošípanými mierny pokles cien v priemere o 4 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,78 – 1,85 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku tento týždeň korigovali taktiež na nižšie úrovne. Jatočné kravy (trieda R3) medzitýždenne oslabili o 5 eurocent/kg jat. hm. na 2,95 EUR/kg jat. hm. a ceny jatočných býkov klesli o 4 eurocent/kg jat. hm. na 3,35 EUR/kg jat. hm. (R3).

Ceny mliečnych komodít v EÚ pokračujú v pohybe obidvomi smermi. Maslo na burze EEX v Nemecku medzitýždenne korigovalo nadol o 75 EUR/t na 3725 EUR/t a je najlacnejšie od začiatku tohto roku. Ceny SOM však dokázali mierne posilniť, keď pridali 22 EUR/t, čím sa dotiahli znovu na métu 2150 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z obidvoch plodín tak medzitýždenne korigovala nadol o 0,6 % na 32,48 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni posilnili o 1 EUR/100 kg do pásma 35,5 až 39,5 EUR/100 kg, pričom nemecké dodávky mlieka do mliekarní za 27. týždeň 2019 boli o 2,4 % nižšie ako rok predtým. Spotové ceny mlieka v Holandsku v minulom týždni poklesli o 0,5 EUR/100 kg na 34 EUR/100 kg. Miernu korekciu na medzitýždennej báze nadol evidujú aj ceny mlieka v USA, kde komodita zlacnela o 2 % na 38,51 USD/100 kg. Na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra na N. Zélande boli zobchodované jednotlivé mliečne komodity pri priemernej cene 3412 USD/t, čo je o 2,7 % vyššia cena v porovnaní s minulou aukciou zo začiatku júla.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): júl 2019: 31,50 EUR/100 kg, august 2019: 32,40 EUR/100 kg, september 2019: 32,40 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): júl 2019: 31,10 EUR/100 kg, august 2019: 32,10 EUR/100 kg, september 2019: 32,50 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Cena ropy Brent v ostatnom týždni pokračovala v zdražovaní, keď medzitýždenne posilnila o 2 USD/barel na dnešnú cenu 66 USD za barel. Za rastom cien ropy stálo zintenzívňujúce sa napätie medzi Iránom a USA. Najnovšie správy však hovoria o tom, že Irán chce rokovať o svojom jadrovom programe, čo by mohlo najbližšie dni priniesť opätovné uvoľnenie napätia na trhu a tým aj tlakov na ďalší rast cien ropy. Ropa dokonca môže korigovať nižšie, keďže Čína tento týždeň potvrdila najpomalší ekonomický rast za 27 rokov, aj keď treba povedať, že rast HDP o 6,2 % v druhom kvartáli je stále úctyhodným tempom progresu miestnej ekonomiky. Predpokladáme, že ropa sa bude najbližšie obdobie obchodovať v pásme 60 až 70 USD za barel.

Spotové ceny PHM v Európe medzitýždenne posilnili, čo naznačuje na pokračovanie rastu cien PHM v EÚ vrátane SR. Slovenské ceny PHM vzrástli už v úvode tohto týždňa, pričom sa zdá, že ďalšie zdražovanie by mohlo prísť v najbližších 7 až 10 dňoch. Cena benzínu natural 95 by mohla posilniť o 1,5 eurocent/l na 1,38 EUR/l a cena nafty vzrásť tiež o 1,5 eurocent/l na 1,25 EUR/l.

/AGROBIZNIS/

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov