logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

trhy a ceny zookomodity Situácia nemeckých producentov mlieka je napätá

Situácia nemeckých producentov mlieka je napätá

Aj napriek pozvoľnému zvyšovaniu výkupných cien za mlieko je situácia prvovýrobcov mlieka v nemeckom Dolnom Sasku stále zložitá.

 

Agrárna komora zastrešujúca dolnosaské mliekové farmy konštatuje, že na konsolidáciu podnikania potrebujú farmári dlhšie časové obdobie s dobrými cenami za mlieko. Okrem toho sa však musia pripraviť aj na krízové scenáre v budúcnosti.

Prezident komory Gerhard Schwetje v tejto súvislosti prezentoval odhadované výsledky hospodárenia v roku 2016/2017. Podľa predbežných analýz dosiahol priemerný výsledok hospodárenia 58 tis. EUR. Táto suma pritom podľa prezidenta komory nepostačuje ani na pokrytie nákladov na živobytie pre dve rodiny, ktoré spravidla obhospodarujú priemernú mliekovú farmu. Finančnú stratu farmy so 130 dojnicami počas obdobia najnižších cien za mlieko (jún 2016) pritom vyčíslil na 10 700 EUR mesačne. Inými slovami, akoby farmár každý deň tvrdo pracoval na farme, pričom za to sám zaplatil 360 EUR. Ďalším príkladom môže byť rodinná farma s chovom 140 dojníc z okresu Lüneburg, ktorá obhospodaruje 100 ha lúk a pasienkov a 60 ha ornej pôdy. Hospodársky výsledok za rok 2015/2016 sa prepadol na stratu až 55 tis. EUR, čo predstavuje mzdu na úrovni -7,3 EUR na hodinu. Rodina iba vďaka podpore pracujúcej manželky dokázala prečkať kritické obdobie, konštatuje 31 ročný chovateľ Christoph Burmester. Ďalej dodáva, že na prekonanie dva roky trvajúcej krízy by potrebovali najmenej ďalšie dva roky s rozumnými cenami za mlieko, aby sa dostali do čiernych čísel. Cieľom a zároveň prostriedkom ako sa vyrovnávať s krízami v budúcnosti sú podľa farmára znižovanie nákladov na jednotku produkcie a zvyšovanie mliekovej úžitkovosti na kravu. Kľúčovým faktorom, ktorý rozhodne o udržateľnosti výroby bude popri zvyšovaní kvality produkcie aj využívanie ďalších možností, ktoré farma ponúka. Príkladom dodatočných oporných pilierov by mohol byť prenájom pôdy, prípadne predaj energie vyrábanej z obnoviteľných zdrojov, či zváženie doplnkových nepoľnohospodárskych činností, ktoré by podporili scenáre možného fungovania chovu ďalej aj v čase nepriazne na trhoch.

Zo zdroja agrarheute preložil a upravil:

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV NitraCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov