logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

projekty agromagazínu najagromanažér Nominácia na NAJ Agromanažéra 2013: Ľudovít Magyar, konateľ AGROPEST, s.r.o., V. Cetín

Nominácia na NAJ Agromanažéra 2013: Ľudovít Magyar, konateľ AGROPEST, s.r.o., V. Cetín

Po úspešnom ukončení štúdia Ekonomicko - prevádzkovej fakulty na Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre na nastúpil do Agrokombinátu Dolná Nitra vo Veľkom Cetíne na pozíciu ekonóma rastlinnej výroby.

Pre rozšírenie svojich profesných obzorov v agrobiznise sa začal viac zaoberať i tradičným prevádzkovým manažmentom na podniku a postupne prešiel do pozície agronóma. Podnik začiatkom deväťdesiatych rokov prešiel krízovým obdobím, keď bol takmer dva roky manažovaný bez predsedu až napokon došlo k jeho rozdeleniu podľa katastrov na šesť samostatných hospodáriacich subjektov vo forme s.r.o.. Jedným z týchto subjektov sa stala i firma AGROPEST, s.r.o., ktorej sa stal jedným zo dvoch konateľov. Ing. Ľudovít Magyar.
Vinohrad je nielen zdrojom aktuálne neustále rastúcich príjmov firmy, ale aj osobným koníčkom Ľ. Magyara. Ako konštatuje, vína z ročníkov 2011 a 2012 budú vydarené. Už pri zakladaní vinice v roku 2004 mal jasno v tom, že chce produkciu finalizovať. Podľa jeho kalkulácií by v prípade predaja minuloročnej úrody hrozna na úrovni 8 t/ha (t.j. 64 t celková produkcia farmy) utŕžil pri súčasnej realizačnej cene hrozna na úrovni 0,40 EUR/kg približne 32 tis. EUR. No ak túto produkciu premení v akostné víno, dokáže z nej naplniť až 50 tis. fliaš. Pri priemernej cene za fľašu vína okolo 3 EUR tak vo V. Cetíne môžu hrozno napokon v jeho najušľachtilejšej forme zrealizovať aspoň za 150 tis. EUR. Inými slovami, vďaka finalizácii vedia zvýšiť tržby za tento segment výroby oproti priamemu  predaju hrozna až 5 – násobne. Pritom je pravdepodobné, že vydarený ročník 2012 napokon bude znamenať i vyššie ceny za fľašu ako 3 EUR, a tým môžu byť tržby ešte vyššie. Manažment momentálne vyrába vína zo 6 vlastných odrôd, pričom v roku 2012 nakúpil hrozno od ďalších pestovateľov a tým rozšíril portfólio ponúkaných vín na 10 odrôd.
Viac informácií o Ing. Ľ. Magyarovi a jeho stratégiách riadenia podniku nájdete v AGROMAGAZÍNe 02/2013 na s. 7-9.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov