Basf Revysol

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

jablone_11_2021_hlavna_malaKomentár: Počin, vďaka ktorému som v marazme žitej doby pookrial

Naša sebeckosť – a u vyššie postavených spojená so sebastrednosťou a ako často upozorňuje herec Martin Huba i sebaočarením – asi najviac charakterizuje nami aktuálne žitú epochu.

Rezultuje to aj do reality, v ktorej sme (až na výnimky) ochotní urobiť len a len to, čo prinesie osoh nám osobne, prípadne našej najbližšej rodine. Za socializmu, ktorý začal končiť presne pred 32 rokmi, sa tradovalo: Kto nekradne, okráda svoju rodinu. Postupne sme to dovolili a stále umožňujeme šperkovať do úplnej dokonalosti.

Kto by teda dnes urobil zdarma niečo navyše? Niečo, čo napríklad poteší aj budúce generácie? (Nie pajznúť, ale zanechať im). Niečo, čo je v normálnej, civilizovanej spoločnosti bežné? Mnohým úžasným ľuďom, ktorých našťastie ešte nemálo máme (aj v agrosektore), by som krivdil, keby som povedal, že nikto.

Vlani 17. novembra sme mali s manželkou v rámci našich kovidových potuliek rozprávkovú prechádzku od bývalej topoľčianskej šampiňonárne ku pastvinám koní v lokalite Hostianske. Obdivovali sme temer storočné jablone. Stretli sme tu riaditeľa národného žrebčína Michala Horného, ktorý nám povedal o pláne v súvislosti s blížiacim sa 100. výročím založenia prestížnej poľnohospodárskej inštitúcie. Zasadiť v tomto malebnom, históriou presiaknutom prostredí, o ktorom ste na tomto portáli mohli čítať aj v máji, nové jablone.

No a v máji 2022 tu ozaj budú vedľa seba kvitnúť storočné a ročné jablone. Teraz, koncom októbra ich sadili pracovníci NŽ Topoľčianky, štátny podnik, v mimopracovnom čase. Prečítajte si o tom na ich portáli.

Že to robili príkladne, ako vo SVOJEJ záhrade pre SVOJICH potomkov, o tom svedčia fotografie v „linknutej“ správe na portál NŽT vyššie. Jama optimálnej veľkosti, kvalitná zem, maštaľný hnoj, zálievka, nastlanie štedrej vrstvy slamy, priviazanie vhodným materiálom o tri drevené koly. A príkladná ochrana pevným pletivom proti divej zveri a na tomto krásnom mieste i, žiaľ, veľmi často venčeným psom novodobými zbohatlíkmi.

Pracovníci Národného žrebčína Topoľčianky, š.p., vykonali zdarma - vo svojom voľnom čase - príkladný počin. Ojedinelé hlavne v rámci štátneho a verejného sektora. Zasadili 127 jabloní 9 odrôd – všetky zo 14 pôvodných, ktoré tu rastú už 100 rokov. Budú tu vďaka nim vytvárať úžasný krajinotvorný prvok a prinášať chutné plody, verme, že minimálne ďalšiu storočnicu.

A čo je ešte zaujímavé v dobe, keď mnohí len rozprávame o bezodpadovom hospodárení? A neláka nás už ani samozber ovocia za minimálne ceny? 11. novembra boli všetky plody tak dôkladne obraté a pozbierané zo zeme, že sme nenašli ani jabĺčko na ochutnanie.

 

Ján Huba, Agrobiznis

Foto: Eva Hubová, Ján HubaNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

Basf Revysol

200x800px-Agromagazin-Revysol