logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Komentár: Šesť stupňov alebo koľko máme ešte času

komentar-gondekova

Pri kupovaní vianočných darčekov najradšej zamierim do kníhkupectva.

Najlepšie, keď mám času nazvyš. Zrakom prebieham po titulkách kníh, ktorá to bude tentokrát. A bola tam.

 

Pred trinástimi rokmi vyšla prvá kniha. Pôvodný zámer autora bola jej aktualizácia. Ale keďže predpovede, ktorými sa autor svetu vyhrážal sa naplnili v priebehu jednej dekády a nie do polovice nášho storočia, rozhodol sa napísať úplne novú knihu. Tá predtým mala názov „Šesť stupňov: O našej budúcnosti na horúcejšej Zemi“.

Terajšia sa volá „Šesť stupňov: Posledné varovanie“. Už z názvov kníh je jasné autorove posolstvo pre ľudí. Prvá kniha bola ocenená Cenou pre vedecké knihy, pretože všetky výstrahy sú na základe vedeckých predpovedí klimatických zmien našej planéty. Možno by bolo pre nás lepšie, keby to boli len prázdne, ničím nepodložené fakty.

Pred pár mesiacmi som písala komentár o hladomore, kde by sa v dôsledku koronavírusu mohol počet hladujúcich zdvojnásobiť. Najnovšie výhľady na rok 2021 hovoria o 40 % náraste oproti roku 2020. „Tento nárast je spôsobený výlučne ochorením COVID-19,“ uviedol Mark Lowcock, vedúci Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí a núdzovej pomoci. Svetová kríza v oblasti zdravia dramaticky ovplyvnila ľudí, ktorí už boli predtým postihnutí v dôsledku konfliktov, vysídlenia a klimatických zmien.

Autor vo vyššie spomínaných knihách mapuje stupeň za stupňom potenciálne následky globálneho otepľovania a následnej klimatickej katastrofy. Oteplenie o tri stupne spôsobí, že ľudstvu sa začnú míňať zdroje potravy a miliónom ľudí bude hroziť umieranie od hladu. A to ešte autor nevedel o celosvetovej COVID pandémii.

Keď bude teplejšie o štyri stupne, veľké časti Zeme budú pre ľudí neobývateľné a miliardy ľudí sa stanú klimatickými utečencami. Oteplenie o päť stupňov bude znamenať, že Zem bude horúcejšia než kedykoľvek za uplynulých 55 miliónov rokov, kým pri oteplení o šesť stupňov zasiahne planétu bezprecedentné hromadné vymieranie druhov a ohrozený bude samotný život na Zemi.

Keď do desiatich rokov neprestaneme do veľkej miery spaľovať fosílne palivá, riskujeme klimatickú katastrofu. Čoraz častejšie počuť z médií pojmy ako dekarbonizácia, uhlíková neutralita, či stav klimatickej núdze. Aktuálne, okrem COVID témy, je to jedna z najzákladnejších priorít ľudstva, keď chce prežiť.

Veľkou hrozbou je aj odlesňovanie Zeme. Oproti minulému roku zmizlo 11-tisíc km2 brazílskeho pralesa, čo je o 9,5 % viac ako vlani. Na druhej knihe „Posledné varovanie“ je na titulke aj krátky text „ Ľudia po celom svete sa zastavia, aby boli svedkami smrti Amazónie, pretože kedysi najväčší a najrozmanitejší dažďový prales na svete bude obiehať okolo zemegule v prchavej forme ako popol, dym a prach.“ Mrazivá predstava.

V rámci zníženia emisií sa niektorí odborníci pustili aj do chovateľov hovädzieho dobytka, ktorý má byť tiež príčinou globálneho otepľovania. O tom je už ale iná kniha. Slovenská verzia ešte nevyšla, ale je dostupná v angličtine. „Sacred Cow“ alebo „Posvätná krava“, je úplne výstižný názov od autorov, ktorí vyvracajú teórie o „živočíšnych“ emisiách. Práve naopak. Tvrdia, že pasúci sa dobytok je jedným z našich najlepších nástrojov na zmierňovanie zmeny podnebia a že vylúčenie mäsa z nášho potravinového systému by mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku.

Autori pripravujú aj film pod názvom Sacred Cow: The Case for Better Meat (Zdravá krava: Prípad pre lepšie mäso). Porovnávajú aj cenu za rastlinnú a živočíšnu bielkovinu. Napríklad vegánsky hamburger je 2xdrahší ako ten pravý. Bez kravy je viac suchej trávy. To znamená, že tam kde sa kravy nepasú, nie je ani biodiverzita a aj tráva časom vyschne. Tam kde sú kravy, je kvalita pôdy vyššia. Takýmito a mnoho inými vedecky podloženými faktami chcú autori konečne poukázať na potrebu chovu hospodárskych zvierat pre našu planétu.

Keď už sa rozhodnete tráviť sviatky aj s knihou, tak napíšte Ježiškovi o týchto zaujímavých tituloch. Určite to obohatí vaše poznanie o reálnych príčinách klimatickej núdze našej planéty.

Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV NitraCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov