logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Komentár: Diplom je záväzok

komentar-dukes

Nedávna kauza s „opísanou“ diplomovou prácou predsedu parlamentu (a neskôr aj predsedu vlády) značne rozvírila nielen politické „vody“.

Okrem hroziaceho pádu vlády, tento prípad zosilnil diskusiu o potrebe prehodnotiť systém fungovania vysokých škôl u nás. Určite nemám nič proti rastu vzdelanosti populácie. Musím však povedať, že na vysokoškolskom diplome by mal byť pot i slzy. Tento dokument by mal byť dôkazom, že jeho držiteľ postupoval počas svojej prípravy na budúce povolanie čestne a hral podľa pravidiel. Inak robí hanbu nielen svojim poctivo študujúcim konškolákom, ale aj univerzite, na ktorej mal drať lavice spolu s nimi. Mimochodom, zachytili ste správu, že naša Alma mater je aktuálne druhou najlepšou univerzitou na Slovensku?

Čím je poháňaná diplomománia niektorých ľudí? Je za tým malá ukrivdená dušička, ktorá si okrem majetku a funkcií potrebuje zavesiť na stenu aj totem v podobe diplomu? Chcú si vykompenzovať to, že sa v mladosti nevenovali z rozličných príčin štúdiu? Na to zrejme budú vedieť kompetentnejšie odpovedať psychológovia. Jedna vec je však istá – vysokoškolský diplom nerobí z jeho vlastníka automaticky lepšieho a cennejšieho človeka. Po prepuknutí kauzy sa v médiách začali objavovať aj príbehy ľudí, ktorí získali vysoké posty, uznanie, ale aj úspech v biznise aj bez vysokoškolského diplomu. Všetci spomínaní ľudia mali v sebe túžbu niečo dokázať, išli za svojim cieľom a správne identifikovali oblasť, v ktorej boli skutočne dobrí. Aj ja som sa v živote stretol s mnohými úspešnými ľuďmi, ktorí majú „len“ stredoškolské vzdelanie. Počas svojej novinárskej praxe som sa stretol dokonca s ľuďmi, ktorí svojim pôvodným vzdelaním ani len „neškrtli“ o poľnohospodárstvo. Napriek tomu boli v tomto sektore úspešní. Prečo? Dokázali sa v tejto oblasti buď „dovzdelať“ sami, resp. si vedeli nájsť poradcov, ktorým im aspoň spočiatku radili a viedli ich na novej ceste profesijným životom. Stretol som však naopak, aj s titulmi ovenčenými ľudí, ktorým trčala slama z topánok a ľuďom s titulom skôr robili hanbu ako česť. Pre mňa sú výstrahou spolu s politikom, ktorého oblečenie zdobilo kvantum civilných a vojenských vyznamenaní napriek tomu, že počas svojho života v podstate nikdy nepracoval a ani aktívne nebojoval.

Marián Dukes, AGROMAGAZÍN Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Deň poľa Kozárovce Deň poľa Špačince Deň poľa Liptovský Mikuláš Deň poľa Budulov Deň poľa Pataš Deň poľa Bánovce nad Bebravou

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov