logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Komentár: Uživí otcova roľa aj NAJ agro dievča?

naj-agrodievca2020„Sme síce mladí, ale jedno vieme na isto a to, že nás poľnohospodárstvo baví a len tak sa tohto štýlu života nevzdáme a vytrváme až kým nevychováme novú generáciu poľnohospodárov, ktorí preberú žezlo po nás“.

To sú záverečné slová poďakovania, ktoré nám zaslali po vyhlásení výsledkov súťaže o NAJ agro dievča a NAJ agro chlapca aktuálni víťazi Lilla Tóthová a Marek Kancír.

 

Je to silné posolstvo. Môžeme len držať týmto vzácnym mladým ľuďom palce, aby sa im ho podarilo naplniť. A, samozrejme, hlavne sa snažiť im v tom pomôcť. Počas 9 rokov organizovania súťaže sme mali možnosť vypočuť si túžby temer 500 stredoškolákov. Hovorili hlavne o tom, že by mali radi vlastnú farmu či pokračovali v práci na farmách rodičov. Iní sa chceli zamestnať v už existujúcich poľnohospodárskych podnikoch. Nemáme informácie o životnej púti všetkých z nich. No vieme o mnohých, ktorí napokon skončili úplne mimo poľnohospodárstva.

Zistili, že na samostatné farmárčenie potrebujú mať k dispozícii dostatok pôdy (podľa výrobného zamerania) a istý finančný kapitál. U tých, ktorí sa rozhodli pracovať na farmách rodičov sa časom často ukázalo, že pri danej štruktúre výroby farma viac ľudí uživiť nedokáže. A nie vždy bola odvaha ísť novou cestou, zmeniť výrobné zameranie či manažérske prístupy. Časť tých, ktorí išli pracovať do existujúcich podnikov odradila niekde nástupná mzda, niekde nezhody s nadriadenými, vyplývajúce aj z mladíckej nerozvážnosti či nedostatku empatie u starších kolegov.

Desiatky zanietených mladých ľudí každý rok objavujeme. Na základe informácií od nich sme sa snažili aj pomenovať príčiny, prečo napriek silným túžbam napokon agrosektor mnohí opustili, či sa doň ani nedostali. Je na nás všetkých, aby sme sa situáciu pokúsili spoločnými silami, krôčik po krôčiku, zmeniť.

Otec NAJ agro dievčaťa – Lilly Tóthovej, je spoločníkom farmy s vyše 100 hektármi a živočíšnou produkciou. Vo svojom texte v rámci súťaže „Môj príspevok k sebestačnosti“, za ktorý Lilla získala 3. miesto, píše: O zvieratá sa treba starať 24 hodín denne. Zviera nevie povedať – dnes ma nekŕmte, lebo je nedeľa alebo sú sviatky. Zvieratá vyžadujú veľa času a starostlivosti. Je to ťažká práca, ktorá vyžaduje muža alebo poriadny kus ženy. Krásne j na nej, že sme si páni pre seba. Pracujeme v prírode, v kráse sveta. Robíme, čo nás baví a to je na tom najkrajšie.“

Podarí sa Lille naplniť jej sen a zostať pracovať na otcovej farme? Dokážu ich tržby uživiť ďalšiu mladú rodinu? Budú mať odvahu a financie na inovácie či tvorbu pridanej hodnoty? To, čomu sa dnes moderne hovorí smart farming? To ukáže čas. V každom prípade Lille, Marekovi a všetkým študentom, ktorých práca v poľnohospodárstve baví prajem, aby v ňom prežili jeden plnohodnotný, krásny život.

Ján Huba Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Deň poľa Kozárovce Deň poľa Špačince Deň poľa Liptovský Mikuláš Deň poľa Budulov Deň poľa Pataš Deň poľa Bánovce nad Bebravou

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov