logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Komentár: Najprv suchá, potom prívalové dažde. Obrovské riziká

povalana-psenica

Na prelome apríla a mája som písal úvodník do ročenky NAJ naše pole, slovenský chov.

Konštatoval som, že rok 2020 je z hľadiska nedostatku jarných zrážok akoby kópiou predchádzajúceho. Ba deficit bol ešte výraznejší (temer 100 mm v pôdnej vrstve do 40 cm). Vyjadril som prianie, že by sa mohla naplniť skutočnosť z roku 2019, keď pár dní po napísaní takýchto konštatovaní prišli solídne zrážky a trvali temer celý máj.

 

Tento rok sme na dážď museli čakať až do júna. Medard sa vzápätí na viacerých miestach doslova vyšantil, ako vidieť aj na priloženej snímke z chotára Lukov dvor pri Nitre. Deficit zrážok do konca mája tu bol obrovský. Keby sme neboli na jeseň vyvŕtali v tu lokalizovanej záhrade 85 metrov hlbokú studňu, asi by nám nič zasiate nevzišlo. Teraz máme kvôli prívalovým dažďom problém rýchlo narastené plodiny okopať a mechanicky zlikvidovať burinu.

Okrem vyčíňania počasia stále trvá pandémia koronavírusu. Ekonomika Slovenska sa podľa odhadov prepadne medziročne o 10 %. Uvidíme, aký dopad bude mať táto skutočnosť na agrosektor.

Pripravuje sa nová SPP EÚ, máme nové vedenie rezortu. Skloňujú sa slová stropovanie priamych platieb, ekologizácia, ozeleňovanie, veľkosť lánov, monokultúry energetických plodín, biopásy, remízky, digitalizácia, zvyšovanie sebestačnosti, inovácie... Úžasný komplex zväčša doslova navzájom protichodných súvislostí a javov. Ide o prelomové, v histórii nevídané výzvy.

A nad tým všetkým hroziace riziká. Spojené so zmenami klímy, výkyvmi cien, epidémiami v ľudskej i zvieracích populáciách. Časť z nich by mal riešiť práve kreovaný rizikový fond. Verme, že bude umne pripravený a pomôže. Inak budú mať problémy i tí najlepší, ktorých sme predstavili v ročenke Naj slovenský chov, naše pole. V týchto dňoch sa dostala k  predplatiteľom našich odborných časopisov. Nech sú tieto podniky vzorom i pre ostatných. Všetkým, ktorí sa v rebríčkoch nájdu, srdečne blahoželáme. Najúspešnejších v priebehu roka postupne oceníme.

Ján HubaCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov