logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

projekty agromagazínu AGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 20. týždeň 2020

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 20. týždeň 2020

Plodiny:

Ceny plodín v uplynulom týždni zamierili do pozitívneho pásma.

Aktuálne už najlikvidnejší septembrový kontrakt pšenice na burze MATIF medzitýždenne posilnil o 4 EUR/t na dnešných 188 EUR/t, zatiaľ čo cena kukurice stagnovala na 165 EUR/t.

 

Repka si polepšila o 6 EUR/t, keď narástla na 371 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 8 EUR/t na 310 EUR/t. Cena čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) na burze CBoT medzitýždenne poklesla o 9 EUR/t na 187 EUR/t, zatiaľ čo cena americkej mäkkej pšenice posilnila o 1 EUR/t na 176 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT vzrástla o 2 EUR/t na 116 EUR/t a sója si prilepšila o 9 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 291 EUR/t.

Účastníci trhov dnes večer očakávajú zverejnenie dôležitého reportu o Odhade svetovej produkcie a dopyte po agrokomoditách (WASDE), v ktorom USDA prinesie prvý oficiálny odhad bilancie agrokomodít pre ročník 2020/21. Pozornosť sa bude koncentrovať hlavne na bilanciu kukurice v USA, kde analytici očakávajú medziročný razantný nárast odhadu koncoročníkových zásob 2020/21 až na 86 mil. ton (odhad pre sezónu 2019/20 leží na 53 mil. ton). Dôvodom sú zámery farmárov zasiať túto sezónu kukuricu na najväčšej výmere od roku 1936 v kombinácii s úpadkom dopytu zo strany producentov bioetanolu. Report tak bude ťažkou skúškou pre ceny kukurice, pričom sa s veľkou pravdepodobnosťou treba pripraviť aj na možný scenár postupného poklesu ceny komodity na burze CBoT pod 3 USD za bušel (aktuálne 3,17 USD za bušel) na nové viac ako desaťročné minimá. Navyše farmári v USA zvládajú tohtoročnú sejbu kukurice naozaj vo veľmi rýchlom tempe, keď ku koncu minulého týždňa mali v zemi už 67 % plánovaných výmer plodiny, čo je o 9 % viac v porovnaní s 5 – ročným priemerom. Meškanie sejby „ala rok 2019“ tak tentoraz jednoznačne nehrozí. USDA tak zrejme v dnešnej prognóze očakávaného priemerného hektárového výnosu kukurice v USA nastaví „latku“ dosť vysoko. Pomer zásob ku spotrebe v USA tak môže po tomto reporte vyzerať dosť hrozivo (vysoko). Veľké zmeny analytici neočakávajú ani pri bilancii pšenice vo svete, pri ktorej predpokladajú, že v nadchádzajúcom ročníku sa finálne zásoby oproti tomu aktuálnemu nebudú meniť a teda ponuka komodity akurát pokryje dopyt. Pri sóji sa očakáva v 2020/21 medziročný mierny nárast globálnych zásob. Zdá sa tak, že najbližšie týždne ostanú ceny plodín pod poklesným tlakom. Zmeniť by to mohlo ďalšie zhoršovanie bilancie zásob vody v pôdach v EÚ a regióne Čierneho mora, ktoré aj po minulotýždňových dažďoch stále trpia deficitom. Európska komisia minulý týždeň znížila svoj odhad produkcie mäkkej pšenice v EÚ na 126 mil. ton, čo je o 4 % menej v porovnaní s vlaňajším rokom. Rovnako tak analytici SovEconu znížili svoj dohad tohtoročnej produkcie pšenice v Rusku zo 84,5 na 81,3 mil. ton. Ide však stále o pomerne silnú produkciu krajiny, čo je však dominantne spôsobené faktom, že Rusko vlani zasialo pšenicu na ploche o 1 mil. ha vyššej ako rok predtým. Rusko aktuálne zastavilo exporty pšenice, čo znamená, že líderskú pozíciu hlavného globálneho exportéra na najbližšie dva mesiace prebrala práve EÚ. Dopyt po komodite ostáva robustný, keď napríklad Egypt v uplynulých troch týždňoch importoval 1,6 mil. ton pšenice (medziročne + 100 %) v snahe zásobovať sa v prípade pokračovania obmedzení týkajúce sa šírenia COVID-19. Pšenica na burze MATIF by si tak mohla vzhľadom na túto skutočnosť dokázať udržať kľúčovú cenovú úroveň na 185 EUR/t. Na COVID-19 je dnešnému dňu pozitívne testovaných 4,2 mil. ľudí a ochorenie si vyžiadalo 286,8 tis. obetí. Tempo rastu infikovaných ľudí si tak drží stabilné tempo, keď týždenne pribúda 600 tis. pozitívne testovaných ľudí.

Ako sme už spomínali, dnešný WASDE report môže vyvolať nový tlak na pokles cien kukurice. Pri tejto komodite sa však črtajú i fundamenty, ktoré by mali tento prípadný negatívny cenový šok vedieť minimálne čiastočne kompenzovať. Suché počasie pokračuje v Brazílii a tak je vysoko pravdepodobné, že USDA v dnešnom reporte bude znižovať odhad produkcie krajiny, ktorá sa ešte započítava do sezóny 2019/20. Rovnako tak v uplynulom týždni začal stúpať dopyt po benzínoch v USA, čo znamená i rastúci dopyt po bioetanole a tým aj po kukurici. Spotreba benzínov v USA je síce stále okolo 25 až 30 % pod dlhodobým normálom, je to však stále lepšie ako 50 % pod normálom počas apríla. Dopyt bioetanolového priemyslu po kukurici by tak mohol postupne začať rásť.

Repka sa v súlade s našimi očakávaniami hýbe v bočnom cenovom pásme v okolí 370 EUR/t. Suché počasie v EÚ a na Ukrajine v ostatných týždňov zrejme znížilo ďalej produkčný potenciál plodiny, no i tak by produkcia v EÚ mala medziročne byť približne o 1 mil. ton vyššia ako vlani. Uvidíme, aký efekt bude mať dnešný report WASDE na ceny sóje a či sa to odrazí aj na cenotvorbe repky. Ceny palmového oleja v Malajzii v ostatnom týždni posilnili o 2 % na 438 EUR/t, čo dáva dobrý základ pre ďalšiu stabilizáciu cien rastlinných olejov. To platí aj o cenách ropy, ktoré v minulom týždni pokračovali vo svojom raste.

Očakávame, že report WASDE tento týždeň vytvorí tlak na pokles cien kukurice aj na burze MATIF, pozitívnou správou však je, že z pohľadu technickej analýzy dôležitá cenová podpora plodiny leží na cene 160 EUR/t a teda kukurica má pri svojej súčasnej cene 165 EUR/t stále priestor pre pokles bez toho, aby bol vyprovokovaný technický výpredaj plodiny (pri poklese ceny pod 160 EUR/t sa komodite otvorí priestor pre pokles do pásma 145 – 150 EUR/t. Mierny pokles cien pritom môžeme tento týždeň očakávať aj pri pšenici a repke, i súčasné fundamenty trhu by mali týmto komoditám brániť klesať na MATIFe výraznejšie nadol.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 20. týždňa 2020: pšenica 182 – 187 EUR/t, kukurica 159 – 163 EUR/t, repka 360 – 370 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v EÚ pokračujú vo svojom poklese v reakcii na spomalený dopyt v dôsledku zavedených opatrení na spomalenie šírenia COVID-19. Nemecké ceny ošípaných v tomto týždni poklesli na medzitýždennej báze o 10 eurocent/kg jat. hm. na 1,60 EUR/kg jat. hm., ceny v Dánsku korigovali nadol o 8 eurocent/kg jat. hm. na 1,74 EUR/kg jat. hm. Slovenské ceny komodity tak ostávajú naďalej v poklesnom trende. Svoj pokles zintenzívnili aj ceny v Číne po tom, čo krajinu v úvode mája masívne zásobovali importy bravčoviny z USA. Čínske farmárske ceny ošípaných v úvode tohto týždňa klesli na medzitýždennej báze o 38 eurocent/kg jat. hm. na 3,93 EUR/kg jat. hm. Na druhej strane rapídny nárast exportov bravčoviny do Číny v čase komplikácií s fungovaním mäsokombinátov v USA v dôsledku COVID-19 začína v USA dvíhať vlnu nevôle zo strany amerických spotrebiteľov, ktorí kvôli nedostatku mäsa na pultoch predajní sú prinútení nakupovať komoditu v obmedzených množstvách a bude zaujímavé sledovať, či prezident D. Trump sa napokon nerozhodne v najbližších týždňoch obmedziť exporty komodity z USA. Keďže ale ošípaných na farmách v USA je stále nadbytok, farmárske ceny komodity v krajine nateraz výraznejšie nerastú. Ceny futures kontraktov jatočných polovičiek na burze CME medzitýždenne poklesli o 7,4 % na 1,34 USD/kg jat. hm., zatiaľ čo farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne vzrástli o 1,4 % na 0,84 USD/kg jat. hm. Nariadenie prezidenta D. Trumpa spustiť mäsokombináty aj napriek šíreniu COVID-19 prispelo v ostatnom týždni k nárastu jatočného spracovania ošípaných. Včera bolo v USA spracovaných 357 tis. ošípaných, čo je o 39 % viac ako pred týždňom, no stále o 22 % menej v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Pri HD je aktuálne tempo jatočného spracovania 28 % pod úrovňou vlaňajška.

Tento týždeň očakávame v SR pokles cien jatočných ošípaných do pásma 1,48 – 1,56 EUR/kg jat. hm. Ceny by sa postupne mohli začať stabilizovať, keďže ale poklesný trend pretrváva, nateraz nemožno naďalej vylučovať pokles cien na nové tohtoročné minimá.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku tento týždeň stagnujú, keď farmári realizujú jatočné býky triedy R3 za priemernú cenu 3,32 EUR/kg jat. hm. a jatočné kravy (R3) za 2,35 EUR/kg jat. hm.

Opatrne pozitívna nálada postupne preniká na trh s mliečnymi komoditami. Európske ceny masla medzitýždenne posilnili o 15 EUR/t na 2725 EUR/t, pričom ceny SOM stagnovali na 1878 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien týchto dvoch komodít tak medzitýždenne posilnila o 0,5 % na 25,14 EUR/100 kg. Schválenie podpory na súkromné skladovanie mliečnych komodít v EÚ zo strany Európskej komisie tak prinieslo požadovaný efekt v podobe stabilizácie cien. Prorastový vývoj evidujú aj spotové ceny mlieka v západnej Európe. Nemecké ceny v minulom týždni na medzitýždennej báze posilnili o2,5 až 3 EUR/100 kg do pásma 24,5 až 25,5 EUR/100 kg, spotové ceny v Holandsku vzrástli o 1 EUR/100 kg na 26 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní za 18. týždeň 2020 boli o 0,4 % vyššie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým.

Cena mlieka v USA v ostatnom týždni posilnila o 0,6 % na 25,66 USD/100 kg. Cena futures kontraktov mlieka so vzdialenejšími termínmi dodávky od júna počítajúc sa však hýbe aktuálne o viac ako 25 % vyššie, konkrétne na 32,52 USD/100 kg. Forwardová krivka tak naznačuje na aktuálny prebytok mlieka na fyzickom trhu, ktorý by však mohol byť pomerne rýchlo absorbovaný po tom, čo USA už pristupujú k uvoľňovaniu opatrení na zabránenie šírenia COVID – 19.

Predpokladáme, že v SR sa začnú postupne stabilizovať farmárske ceny mlieka v okolí 27 EUR/100 kg

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2020: 27,60 EUR/100 kg, jún 2020: 27,05 EUR/100 kg, júl 2020: 27,35 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2020: 27,95 EUR/100 kg, jún 2020: 26,95 EUR/100 kg, júl 2020: 27,05 EUR/100 kg. 

Ropa a PHM:

Cena ropy Brent sa v uplynulom týždni nemenila, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 30 USD za barel. Komodita získala prorastovú podporu po tom, čo viacerí producenti v uplynulých dňoch ohlásili ďalšie znižovanie svojej produkcie v snahe stabilizovať trh. Najnovšie sa Saudská Arábia rozhodla od 1. júna znížiť svoju produkciu o ďalší 1 mil. barelov denne na 7,8 mil. barelov denne. Oproti pôvodne avizovanej produkcii 12 mil. barelov denne počas apríla to znamená výrazné zníženie produkcie druhého najväčšieho producenta sveta. S uvoľňovaním opatrení na zastavenie šírenia COVID – 19 postupne začína stúpať i spotreba ropy vo svete, svet ale naďalej disponuje vysokými zásobami, čo bude zrejme aj počas ďalších týždňov brániť cenám ropy v ďalšom posilňovaní. Predpokladáme, že cena ropy Brent sa bude naďalej hýbať v pásme 20 až 35 USD za barel.

S rastúcim dopytom po PHM sa začínajú dvíhať aj ich ceny na burzách, pričom výraznejší rast aktuálne zaznamenávajú ceny benzínov. Predpokladáme, že ceny nafty v SR by mohli tento týždeň zlacnieť o 1 eurocent/l na 0,98 EUR/l, kým ceny benzínu natural 95 vzrásť o 1 eurocent/l na 1,07 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov