Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-dukes

Komentár: Za človeka hovoria jeho činy

Marián Dukes

V polovici júna som s manželkou navštívil koncert nemenovaného symfonického orchestra vo viedenskom Musikvereine. Keďže som bol lenivý naštudovať si podrobnosti o koncerte, bol som prekvapený, keď sa na pódiu objavilo drobné žieňa.

Keďže sme boli odstrihnutí od internetu, nemali sme predstavu o jej veku, ani o jej úspechoch na hudobnom poli. Keď však začala hrať Paganniniho Koncert pre husle a orchester č.1 D dur op.6, nám neznáme informácie sa stali nepodstatnými. Nepodstatnými nielen pre nás, ale zrejme aj pre všetkých návštevníkov tejto známej hudobnej siene. Nielenže hrala zanietene a presne, ale vyžarovala z nej akási prirodzená výnimočnosť. Skromne, avšak rázne odohrala pomerne ťažký hudobný „kus“, ktorý trval takmer 35 minút. Zdôrazňujem, že celú skladbu odohrala naspamäť. Nijako nedávala najavo, že je výnimočná. Každý kto ju počul musel uznať, že tóny, ktoré vychádzajú z jej huslí prinášajú radosť a pokoj aj napriek tomu, že skladba bola miestami pomerne razantná.

Za perfektným výkonom mladučkej huslistky treba vidieť nielen talent, ale aj nesmiernu drinu od útleho detstva. Roky driny sa prejavili aj na jej suverenite. Samozrejme, hernej. Jej oči však vyžarovali nesmiernu skromnosť. So skromným pohľadom dokonca pridala aj ďalšiu náročnú Paganinoho skladbu Capriccio č.5. Na trojminútovej ploche naplno rozvinula svoj talent a ukázala, že najlepšou vizitkou práce človeka sú jej výsledky. Nepotrebovala na seba upozorňovať teatrálnymi gestami a skromne ďakovala nadšenému publiku aj po druhýkrát. Koncert mal ešte druhú polovicu, počas ktorej odznela Symfónia č.9 E mol op. 95 „z Nového světa“ od Antonína Dvořáka, ktorá umožnila orchestru vystúpiť z tieňa talentovanej mladej španielskej huslistky. Orchester si získal publikum už v prvej časti programu.

Druhá polovica s prídavkom v podobe Uhorského tanca č.1 od Johannesa Brahmsa len dokreslila majstrovstvo všetkých zložiek tohto špičkového telesa, ktoré sa skladá zo skvelých individualít. Bez vzájomnej súhry a pevnej dirigentskej taktovky by to však bola len zmätená skupina hudobníkov, výsledok hry ktorých by u poslucháčov vyvolával minimálne údiv (ak nie priam počudovanie či odpor). Čo tak inšpirovať sa hudobníkmi v slovenskom agrosektore?

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov