Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-karkulin

Komentár: Slovensko potrebuje malých a mladých farmárov

David Karkulín

Združenie mladých farmárov (ASYF) prednedávnom prišlo so zaujímavými nápadmi týkajúcich sa systému vyplácania podpôr v rámci budúcej SPP.

Jeho členovia napríklad navrhujú, aby pri vyplácaní priamych platieb sa začal využívať systém koeficientov. Platba žiadateľa bude vynásobená koeficientom, ktorý bude určený na základe veku farmára, náročnosti jeho zamerania, využívania inovácií a potenciálne ďalších ukazovateľov, ktoré môžu byť zvolené na základe toho, aké priority ďalšieho rozvoja si naše chlebové odvetvie zvolí. Systém koeficientov by tak mohol poskytovať vyššiu podporu tým, ktorí sa budú zameriavať pri svojom podnikaní na zvolené národné priority. Členovia ASYF tiež navrhujú, aby v budúcej SPP bola zavedená tzv. vzdialenostná platba. Jej cieľom by malo byť podporiť polia bližšie k hospodárskemu dvoru (sídlu agropodniku) vyššou sumou ako tie vzdialenejšie. Tento mechanizmus by mohol priniesť benefity v podobe zisku financií aj pre farmy v periférnych oblastiach a tiež možnosť pre menšie farmy cenovo konkurovať veľkým hráčom pri určovaní ceny nájmu v okolí týchto fariem. Technicky by sa cez vzdialenostnú platbu mohla aspoň čiastočne riešiť otázka dostupnosti pôdy pre mladých a začínajúcich farmárov. Tí by mohli mať takto extra motiváciu využívať i pôdy v odľahlejších oblastiach v prípade, že by svoju farmu situovali v daných lokalitách.

Veľmi zaujímavým benefitom vzdialenostnej farmy by mohla byť podpora prirodzeného záujmu o zoceľovanie pozemkov v blízkosti fariem. Ako argumentujú členovia ASYF, ak totiž polia v priamom susedstve sídla farmára užíval iný farmár a naopak, vďaka finančnej motivácii nájdu títo farmári „spoločnú reč“, a užívanie si budú chcieť vymeniť. Uvidíme, či sa návrh pre zavedenia vzdialenostnej platby stretne s pozitívnou odozvou manažérov veľkých podnikov. Môžeme však tušiť, že asi nie. Pravdou však je, že Slovensko potrebuje mladých ako i malých farmárov. 20000 slovenských agropodnikateľov je „z pohľadu sily názoru“ jednoducho malá masa ľudí. V Poľsku je 2 mil. roľníkov a krajina napreduje. Myslím si, že i západná EÚ už ráta našich severných susedov na agrárnu veľmoc. Poľnohospodárstvo netvoria len pôda, maštale, stroje, majetky, ale hlavne ľudia. Ak bude na Slovensku viac poľnohospodárov, je to len a len dobre. Staršia generácia vidí podporu mladých a riešenie generačnej výmeny v tom, aby mladí išli robiť na ich zabehnuté podniky. Áno, mladí takto získajú zázemie, podporu, ale stále nebudú robiť na svojom. A drvivá väčšina z nich nebude mať ani možnosť mať čo len víziu toho, že raz sa tak stane. Je ilúziou si myslieť, že 1000 ha zabehnutý agropodnik jeho majiteľ raz predá 50 mladým farmárom, z ktorých každý získa 20 ha, aby mohol robiť na svojej rodinnej farme. Tiež mladšia generácia má už iný pohľad na svet a chce skúšať robiť nové veci, resp. robiť veci inak. Túto „slobodu“ im veľké podniky nedajú, aj keď to myslia s podporou mladých farmárov často úprimne.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov