SK_LG_banner2_AGROBIZNIS-1000x150

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agro-moneyObchodné reťazce by mali platiť osobitný odvod 2,5 % z čistého obratu

/TASR/

Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali od budúceho roka platiť osobitný odvod

vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Vyplýva to z návrhu zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov koaličnej SNS.
"Distribúcia pridanej hodnoty v rámci dodávateľského potravinového reťazca od prvovýroby cez spracovanie potravín po predaj je značne nerovnomerná, pričom obchodné reťazce majú v tomto reťazci dominantné postavenie z hľadiska zisku," tvrdia predkladatelia návrhu v dôvodovej správe. V záujme spravodlivejšieho prerozdelenia je preto podľa nich potrebné vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. Potrebné je podľa nich financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a výrobkov, analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom poľnohospodárskych produktov a výrobkov.
Za obchodný reťazec návrh považuje zoskupenie obchodných prevádzkarní, ktoré má prevádzky aspoň v dvoch okresoch, minimálne 10 % obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity.
Odvodovým obdobím majú byť tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace účtovného obdobia danej firmy. Obchodný reťazec odvod nebude platiť, ak jeho výška za príslušné odvodové obdobie nepresiahne sumu 5000 eur.
Obchodné reťazce by mali samé podávať oznámenie o výške odvodu. Ak obchodný reťazec nepodá takéto oznámenie alebo nezaplatí odvod najneskôr do troch dní od jeho splatnosti, dostane pokutu vo výške 0,2 % z posledných známych výnosov. Za nesprávne vypočítaný odvod dostane pokutu vo výške 10 % z dlžnej sumy odvodu.

OĽaNO: Zákon o odvode reťazcov je škodlivý, odmietame ho.
Zákon Slovenskej národnej strany (SNS) o osobitnom odvode obchodných reťazcov je škodlivý a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ho odmieta, pretože ho najviac pocítia ľudia s najnižšími príjmami. Uviedol to v stredu na brífingu poslanec Národnej rady (NR) SR za OĽaNO Eduard Heger za účasti Petra Kremského.
Zákon podľa Hegera spôsobí rast cien tovarov. "Myslíme si, že tento návrh spôsobí rast cien nielen potravín, keďže bude zaťažený daňou z obratu všetkých produktov, a teda ho najviac pocítia ľudia s nízkymi príjmami. V tomto vidíme antisociálny rozmer tohto zákona," povedal poslanec NR SR.
Dôsledky zákona vidí podľa Hegera hnutie v dvoch rovinách, prvá rovina predstavuje výber dane a druhou rovinou je prerozdeľovanie vybraných peňazí z dane. "Odvod spôsobí rast cien všetkých produktov, ktoré si mnohí ľudia chodia na základe výhodných cien do reťazcov nakupovať. Reťazce budú tlačiť smerom dole nákupné ceny tovarov, čo spôsobí, že slovenskí výrobcovia im budú musieť predávať tovary ešte lacnejšie. To ich ešte viac vytlačí z pultov," upozornil poslanec. V návrhu zákona podľa jeho slov nie je definované, ako sa budú prerozdeľovať peniaze vybrané na základe osobitného odvodu.
Podľa Kremského si budú malé obchody, najmä v menších obciach, dávať pozor, aby neprekročili zákonom stanový limit v obrate a aby sa nestali platiteľmi odvodu. Z toho podľa neho hrozia úniky na dani z pridanej hodnoty (DPH) a na dani z príjmu. "Najškodlivejším dôsledkom je však to, že postihne ľudí s nízkymi príjmami, najmä rodiny s deťmi, dôchodcov, nezamestnaných, teda ľudí, ktorí veľkú časť svojich príjmov dávajú najmä na potraviny, drogériu a predmety dennej spotreby," podčiarkol Kremský.
OĽaNO chce zvyšovať podiel slovenských výrobkov na pultoch obchodov inou cestou, ako to robí SNS, a to zlepšovaním podnikateľského prostredia. "Naše riešenia prinesú zjednodušenie podnikania pre malé a stredné firmy, a to radikálnou formou, nie kozmeticky. Treba podporovať pestovanie zeleniny, ovocia a tradičných plodín, najmä v podhorských oblastiach. Je potrebné zaviesť transparentný systém dotácií do pôdohospodárstva a zjednodušiť systém miestneho predaja z dvora. Je potrebné zjednodušiť zamestnávanie v pôdohospodárstve, najmä sezónne," doplnil Kremský.
Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je financií v poľnohospodárstve a potravinárstve dosť, len sú nerovnomerne rozložené. "Zahraničné reťazce v minulosti zlikvidovali tisícky lokálnych predajcov po celom Slovensku a zabezpečili si tak dominantné postavenie na trhu. Považujeme za nespravodlivé, že dnes vďaka tomu majú viac ako dvoj-, dokonca trojnásobné zisky ako v západnej Európe. Pritom tieto zisky dosahujú na úkor slovenských výrobcov potravín a neustálemu neodôvodnenému zvyšovaniu cien potravín pre slovenských spotrebiteľov. Na výrobky slovenských producentov nasadzujú obchodné prirážky neraz na úrovni 200 % a zvýhodňujú zahraničné potraviny z dovozu," uviedla v reakcii na OĽaNO Zuzana Peiger Ačjaková z MPRV SR.
Zahraničné reťazce majú podľa Peiger Ačjakovej dostatočne veľký zisk, aby nemuseli dodatočný odvod premietať do cien. "Naším cieľom je navrátenie rovnováhy do agrosektora. Všetky prostriedky, ktoré odvod prinesie, budú vrátené slovenským výrobcom potravín," dodala Peiger Ačjaková.
Osobitný odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5 % z čistého obratu má zabezpečiť finančné prostriedky pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Tvrdia to jeho predkladatelia z koaličnej SNS. Národná rada SR by sa návrhom mala zaoberať v októbri, platiť by mal od budúceho roka.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Export-L-Bok200az300x800px

SK_Export-P-Bok200az300x800px