Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

komentar-karkulin

Komentár: Vrtkavé ceny agrokomodít

David Karkulín

Nedávno som našiel na internete správu, ktorej súčasťou bola kópia americkej ekonomickej dennej tlače z roku 1974 a na ktorej zhodou okolností figurovali aktuálne ceny plodín v USA v tomto období. S určitou dávkou prekvapenia som zistil, že inflácia nemá až taký markantný dosah na všetky predajné aktíva ako by sa mohlo predpokladať. Ceny plodín v USA v roku 1974 boli totiž skoro „navlas“ rovnaké ako v júli roku 2018.

Potom sa mi do rúk dostal nedávny článok Jozefa Sedláka z Pravdy, ktorý vyspovedal predsedu PD Sokolce Petra Lelkesa, pričom predseda mu poskytol podobné prirovnanie, no tentoraz na strane vstupov. V roku 1982, keď súčasný predseda nastúpil na družstvo stál moderný kombajn E-516 420 tisíc korún. Pri vtedajšej cene pšenice 2000 korún za tonu bolo potrebné na nákup stroja predať 210 ton komodity. Dnes moderný kombajn stojí 300 tis. EUR, pričom pri cene pšenice 150 EUR/t musia na predať 2000 ton komodity, aby si ho mohli dovoliť kúpiť.

Možno som tu vyňal dva extrémne príklady, no v každom prípade by sme našli v poľnohospodárstve veľa námetov, ktoré potvrdzujú, že nikdy nemáme záruku toho, že cena komodity bude z dlhodobého hľadiska kopírovať ceny vstupov na jej výrobu. Navyše v poľnohospodárstve pracujeme s množstvom mnohých ďalších neznámych, ktoré dokážu doslova zo dňa na deň finálnu ekonomiku hospodárenia citeľne zmeniť. Ba čo viac, pri cenotvorbe plodín si dnes už nestačí všímať len fundamenty trhu (ponuku a dopyt), ale popri dianí na globálnych finančných trhoch sa do toho pletie i politika. Tentoraz mám na mysli eskalujúcu obchodnú vojnu USA s viacerými krajinami na čele s Čínou. Po tom, čo USA a Čína recipročne zaviedli 25 % - né importné clo na tovary v hodnote 34 mld. USD v úvode júla, najnovšie najväčšia ekonomika sveta pohrozila, že plánuje zaviesť ďalšie 10 % - né importné clo na čínske tovary v hodnote až 200 mld. USD.

Keďže do už v úvode júla zavedených ciel patria i americké agrokomodity dovážané do Číny, má to negatívny dosah na ich ceny. Skúsenosti ukazujú, že obchodná vojna nemá víťazov. Vzhľadom na súčasný efekt spomínanej politiky na padajúce ceny sóje, ktoré sa zavedené clá dotýkajú najviac, nemožno nesúhlasiť.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov