Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

kravaZníženie veku jalovíc pri prvom otelení môže ušetriť tisíce

Miroslav Záhradník

Veľká Británia: Zníženie veku jalovíc pri prvom otelení (VPO) z 26 na 24 mesiacov môže potenciálne ušetriť chovateľovi až 300 £ na jalovicu.

Počas záverečného stretnutia iniciatívy britskej Rady pre rozvoj pôdohospodárstva a záhradníctva (ADHB) zameranej na odchov jalovíc v Aberdeene prostredníctvom poradcu Andyho Dodda odzneli výsledky výskumu Royal Veterinary College (RVC), z ktorých vyplýva, že priemerné náklady na odchov jalovíc sa s predlžovaním VPO výrazne zvyšujú.

Náklady na odchov jalovice pri VPO na úrovni 24 mesiacov dosahujú približne 1 500 £. Zvýšenie VPO na 26 mesiacov je už spojené s nákladmi na úrovni 1 800 £. Pri VPO až na hodnote 32 mesiacov musí chovateľ počítať s nákladmi nad 3 000 £. Existujú však aj ďalšie pozitíva nižšieho VPO, akými sú napríklad dlhší produkčný život, menšia potreba asistencií pri teleniach počas života a výrazne vyššia produkcia mlieka za život. Štatistické údaje RVC potvrdzujú, že telenie v druhom roku prináša priemernú ročnú úžitkovosť za prvých päť rokov života na úrovni 25 000 litrov mlieka, zatiaľ čo jalovice prvý krát otelené o dva mesiace neskôr už len 20 400 litrov. Podobne je to aj s ukazovateľom dlhovekosti. Jalovice s VPO 24 mesiacov majú 64 % pravdepodobnosť, že presiahnu piaty rok života, zatiaľ čo pri jaloviciach s VPO 26 mesiacov je to iba 41 % pravdepodobnosť. Na dosiahnutie chovateľského cieľa VPO na hodnote 24 mesiacov je potrebné zaviesť viacero opatrení. Jedným z nich je kontinuálne zabezpečenie kontroly nad odchovom nezávisle na konkrétnom ošetrovateľovi, stanovenie cieľov a meranie postupov, ako aj pravidelné váženie hmotnosti zvierat pre presný manažment kŕmenia. Miestna farmárka Willis pri názornej ukážke zistila ako veľmi nepresne odhadujú hmotnosti svojich jalovíc. Výživár doteraz pracoval s verziou, že ich jalovice sú podvyživené a potrebujú dodatočné krmivo, no po ich presnom zvážení zistili, že majú o 10 % vyššiu hmotnosť ako je ich cieľová. Bez presného váženia by iba vynakladali dodatočné a úplne zbytočné náklady na krmivá. Jednou z najdôležitejších princípov riadenia VPO je porozumenie priemernej hmotnosti produkčných kráv v stáde, pretože jalovice by mali pri otelení dosahovať 85 % tejto hmotnosti. "Akonáhle poznáte cieľovú hmotnosť kráv, na ktorú sa zameriavate, môžete optimálne nastaviť ciele počas celých 24 mesiacov odchovu," poznamenáva Dodd. "Napríklad jalovice musia mať v 12 mesiacoch a 50 % a v 14 mesiacoch 55 – 60 % hmotnosti produkčných kráv. Dobrá vec, pokiaľ ide o pochopenie vašich cieľov a sledovanie pokroku, je, že zmeny môžete robiť počas celej doby odchovu. Ak zistíte, že vo veku 12 mesiacov ste výrazne nad alebo pod cieľovou hmotnosťou, nie je potrebná panika, len upravte svoje riadenie stáda, či už úpravou alebo úplnou zmenou krmiva, a jalovice môžete vrátiť späť na ich optimálnu rastovú krivku v odchove“. Farmy zamerané na odchov jalovíc sú súčasťou širšej AHDB platformy pre excelentnosť fariem, ktorá inšpiruje odvetvie, aby zlepšilo výkonnosť a uspelo vďaka vzájomnej výmene poznatkov medzi farmármi.

Link s viac informáciami: http://dairy.ahdb.org.uk/technical-information/calf-to-calving

Zo zdrojov thecattlesite preložil a upravil:

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin