vub_092018

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

bazalkaPesto di Pra...tam, kde sa stalo pestovanie bazalky vášňou

Bibiana De Belat

Agenzia obhospodaruje 4500 m2 pôdy v náročných podmienkach terasovitých políčok. Po celé storočia sa pestovanie stalo vášňou pre členov rodiny a stali sa z nich uznávaní pestovatelia nielen pre celú Ligúriu. Aj keď bazalky je viac ako 60 typov, tu nájdete len typ bazalky - basilico genovese.

 

Ako na pestovanie bazalky?

Semeno bazalky je kultivované v pôde v plastových prepravkách po 13 semien v každej jamke prepravky počas 3 dni pri 100 % vlhkosti a pri 30 °C.

Po troch dňoch sú prepravky naklíčených semienok preložené do skleníkov s podlahovým kúrením, kde sa používa voda s teplotou 40-45 °C. Už po dvoch – troch dňoch vidíme prvé zelené lístky.

V každom skleníku je rastlina len 12 dni, potom je preložená do iného. Teplota je tu 22 °C a vlhkosť 60 % . Plastová prepravka sa rastom rastliniek preberie na usporiadanie 3 – 4- 3- 4- 3- 4 skupinky, aby sa zabezpečil dostatočný priestor pre rovnomerný rast.

Všetko je presne koordinované, aby sa dodržala presná teplota aj vlhkosť pre konkrétne štádium rastu. Dlhé storočia pri pestovaní bazalky prevažovala ručná práca, tá je v súčasnosti nahradená modernou technológiou s riadeným zavlažovaním, riadenou teplotou aj kompletnou vzduchotechnikou.

Pracuje sa tu 365 dni v roku, aby bola zabezpečená vždy rovnaká klíma aj nepretržitá prevádzka.

Počas zimy trvá jeden celý pestovateľský cyklus bazalky 37 dni, počas leta 25-27 dní. V lete sú dni dlhšie a keďže základom rastu rastlín je fotosyntéza, preto je kratšie obdobie v lete. To predstavuje čas, kým bazalka vyrastie do veľkosti, ktorá sa použije pre prípravu finálneho produktu - Pesta.

 

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

ucb_300x300

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin