vub_092018

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

medSlovenské včelárstvo sa omladzuje

Béla Susla


Európske včelárstvo prežíva neľahké obdobie. Alarmujúcim dôkazom toho je predovšetkým ukazovateľ, podľa ktorého v súčasnosti dokáže pokryť iba približne 60 % celkovej spotreby kontinentu.

Zostávajúcich 40 percent je dovoz, najmä z Číny, z Indie, z Ukrajiny či z Turecka. Práve dovoz medu vyvoláva aj medzi slovenskými včelármi-odborníkmi nejasnosti a v mnohých prípadoch oprávnené podozrenia ohľadne pôvodu produktu a kritiku kvality importovaného medu. V mori údajov a faktov existuje aj odhad, podľa ktorého až 75 % medu predávaného v supermarketoch západnej Európy je nepravý. Znamená to umelo upravovaný med, ktorému chýbajú najdôležitejšie výživné látky. Inšpektori po celej Európe každoročne nachádzajú chémiou kontaminovaný med, ktorý potom obchodníci následne musia sťahovať z predaja. Výnimkou nie je, žiaľ, ani Slovensko...

V uplynulom roku na Slovensku vládlo veľmi nevyspytateľné počasie, ktoré v jednotlivých regiónoch krajiny bolo do značnej miery rozdielne. Niektorí včelári hovoria o tretinovom výpadku oproti predchádzajúcemu roku, iní aj o vyšších negatívnych pomeroch v produkcii medu. V severných oblastiach Slovenska vykazujú znáškový priemer okolo 12 až 15 kilogramov, južnejšie regióny 30 až 50 kg na včelstvo. Vo všeobecnosti sezónu je možné hodnotiť tak, že celková produkcia medu na Slovensku bola priemerná až nízka.

Napriek mnohým pochmúrnym faktom v oblasti včelárstva sa však skrývajú aj pozitívne prvky. Určite je medzi ne možné zaradiť skutočnosť, že slovenské včelárstvo sa - hoci iba veľmi pomalým tempom - začína omladzovať. Poukázala na to aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, ktorá okrem iných vyzdvihla, že kým priemerný vek v našom poľnohospodárstve dosahuje až 60 rokov, včelári sú okolo desať rokov mladší. Matečná zároveň dodala, že dôležitou úlohou agrorezortu je povzniesť vidiecky život, vytvoriť živší pohyb na dedine. Aj kvôli tomu je potrebné štedrejšie investovať do zvýšenia atraktivity včelárstva pre mladých ľudí. "V rámci Národného programu stabilizácie a rozvoja včelárstva dostanú včelári podporu najbližšie tri roky každý rok po takmer 1,2 milióna eur," zdôraznila ministerka Matečná. Určite je chvályhodné, že pomoc po novom dostanú už aj združenia, ktoré zoskupujú aspoň desať percent včelárov. Doterajšia hranica bola stanovená na najmenej 30 percentách včelárov. 

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

ucb_300x300

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin