Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

euroAký bude rok 2018 v slovenskej ekonomike

Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenská sporiteľňa, a.s.

Predpokladáme, že dobrá ekonomická situácia vydrží a ekonomika dokonca mierne zrýchli tempo rastu v roku 2018 na 3,9 %. Okrem spotreby obyvateľov očakávame, že rast podporia nové investície v automobilových závodoch a postupné spúšťanie výroby v novopostavenom Jaguári.

Výroba by mala naplno nabehnúť v roku 2019, kedy by mala v prvej fáze k terajšiemu miliónu áut vyrobených na Slovensku pridať ďalších 150 tisíc áut. Keďže priemysel tvorí asi tretinu pridanej hodnoty na Slovensku a výroba áut vyše štvrtinu spracovateľskej priemyselnej výroby, dopad spustenia výroby v ďalšej automobilke by mal citeľne zvýšiť dynamiku rastu celého hospodárstva. V roku 2018 najmä cez investície, v roku 2019 už cez samotnú výrobu. Externé prostredie by malo byť naďalej stimulatívne. Očakávame, že Nemecko, kam vyvážame asi pätinu našej výroby, by malo rásť v budúcom roku okolo 2 %, čo je podobné tempo, aké sme videli tento rok. Globálny ekonomický rast by sa mal tiež udržať na úrovniach blízkych tohtoročným, teda okolo 3,7 %.

Pokles nezamestnanosti k 7,5 %

Trh práce si uchováva svoje pozitívne momentum, ponuka voľných pracovných miest rastie, dokonca stále viac sa ozývajú hlasy o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily vo viacerých sektoroch. Takisto vidíme tlaky na rast miezd. Predpokladáme, že tie by mali v budúcom roku stúpnuť o 4-5 %. Očakávame, že zamestnanosť sa bude ďalej zvyšovať a miera nezamestnanosti klesne ďalej smerom k 7,5 %.

Inflácia

Rast cien sa v druhej polovici roku 2017 zrýchlil, najmä pre drahšie potraviny a inflácia sa postupne ku koncu roka šplhala smerom k 2 %. Očakávame, že na podobných úrovniach sa udrží aj v roku 2018. Ceny energií už na rozdiel od roku 2017 neklesnú a predpokladáme tiež, že vyššie mzdy sa pretavia aj do mierne vyšších cien tovarov a služieb.

Úrokové sadzby

V celej eurozóne je inflácia na mierne nižších úrovniach ako na Slovensku. Preto Európska centrálna banka zatiaľ ponecháva úrokové sadzby na nule. Tzv. kvantitatívne uvoľňovanie, teda objemy nákupov štátnych dlhopisov, plánuje v budúcom roku používať v menšej miere, čím postupne upúšťa od výrazne uvoľnenej menovej politiky. Predpokladáme, že úrokové sadzby začne zvyšovať až v roku 2019. Financovanie by malo pre slovenské firmy a obyvateľov zostať aj v budúcom roku historicky lacné.

konferencia2019_300x90

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2018

najstroj-2019

euralis_dec18

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin