vub_092018

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

euroAGROMAGAZÍN: Kurz USD/EUR by sa v 2018 mohol dostať do väčšej rovnováhy

AGROBIZNIS

Pre kvotáciu cien agrokomodít na burze MATIF je dôležitý vývoj kurzu eura voči doláru, ktorý vplýva na cenotvorbu plodín na najsledovanejšej agrárnej burze Európy. Oslabenie eura voči doláru spravidla pomáha k rastu cien na MATIFe a naopak. Do začiatku roku 2017 sme pritom na forexovej scéne videli pokračujúce oslabovanie eura voči doláru po tom, čo Európska centrálna banka zintenzívnila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a držala úroky na nule, zatiaľ čo Americká centrálna banka (FED) pokračovala v sprísňovaní menovej politiky (zvyšovala úrokové sadzby). Ekonomika eurozóny však v roku 2017 dokázala na uvoľnenú menovú politiku svojej centrálnej banky zareagovať dynamickejším rastom v porovnaní s USA, čo viedlo k postupnému obratu vývoja vzájomného kurzu smerom k posilneniu kurzu k 1,19 USD/EUR. Pre rok 2018 poukazujú analytici viacerých svetových bánk na stabilitu, resp. pokračovanie posilňovania eura voči doláru. V AGROMAGAZÍNe si však nemyslíme, že euro to bude mať so svojím ďalším posilňovaním ľahké. Úrokové sadzby ostanú naďalej atraktívne viac na amerických dlhopisoch ako na dlhopisoch krajín eurozóny, čo favorizuje skôr scenár pre opätovné oslabenie eura voči doláru. Americkej ekonomike pritom môže pomôcť i schválenie aktuálne navrhovanej daňovej reformy, čo by taktiež prinieslo pozitívne efekty smerom k posilneniu dolára. Na druhej strane eurozóna už v roku 2018 môže ukončiť program kvantitatívneho uvoľňovania a začať proces normalizácie menovej politiky (zvyšovanie úrokových sadzieb), čo by malo zase priať posilňovaniu eura voči doláru. Keďže fundamenty podporujú aktuálne pohyb kurzu do obidvoch strán, je dosť možné, že eurodolár si v roku 2018 nájde širší priestor pre svoju stabilizáciu. V úvode roka 2018 ale počítame ešte s dočasným oslabením eura voči doláru pod 1,1 USD/EUR po tom, čo FED by mohol znovu zvýšiť úrokové sadzby, zatiaľ čo ECB ich ponechá nezmenené. No tieto prípadné straty by mohlo následne euro vymazať a ukončiť rok na podobných úrovniach, aké na trhu vidíme v súčasnosti.

Rizikom vyššie uvedeného scenára budúceho vývoja kurzu USD/EUR je rastúci štátny dlh USA ako i eurozóny, ktorý sa blíži k 100 % HDP. Problémy so splácaním dlhu na ktoromkoľvek brehu Atlantiku môžu kurz problémovej krajiny strmo oslabiť. Preto scenár prípadnej parity kurzu (kurz 1 USD/EUR) stále nevnímame ako nerealistický, ale aktuálne za menej pravdepodobný v porovnaní so situáciou spred roka. Samozrejme, i prípadné „bezuzdné míňanie“ USA (napr. ak sa ekonomike začne viac dariť), môže zase oslabiť dolár.

Odhady vývoja kurzu USD/EUR v roku 2018 od slovenských i zahraničných analytikov sme pre vás zosumarizovali v ročenke AGROBIZNIS 2018.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

ucb_300x300

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin