banner_skrepky2018

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

vub-2018_01

Agrorezort podporí chovateľov dojníc a prasníc vyše štyrmi miliónmi eur

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) finančne podporí sektor mlieka a bravčového mäsa. Celková výška podpory na dojnice a prasnice predstavuje vyše štyri milióny eur.

 

„Jednorazovú pomoc poskytneme chovateľom v sektoroch,

ktoré boli najviac negatívne postihnuté nerovnováhou na trhu spôsobenou cenovými výkyvmi. Slovensko si musí živočíšnu výrobu udržať. Naše chovy sú prísne kontrolované Štátnou veterinárnou a potravinovou správou a dokážu garantovať vysokú kvalitu pre slovenského spotrebiteľa,“ povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

PPA prijala od žiadateľov takmer 400 žiadostí na dojnice, 60 žiadostí na prasnice a temer 30 žiadostí na dojnice aj prasnice. „Na základe prijatých žiadostí poskytneme podporu celkovo na 107 320 dojníc a 27 247 prasníc. Žiadateľom pomoc vyplatíme do 30. septembra,“ uviedol Juraj Kožuch generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

PPA udelí podporu jednorazovo ako výnimočnú pomoc z prostriedkov Európskej únie a dodatočnú podporu k výnimočnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu. Celková výška podpory v sektoroch mlieka a bravčového mäsa je 4,12 milióna eur. Podpora predstavuje v oboch sektoroch zhodne po 2,06 milióna eur. Na základe predložených žiadostí podľa stavov dojníc a prasníc evidovaných v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat bola stanovená výška pomoci na jednu dojnicu 19,22 eur a na jednu prasnicu 75,71 eur.

Podmienkou poskytnutia podpory bolo, aby žiadateľ vykonával poľnohospodársku činnosť na území Slovenskej republiky. Aby mal dojnice alebo prasnice evidované v Centrálnom registri hospodárskych zvierat k 30. septembru 2016 a chované v chovoch, v ktorých je zabezpečený výkon kontroly úžitkovosti. Žiadosti predkladali chovatelia od 6. marca do 4. apríla 2017 na základe výzvy, ktorú zverejnila PPA.

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

euralis_repka_2018

banner-lemken-0518

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin

lg_architect-left

lg_architect-right