Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

vub-2018_01

G. Matečná: Farmári v celej EÚ majú mať rovnakú výšku priamych platieb

Ministri poľnohospodárstva krajín V4 a Litvy v pondelok rokovali spoločne s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Philom Hoganom o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie po roku 2020.

„Nová Spoločná poľnohospodárska politika by mala byť evolúciou, nie revolúciou. Slovensko bude presadzovať dorovnanie výšky priamych platieb na rovnakú úroveň pre všetkých farmárov EÚ. Taktiež budeme trvať na zachovaní dvoch pilierov SPP,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Aktuálna SPP je platná do roku 2020. V súčasnosti už pritom členské štáty rokujú o podobe novej SPP na roky 2021 – 2028.

Ministri krajín V4 a Litvy dnes na neformálnom stretnutí V4 a Litvy diskutovali o viacerých oblastiach budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Šéfovia agrorezortov sa zhodli na potrebe spoločného postupu krajín V4 v spolupráci s pobaltskými krajinami. Zároveň podporili slovenskú ministerku v jej požiadavke o zjednotenie výšky priamych platieb pre všetkých poľnohospodárov v EÚ. Nevyhnutné je podľa nich tiež zníženie administratívneho zaťaženia na farmárov. Potvrdil to aj komisár P. Hogan, s tým, že naďalej bude intenzívne pokračovať na zjednodušovaní SPP, ale bude na to potrebovať podporu členských štátov.

„Nová Spoločná poľnohospodárska politika sa musí zamerať na environmentálne zmeny a klimatické opatrenia. Musí tiež podporiť mladých, pri generačnej výmene, ktorá musí prísť ak si poľnohospodárstvo chceme v EÚ udržať. V neposlednom rade je potrebné, aby podporovala prenos hi-tech technológií a inovácií do aplikačnej poľnohospodárskej praxe,“ zdôraznila G. Matečná.

Mgr. Vladimír Machalík

Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu |Hovorca

MPRV SR

Ceny komodít na trhoch - klikni pre rozšírenú tabuľku

komodita

burza mena cena
pšenica EURONEXT/Matif EUR/t 175.25
repka EURONEXT/Matif EUR/t 349.25
kukurica EURONEXT/Matif EUR/t 171.50
EÚ pšenica CBoT, USA EUR/t 163.25
Komodity uvod Commodities are powered by Investing.com

euralis_repka_2018

lemken_den-pola-spacince

banner-lemken-0518

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin