Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

 

vub-2018_01

Jablko roka 2016 sa urodilo v Šuranoch

Hoci je povolaním lekár, k záhradníčeniu má veľmi blízko už od detstva. V rodičovskomdome v Šuranoch vždy otcovi pomáhal v záhrade a táto práca mu takpovediac prirástla k srdcu. Neustále hľadá novinky a rád experimentuje, ale zostáva verný aj starším odrodám, ktoré mu pripomínajú detstvo. Na záhrade má síce pestrý sortiment rôznych ovocných druhov, ale jeho „srdcovkou“ sú hlavne jablone. O tom, že sa uňho rodia top jablká svedčí aj zoznam jeho úspechov.

 

Jedenásťkrát sa prebojoval do prvej desiatky na súťaži O najkrajšie jablko, ktorú organizuje Slovenský zväz záhradkárov a dvakrát sa stal jej víťazom. V tom ostatnom ročníku si Mudr. Ivan Hlavatý zo Šurian odniesol prvenstvo s odrodou Heliodor.

Mohli by ste priblížiť vaše začiatky v oblasti záhradníčenia?

V rodičovskej záhrade sme vždy mali vysadené ovocné stromy. Z detstva si pamätám, že sme pestovali klasické odrody, napríklad Jonathan na vysokokmeňoch. Vtedy nebolo toľko možností kúpiť si hotové výpestky, preto si ich väčšina záhradkárov množila sama. Tak to bolo aj u nás. V tom prostredí som vyrastal, takže mi záhrada prirástla k srdcu už od detstva. Postupne som prebral starostlivosť o ňu po rodičoch a intenzívne sa tomuto koníčku venujem asi 20 rokov.

Vašou srdcovkou sú jablone. Podľa čoho si vyberáte odrody, ktoré vysadíte?

Podmienkou pri výbere je, aby sme jablkami boli zásobení po celý rok. Prvé jablká u mňa dozrievajú už koncom júna a napríklad odroda Admiral vydrží až do júna nasledujúceho roka. Admiral je naozaj veľmi kvalitná odroda s výbornou chuťou aj skladovateľnosťou. Druhým kritériom pri výbere odrôd je chuť. Snažím sa, aby sme mali kyslejšie aj sladšie odrody, aby to bolo pestré. K tým kyslejším patrí napríklad Topaz, k sladším Red Cap alebo Jonagored. A takým mojím „miláčikom“ je Rubinola, s ňou som mal aj prvé úspechy na súťažiach. Je to pekné a chutné jablko, hoci má aj svoje mínusy. Ďalšie kritérium je skladovateľnosť. Hoci na zmeny klímy sú rôzne názory, je viditeľný posun počasia. Napríklad, keď som bol malý chlapec, hrušku Boscovu fľašu sme vždy oberali na hody, to je u nás prvý októbrový týždeň. Teraz je zrelá už začiatkom až v polovici septembra, t.j. o tri týždne skôr. Niektoré odrody príliš skoro dozrejú a potom je problém so skladovateľnosťou.

Celý rozhovor s víťazom súťaže O najkrajšie jablko roka 2016 si môžete prečítať v časopise Sady a Vinice 1/2017.

Eva Nováková, Sady a Vinice

Časopis Sady a vinice si môžete objednaťsady-a-vinice

Ceny komodít na trhoch - klikni pre rozšírenú tabuľku

komodita

burza mena cena
pšenica EURONEXT/Matif EUR/t 175.25
repka EURONEXT/Matif EUR/t 349.25
kukurica EURONEXT/Matif EUR/t 171.50
EÚ pšenica CBoT, USA EUR/t 163.25
Komodity uvod Commodities are powered by Investing.com

euralis_repka_2018

lemken_den-pola-spacince

banner-lemken-0518

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin